טרק אוורסט בייס קמפ

הכנות לטרק:


אין צורך בהרבה הכנות.

   
יום לפני היציאה לטרק, רצוי  ללכת למשרד הראשי של ה- TIMS  שם מוציאים אישור לטרק PERMIT.


עלות האישור נכון ל- 2009 כ- 1000 רופי. ומקבלים במשרד הסמוך אישור עם תמונת פספורט שלכם עליה. יש להגיע מראש עם שתי תמונות פספורט שאחת נשארת אצלם.

  

מונית למקום עולה בסביבות 200 רופי, אבל אפשר לסגור על 300-350 רופי, הנהג ייקח אתכם מהטמאל ימתין 10-20 דקות עד שתסיימו ויחזיר אתכם.

  

יש לסגור על טיסה ללוקלה או אוטובוס לגי'רי יום יומיים לפני.

  

     

אפשרויות התחלת הטרק

  
את הטרק אפשר להתחיל בשני מקומות. או בלוקלה Lukla ע"י הגעה בטיסה או באוטובוס שמגיע לג'ירי Jiri.
טיסה הלוך ושוב ללוקלה Lukla עולה בסביבות 175 $ אצל סוכנות סוויסה או שי. סוכנויות אחרות משום מה מגיעות לסכומים הרבה יותר גבוהים, סביב 230 $. תוסיפו לזה 170 רופי מס נמל (9 שקלים).

    
הטיסות יוצאות בבוקר בין 6 ל- 10. 25 דקות של טיסה ואתם בלוקלה נקודת התחלת הטרק.
אפשרות נוספת להתחלת הטרק למטיילים בתקציב נמוך היא לקחת אוטובוס של 9 שעות לג'ירי Jiri . עלות כל כיוון הוא 300 רופי (4 דולר). אך משם נדרשת הליכה של 4 עד 7 ימים רק כדי להגיע ללוקלה ומשם ממשיך הטרק כמו האפשרות הראשונה.

  
ההליכה עד ללוקלה לא קלה, אומנם לא מדובר בגבהים, אבל כל המסלול הוא עליה וירידה בהרים, הליכה לא פשוטה.
יש אפשרות לשלב. נסיעה באוטובוס לג'ירי, בחזרה לקחת טיסה מלוקלה במחיר של 90-100 דולר.

    

מסלול טרק האוורסט בייס קמפ

       

הטרקים שנמצאים במסלול אוורסט בייס קמפ


במסלול האוורסט בייס קמפ ישנם מספר מסלולים שאפשר לשלב ביניהם. הכל תלוי בזמן שלרשותכם, וכמובן בחשק ובכוח שיש לכם.

  
הטרקים שיש באזור הם:

  • Everest base camp
  • Gokyo Trek
  • Cho la Pass Trek
  • Kongma la Trek

      

השילוב ביניהם הוא פשוט.
מלוקלה Lukla עד נמצ'ה-באזאר Namche Bazar הדרך משותפת. קצת אחרי נמצ'ה-באזאר הדרך מתפצלת שמאלה לכיוון טרק הגוקיו Gukyo Trek וימינה לאוורסט בייס קמפ.


כאשר אתם באחד מהטרקים הנ"ל אפשר לעבור לטרק השני דרך טרק הצו'לה פאס Cho la pass Trek שהינו טרק של יום אחד בלבד.


את Kongma la Trek אפשר לשלב שיורדים חזרה מסוף טרק האוורסט  בס קמפ.

  

כדאי לדעת


בטרק האוורסט בייס קמפ ויתר הטרקים באזור במיוחד באזורים הגבוהים מאוד קר.
כדאי להצטייד בביגוד חם, ביגוד טרמי ומעיל נגד רוח וקור.

