עמק קטמנדו

קטמנדו היא בירתה של נפאל. היא שוכנת בעמק קטמנדו שרובו מאוכלס ובין הערים והעיירות יש שטחים חקלאיים.
קטמנדו היא לא הסיבה בשבילה באים מטיילים רבים לטייל בנפאל. הסיבה היא הטרקים המדהימים בהרי ההימלאיה, באזור של הר האוורסט,  ובאזור הלאנגטאנג הממוקמים צפונית לקטמנדו ובאזור רכסי האנפורנה הנמצאים שלוש שעות מהעיר פוקרה הממוקמת 7 שעות מערבית מקטמנדו.

     

קטמנדו משמשת תחנת מעבר בטיול ברחבי נפאל. טיסות נכנסות בינלאומיות נוחתות בשדה התעופה הבינלאומי בקטמנדו. בנסיעה בין שלושת האזורים של הטרקים המוזכרים למעלה עוברים דרך קטמנדו.

   
דבר זה אומר שבמהלך הטיול תשהו כמה ימים בקטמנדו. קטמנדו היא עיר לא כל כך נעימה. הרבה שכונות עוני, עניים ברחובות, כמעט ואין דבר כזה מדרכה ברחבי קטמנדו. וכבישי הבירה, הם כמו כבישים במחנות פליטים. 

נפאל היא החצר האחורית של הודו, ולכן הלכלוך, ההזנחה והעוני נכרים בה.

   
אבל בכל זאת יש לא מעט מקומות מעניינים לבקר בהם ולשרוף ימים בזמן שאתם מחכים לאוטובוס לפוקרה או לצ'יטואן, מחכים לטיסות בתוך המדינה או מחוצה לה או ממתינים לאטרקציה הבאה.

   .

מדובר במקדשים וכיכרות שאפשר להגיע לחלקם בהליכה, חלקם בריקשה אופניים, וחלקם במונית או אופנוע מושכר.
אני ממליץ למי שיש לו ניסיון עם אופנועים, ללכת לסוכנות שי או סוויסה לקבל מפה של העיר וסביבותיה. הם ישמחו לסמן לכם איפה נמצא הטאמל (האזור של התיירים), וביחס אליו היכן נמצאים כל המקומות שמיד אפרט. עם מפה ומצפן קל יהיה לכם במהלך יום לכסות את מרבית המוקדים שבקטמנדו עצמה בעלות של 300-400 רופי להשכרת אופנוע (14-20 ש"ח) + עוד 10 שקלים דלק. וכמובן שזה חסכוני, חוויתי ומהנה יותר מלנסוע במוניות וריקשות.

    

להלן המוקדים המעניינים בעיר הבירה קטמנדו:   

  

מקדש הקופים (סווימבונאת)

מקדש זה נמצא 10 דקות נסיעה מהטאמל Thamel, אם אתם חובבי הליכה אפשר ללכת לשם בערך 40 דקות הליכה. המקדש נמצא על ראש גבעה המשקיפה על כל העיר.

  
כבר בכניסה תראו פסלים של בודהה, והרבה קופים. לאחר מכן תתחילו לעלות מדרגות עד לראש הגבעה. במקטע האחרון יעצרו אתכם לשלם 100 "רופי "מס תייר" (כ- 6 שקלים).

בודנת נפאל
בכניסה לאזור המקדשים ישנם הרבה פסלים, מבנים,נזירים, ובמרכז נמצאת סטופה גדולה שבראשה מצויירות עיניים של בודהה. מסביב כמעט מ- 360 מעלות יש תצפית יפה על העיר.


בערב אפשר לצפות בטקסים של הנזירים המלווים בתפילות ונרות.

  

בודההנאת

זו היא הסטופה הגדולה ביותר בנפאל ואחת הגדולות בעולם. במרכז ממוקמת הסטופה הענקית המתנשאת לגובה רב, וגם פה מצויירות העיניים של בודהה.
מסביב יש כיכר גדולה ויפה, עם חנויות מזכרות, בתי קפה ומסעדות. בהחלט אווירה שונה מיתר האזורים העניים של קטמנדו.
גם כאן גובים תשלום בכניסה של 100 רופי (כ- 6 שקלים).


המרחק לשם במונית הוא בסביבות 15 דקות נסיעה.וסטופה זו מרוחקת רק 5 דקות נסיעה (20 דקות הליכה) מפאשופטינאת, שם יש את המקדש המקודש ביותר לנפאלים ההינדואים בהודו, ושם גם נמצאות הגתות לשריפת הגופות.

