היפתורמיה, פגיעות קור

החורף הישראלי אמנם לא ידוע בתור חורף קשה במיוחד אך גם בארץ הטמפרטורות יכולות להיות נמוכות במיוחד וניתן לסבול מפגיעות קור המכונות גם היפותרמיה. מדובר במצב בו חום הגוף יורד אל מתחת ל-34 מעלות ומלבד תחושת הקור הקשה הוא גם משפיע על התפקוד המנטלי ויכול לסכן את חייהם של הסובלים ממנו. איך נמנעים ואיך מטפלים, על כך בכתבה הבאה.

  

מי נמצא בסיכון לפגיעות קור?


באופן כללי מדובר בתופעה המסוכנת לכלל קבוצות האוכלוסייה ויכולה לפגוע בכל אחד בתנאי מזג אוויר קשים וחשיפה לטמפרטורות נמוכות. עם זאת, ישנם אנשים הנמצאים בסיכון מוגבר לסבול מתופעות של היפותרמיה. מדובר בעיקר בקשישים ותינוקות, קבוצות אשר מתקשות להבחין בשינויי טמפרטורה ולדווח על תחושותיהם. בנוסף, קשישים נוטים להקפיד פחות על שגרת יום בריאה הכוללת שתיה מרובה, תזונה מאוזנת ופעילות ספורטיבית ובכך חשופים יותר להשפעות של טמפרטורה נמוכה על גופם.

מהם התסמינים של היפותרמיה?

  
בשלב הראשון, במצב של היפותרמיה קלה, מורגש רעד בידיים, ברגליים ובשפתיים. בנוסף, עשויה להיות תחושה של קושי בשיפוט ובשיקול הדעת, הפרעה בדיבור ושכחה. בנוסף, גם קצב הנשימה עשוי לגבור. לאחר מכן, גם קצב הלב גובר וחלות תופעות כמו קושי בתזוזה ואפתיה וכן הפחתה בתפוקת השתן.

   

במצב של היפותרמיה בינונית, מתחילות תופעות הכוללות פגיעה בתפקוד המוח ומערכת העצבים, הפסקה של זרימת השתן, ופחיתה של הרפלקסים בגפיים. מבחינה מנטלית הנפגעים ברובם מצויים במצב של קהות חושים. לאחר מכן, מתחילות תופעות כמו הפרעות בקצב הלב, ירידת דופק והתרחבות של האישונים. מדובר במצב הקרוב למוות מוחי. בהיפותרמיה קשה קצב הלב פוסק ואיתו גם הפעילות המוחית ומרבית הנפגעים נמצאים במצב של תרדמת.

  

איך נמנעים ואיך מטפלים?

  
כדי למנוע מצב של היפותרמיה חשוב לבצע פעולות המסייעות בשמירה על חום הגוף. מדובר בהקפדה על שתיה מרובה - 8 עד 10 כוסות ביום, גם כשקר ולא מרגישים צמא. בנוסף, חשוב לוודא שהבית מחומם לטמפרטורה של 24 מעלות ולא פחות מ-21 מעלות, שהפתחים בבית כמו החלונות והדלתות אטומים כראוי ולהשתמש במכשיר אדים על מנת לשמור על לחות בחדר.

כמו כן, חשוב להימנע משתיה של משקאות מייבשים כמו קפה ואלכוהול. כמובן שגם חשוב להקפיד על לבוש חם וכיסוי מלא של הגוף כדי למנוע חדירת קור. במקרה של פגיעת קור שכבר מתרחשת יש להזעיק עזרה ראשונה וכן להתחיל בטיפול ראשוני. הטיפול בהיפותרמיה הוא בעיקר בחימום הגוף ומניעת אובדן חום. על כן, יש לחמם במהירות את סביבת הנפגע או להעבירו למקום חמים אם אפשר, להחליף ביגוד רטוב או קפוא בביגוד יבש ומחמם.

  

במקרים של פגיעה קשה והופעת תסמינים נשימתיים יש לבצע בנפגע החייאה בקצב של 100 לדקה ולבצע עיסוי לב ופתיחת נתיב אוויר או להשתמש במכשיר החייאה אם נמצא.

 

כתבות מעניינות

הצג את כל המאמרים הצג מאמרים נבחרים