   
רצוי להשכים קום כבר ב- 6:00 בבוקר ולצאת לדרך בסביבות 7:00 בבוקר. ישנם ימים שאפילו כדאי לצאת כבר ב- 6:00 בבוקר. כבר לקראת 12:00 בצהריים ולפעמים אפילו שעה מוקדם יותר, מתחיל להיות קר ויורד שלג. ולכן רצוי להתחיל את היום מוקדם כשהשמיים עוד נקיים מעננים.

   

חשוב להקשיב לגוף שלכם. והימים של הטרק שאני מציין בסעיף הבא הם לא חובה. אם אתם מרגישים כאב ראש ושאר סימפטומים של מחלת גבהים, תעצרו עוד יום להתאקלמות. זה ישפר את ההרגשה שלכם פלאים. במידה ולא, תרדו לכפר הקודם, לפעמים ירידה של 100-200 מטר משפרת את ההרגשה משמעותית. וכמובן כדאי להצטייד בכדורים המסייעים להתמודדות עם מחלות גבהים כגון Diamox

   
עד גובה של 3500 מטר אפשר לטפס כמה שרוצים. אבל מגובה זה מומלץ לא לטפס יותר מדי ביום, אלא בין 400-700 מטר.

כשמגיעים לכפר ויש בו מספר אכסניות, מומלץ לראות את החדרים (שבד"כ בכולן הם די דומים) וגם לבדוק את התפריט, ולראות מה המחירים של המאכלים שאתם אוכלים, כיוון שלפעמים יש פערים גדולים בין מקום למקום. תמיד אפשר לציין בפני בעל האכסניה שאתם מתכננים לאכול אצלו לפחות שתי ארוחות ושייתן לכם הנחה על החדר. בכל מהלך הטרק לא שילמנו יותר מ- 100 רופי לשניים בחדר (50 לאדם). אבל על האוכל בד"כ היינו מגיעים לסכומים של 700-1000 רופי לאדם.

  

 

טרק בנפאל

    

סדר המסלול, מקומות בדרך וזמנים


יום ראשון:  לוקלה  Lukla– בנקאר Bengkar
לאחר הנחיתה בלוקלה (או שהגעתם באוטובוס מגי'רי והלכתם מספר ימים עד לוקלה) הממוקמת בגובה של כ- 2800 מטר, הולכים כ- 4 שעות בדרך לא קשה, גם עליות וגם ירידות לאורך ערוץ נהר. אפשר לעצור ללילה בבנקאר Bengkar או טוקטוק Toktok.

  

יום שני: בנקאר Benkar – נמצ'ה באזאר Namche Bazar  (טיפוס של 810 מטר)
שעתיים של הליכה יחסית קלה עד לגשר לרג'ה Larja bridge ומשם מתחילה עלייה חדה לכיוון נמצ'ה באזאר שנמשכת כשעתיים עד שלוש. בסוף העלייה מגיעים לכפר נמצ'ה באזאר המכיל הרבה אכסניות, מאפיות, שוק ועוד. הכפר יושב בגובה של 3440 מטר ומומלץ להישאר שם יום נוסף להתאקלמות.

   

יום שלישי: יום התאקלמות

    

יום רביעי: נמצ'ה באזאר Namche Bazar – דולה Dole (טיפוס של 670 מטר)
ביום זה מתחילים את היום בעליות מתונות, עם נוף מרהיב של הרים מושלגים, בשלב מסוים מגיעים להתפצלות דרכים בה עוברים למסלול של טרק הגוקיו Gukyo Trek ומשם מתחיל טיפוס עד לדולה ששוכן בגובה 4110 מטר.

  

יום חמישי: דולה Dole – מאצ'רמה Machherma  (טיפוס של 360 מטר)
יום קצר יחסית, שגם בו יש עליות ומטפסים 360 מטר נוספים לגובה של 4470. אפשר להמשיך שעה נוספת לפאנגה  Phangga. שנמצאת 10 מטר גבוה יותר אבל ישנו טיפוס של 45 דקות ולאחריו ירידה לפאנגה.

