כל כך הרבה השתנה בעשורים האחרונים בחיי הפנאי והתרבות שלנו ובתקשורת הבין אישית. קשה לדמיין את החיים שלנו היום ללא מסרונים ודואר אלקטרוני, שבזכותם אנחנו יכולים לתקשר עם אחרים מכל מקום בעולם, במהירות וביעילות רבה. במקביל, הרבה אנשים עדיין מעריכים את ערכה הייחודי של הגלויה הישנה והטובה, אחרת איך הייתם מסבירים את הפופולריות שהיא שומרת עליה, גם היום...

    

   

גלויה Vs. אימייל

   
הניסיון להשוות בין גלויה לדואר אלקטרוני ייצור השוואה לא הוגנת לשני הצדדים. על פניו, נדמה שהדואר האלקטרוני מנצח את הגלויה בהליכה בכמה פרמטרים חשובים : בקטגורית הזמן - הדוא"ל מגיע ליעדו תוך כמה שניות, בעוד גלויה מתמהמהת בדואר בין כמה ימים לכמה שבועות. גם לדואר אלקטרוני אפשר לצרף תמונה ולכתוב בו הגיגים, ברכות וסיפורים ממסעותיכם בעולם ואפילו ללא הגבלת מקום. גם מבחינת עלות – דואר אלקטרוני עולה רק את מחיר זמן הגלישה ברשת האינטרנט, בדרך כלל מעט פחות מגלויות שנקנו בחנות מזכרות.

      

אז למה לשלוח גלויות? מאותה סיבה שאנשים קונים בגדים ורהיטי וינטג' ולא רק מותגים עכשוויים ובגלל שכשם שאי אפשר להתחרות באימייל במהירות ויעילות, הדואר האלקטרוני לא יכול להתחרות באסתטיקה, בחוכמה ובחום החומרי שיש בשליחת גלויה אמיתית לחבר או לבן משפחה כשנמצאים מעבר לים.

     

   

טעם של פעם

   

הגלויות כקונספט, אוצרות בתוכן תמצית של משהו שכמעט עבר מהעולם, אבל רובנו מסרבים לתת לו להעלם לגמרי. היכולת לבחור תמונה, שמשקפת את הטיול שלכם, את הנופים שאתם רואים או את האווירה במקום שבו אתם נמצאים ולהוסיף כמה מילים של חיבה וברכה וקצת סיפורים מהדרך, לא יותר מידי, ולהעביר אותם פיזית, דרך הים או האוויר למישהו אהוב, הופכת את הגלויה לאמצעי חזק במיוחד לשמור על קשר. הקלות הרבה מדי שבשליחת דואר אלקטרוני, הופכת אותו לאמצעי תקשורת טריוויאלי מדי : אנחנו יכולים לשלוח מייל למאות אנשים במקביל. גלויות לעומת זאת הן עבודות יד, יחידות במינן : כל אחת נבחרת במיוחד עבור מישהו ונכתבת בהקפדה ובאופן ספציפי עבור אדם אחד. זאת תקשורת ברמה שממעטים לראות כיום ולכן גם היום, לא פחות מתמיד, ישנה התרגשות מיוחדת בקבלת  גלויה מחבר או מישהו אהוב בדואר. הגלויה, כשם שנכתבה בשימת לב, צריכה להקרא בשקט ובסבלנות : מסתכלים על התמונה שעל הגלויה, שנבחרה במיוחד בשבילכם מתוך עשרות ומאות גלויות אחרות וקוראים את המכתב הקטן מעברה השני של התמונה – מכתב שיש בו בדרך כלל טעמים וריחות רחוקים, קצת הומור והרבה חום. אפשר לומר שגלויה היא כמו חיבוק שנשלח אליכם מהקצה השני של העולם. אי אפשר להגיד את אותו הדבר על שום אמצעי אלקטרוני.

     

   

מכל פינה בעולם, בזמן אמת

    

מי ששולח לכם את הגלויה יכול לכתוב אותה מכל פינה בעולם. לא בכל מקום יש קפה אינטרנט או חיבור אלחוטי לרשת. דווקא מי שמטייל במקומות נידחים ומסקרנים במיוחד, חייב להצטייד בגלויות בשביל אותם רגעים שבהם החוויה כל כך מיוחדת וחזקה שחייבים להעלות אותה מיד על הכתב ולשתף מישהו, כדי שיכיל אותה ביחד איתכם. באתרי טיול רחוקים במיוחד, שרחוקים מציוויליזציה ומחיבור לרשת, דווקא השיתוף שבגלויה יעביר את החוויה בזמן אמת, לעומת איזה שהוא הדהוד שלה שנכתב דרך מקלדת כמה ימים לאחר מכן. גם מהבחינה הפרקטית, לעתים זהו אמצעי התקשורת היחידי שבנמצא. לכן, גם אם לא בזמן אמת, מוטב מאוחר מאשר אף- פעם.

    

   

קצב אחר

  

בעולם מהיר ותזזיתי כל כך, דווקא החסרון הגדול ביותר של הגלויה הופך ליתרון הכי גדול שלה. גלויה מאפשרת לאצור נקודה נדירה בזמן על פיסת קרטון צבעונית ומזמינה. משם, הגלויה גומעת מרחקים באוניה או בדואר אוויר ומגיעה ליעדה אחרי מספר ימים, לפעמים מספר שבועות, לאט לאט, בקצב אחר מזה שהתרגלנו אליו ועדיין, כשהיא מגיעה, היא רלוונטית ומרגשת לא פחות מכל אמצעי תקשורת אחר.
  

 

כתבות מעניינות