    

יום שישי: מאצ'רמה Machherma  - גוקיו Gukyo   (טיפוס של 320 מטר)
יום זה במגמת עלייה במשך כשעתיים עד שמגיעים לאגם הראשון הקטן ומשם עלייה מתונה הנמשכת עוד כשעתיים עד גוקיו. גוקיו שוכנת בגבוה של 4790 מטר, על גדות האגם השלישי, שהוא אגם ענק ורובו קפוא, ולמרגלות הגוקיו רי Gukyo Ri, ההר אליו מטפסים בבוקר המחרת המתנשא לגובה של 5357 מטר וממנו נשקף נוף מדהים של האגמים הקפואים שעברנו ביום הקודם ומצד שני של הר האוורסט שנמצא מזרחה ממנו.

  
אם אתם מתחילים להרגיש לא טוב בגלל הגובה כדאי לעצור יום נוסף להתאקלמות.

     

אגמים בטרק האוורסט

   

יום שביעי: טיפוס לגוקיו רי Gukyo Ri   (טיפוס של 567 מטר)
משכימים בחמש בבוקר למרות הקור העז. ומתחילים לטפס ב 5:30 או 6:00. טיפוס של שעתיים עד שלוש ומגיעים לפסגת הגוקיו רי. מצד דרום נשקפים שלושת האגמים, השתיים הגדולים קפואים ברובם. מצד מזרח נשקפות פסגות מרשימות, מושלגות וגבוהות ובניהן פסגת הר האוורסט. כמובן שיש נוף מדהים 360 מעלות ותצפית זו היא הדובדבן בקצפת של טרק הגוקיו.

    


לאחר מכן יורדים חזרה לגוקיו, כשעה עד שעתיים. אוכלים ארוחת בוקר נחים חצי שעה מהטיפוס והירידה לגוקיו רי ויוצאים לדרך חזרה לכיוון האגם הראשון כשעה הליכה קלילה ומשם מטפסים מזרחה ועוברים במשך שעה וחצי אזור של אגמים קפואים וקרחונים קטנים בתוך אזור של בולדרים ודרדורת אבנים. בסופה של ההליכה מגיעים לכפר עם שתי אכסניות בשם דרגנאג Dragnag ששוכנת בגובה 4700 מטר.

יום שמיני:  צ'ולה פאס טרק. דרגנאג Dragnag – דזונגלה Dzungla(טיפוס של למעלה מ- 600 מטר).
יום זה הוא היום הארוך והקשה שבטרק. אם אתם ללא פורטר או מדריך אל תנסו לעשות אותו לבד. אנשים הלכו לאיבוד בפאס הזה ועד היום לא נמצאו. לכן אם אתם לבד תחברו לקבוצה עם מדריך ותלכו איתם. את היום מתחילים כבר בהליכה ב 6:00 בבוקר. לוקח בסביבות 4 שעות של טיפוס עד לפאס. בהתחלה עליות סבירות וטיפוס באזור של בולדרים. אבל החלק האחרון הוא טיפוס חד מאוד של כ 100 מטר עד לפס. באזור זה יורד הרבה שלג ולכן תמצאו את עצמכם מתבוססים בשלג.

  
לאחר הפאס מתחילה ירידה ארוכה, גם קצת מחליקה. תלכו רק אחרי עקבות של מטיילים לפניכם כדי שלא תמצאו את עצמכם דורכים על אגם קפוא ועלולים ליפול לתוכו.


במיוחד כשיורד שלג השביל לא ברור כלל ואפשר לטעות בדרך בקלות. לכן תצטרפו לקבוצה שיורדת או תעקבו אחרי פורטרים. הירידה נמשכת כשעתיים עד שלוש ויורדים כ 500 מטר.
את היום הזה, המהירים יעשו ב 6 שעות והאיטיים ב 9 שעות.

יום תשיעי-אחד עשרה:  דזונגלה  Dzungla – גרק שפ Garak Shep (טיפוס של 310 מטר)

  
אחרי היום הקודם של הצ'ולה פאס שהיה קשה, היום הזה נראה קליל למרות שרובו טיפוס. מתחילים בהליכה של שלוש שעות עד לובוצ'ה Lobuche. הליכה על צלעי הרים עם נוף מדהים של הרים מושלגים, עמקים עם נהרות שחוצים אותם ועוד.

  
לאחר מכן עוד שעתיים עד לגרק-שפ, טיפוס באזור של דרדורות ובולדרים. הליכה לא קשה במיוחד שבסופה מגיעים לכפר בו יש כשלוש אכסניות.


מגרק-שפ יוצאים ללא תיקים לטיולי יום באזור. יום אחד לאוורסט בייס קמפ עצמו (שלוש שעות הלוך ושעתיים חזור) ויום שני לפסגת הר הקלה-פאטאר Kala Patthar שמתנשא לגובה של 5550 מטר וצופה על הר האוורסט וגם על האוורסט בייס קמפ שמתחתיו.

  
גרק-שפ הוא גם מקום מצוין לעצור יום להתאקלמות. אם אתם מרגישים לא טוב מהגובה, כדאי לעצור למנוחה לפחות ליום אחד לפני שיוצאים לטיולים היומיים בהם מטפסים לגבהים של בין 5300 ל- 5550 מטרים.

  

יום שתיים עשרה: גרק שפ Garak Shep – פריצ'ה Pheriche
מכאן מתחילה הירידה חזרה ללוקלה אלא אם כן אתם רוצים לעשות גם את טרק Kongma La שייקח עוד יומיים שלושה.
הדרך לפריצ'ה קלה והיא במגמת ירידה. הנופים בדרך מדהימים: נהרות, הרים מושלגים, קרחונים, גומפות ודגלי תפילה ועוד.

  
הדרך אורכת בסביבות 4 שעות.


יום שלוש עשרה: פריצ'ה Pheriche – נמצ'ה באזאר Namche Bazar
יום ארוך של 6-7  שעות. אומנם הוא במגמת ירידה אבל עדיין יש לא מעט עליות.הדרך גם יפה ובאזור שלפני נמצ'ה בו עברנו בתחילת הטרק שמים לב לפתע לנופים נוספים שבעת ההליכה לכיוון השני לא שמנו לב אליהם.

  
אם יש לכם כרטיס טיסה פתוח. זה הזמן להרים טלפון לסוכנות ולשריין מקום ליום המחרת. אפשר גם לנסות להתקשר כבר יום קודם לכן במיוחד בתקופות העמוסות.

יום ארבע עשרה: נמצ'ה באזאר Namche Bazar – לוקלה Lukla
יום נוסף של ירידות בעיקר, נמשך כ- 7 שעות. ההתחלה קלה בגלל הירידות החדות, אך בחלק האחרון יש עליה ללוקלה של 200 מטר. אבל זהו סוף הטרק ולכן שואבים מרץ בקלות.

  

כללי

  

תזמון הימים הוא בגדר המלצה ע"פ הטרק שאני עשיתי. תמיד אפשר לעצור בדרך בכפרים אחרים, לפי הכושר שלכם או אילוצי מזג אוויר. אך זה בגדול המסלול המשלב בין הטרקים השונים באזור טרק האוורסט בייס קמפ.


אפשר לעשות את הטרק הפוך, להתחיל באוורסט בייס קמפ, לעבור דרך הצו'לה פאס לאזור הגוקיו טרק ולחזור משם חזרה לנמצ'ה ואז ללוקלה. הזמן הוא אותו זמן.

   
כדאי להצטייד לפני הטרק במפה של האזור, עלותה בין 150 רופי ל- 250 תלוי בגודל המפה (7-12 ₪).
       

 

כתבות על נפאל

סיפורי מסע על נפאל