 

פאשופטינאת

שריפת גופות נפאלבכניסה לאזור המקדשים ושריפת הגופות תיפרדו מ- 250 רופי דמי כניסה (כ- 15 ש"ח). הוא מרוחק 5 ק"מ  מהטמאל, אבל בגלל הפקקים לוקח כ- 20 דקות נסיעה אליו במונית.

  

כבר בהתחלה ידבק אלכם נפאלי שירצה להדריך אתכם. אני ממליץ לקחת מישהו ותשלמו לו כולם ביחד לא יותר מ- 200 רופי (10 שקלים). אבל זה שווה את זה כיוון שהוא מסביר לכם על הטקסים, וגם מסביר לכם עד איפה מותר לתיירים להגיע, במיוחד באזור של ההוספיס ושרפת הגופות שם לא מומלץ לעשות טעויות :)

  
בפאשופטינאת יש את המקדש המקודש ביותר לנפאלים ההינדואים, והכניסה אליו מותרת רק למאמיני דת זו. אבל יש מסביב למקדש תצפיות המשקיפות על המתחם הפנימי של המקדש, ואפשר לראות את הטקסים שמתקיימים בו, את הכוהנים ופסל השור המוזהב בין מאות השנים.

  
אחרי המקדש יש נהר ועל גדותיו יש גתות בהן  שורפים את המתים. ממש ליד, יש מבנים המשמשים כהוספיס (מקום לחולים חשוכי מרפא) שם ממתינים למותם הקרב עשרות בני אדם שאמורים למות עד שלושה ימים... לא מומלץ לבעלי לב חלש, המראות לא מלבבים...

  

כיכר דורבר (הקרוב לטאמל)

כיכר גדולה ויפה, מכילה יותר מחמישים מקדשים וגם הארמון המלכותי הישן. כדאי להגיע לקראת שקיעה, אז הכיכר מתמלאת בנפאלים שבאים לשבת על המדרגות של המקדשים.


דמי כניסה 250 רופי (כ- 15 ש"ח). אומנם אין שער כניסה בגלל שזו כיכר גדולה, אבל יש פקחים שמסתובבים ומחפשים תיירים ע"מ לגבות מהם כסף. אני הייתי שם פעמיים, ולא התבקשתי לשלם. גם אם כבר ראיתם וצילמתם ואז נגשים אליכם, תגידו שלא ידעתם ושאתם הולכים. לדעתי אין שום סיבה לשלם, זה סתם לעשות עוד הכנסה על תיירים.

  

    
מסביב לעיר קטמנדו ברחבי ובמורדות עמק קטמנדו:

  

כיכר דורבר בפאטאן

פאטן נפאלנסיעה של חצי שעה מהטאמל, ואתם באזור בפאטאן. שם יש כיכר דורבר גדולה ומרשימה יותר מזו הסמוכה לטאמל. כיכר זו היא המרשימה ביותר מכל כיכרות דורבר שיש בעמק קטמנדו.

      

  

כיכר דורבר בבקטפור

בקטפור  נמצאת כשעה נסיעה באוטובוס. עם אופנוע זה הרבה יותר מהיר.
גם שם ישנה כיכר דורבר, גדולה יותר מהכיכר שליד הטאמל אך קטנה ושקטה יותר מפאטאן.

   

   

הכפר נאגרקוט

נסיעה של 3 שעות באוטובוס או שעתיים באופנוע, בו אתם חוצים את העיר קטמנדו, ועולים על אחד מרכסי ההרים מסביב, דרך יפה, והכפר שקט עם נוף יפה.
בד"כ נוסעים לשם לשקיעה, ישנים לילה ולמחרת שבים לקטמנדו. אין יותר מדי מה לעשות שם. מקום נחמד להימלט אליו משאון העיר קטמנדו.

   

טיפים כלליים:     

לגבי מחירי המוניות לאתרים השונים המוזכרים לעיל, תתמקחו. הנהגים בטאמל מתחילים במחירים כפולים. אני ממליץ ללכת חמש דקות ולצאת מהטאמל לכביש הראשי. שם תקבלו מחירים סבירים בהרבה, ותחסכו לעצמכם ויכוחים עם נהגים שכל המטרה שלהם זה לתפוס את הפראייר התורן.
כפי שכתבתי, אופנועים זה פיתרון נוח להתניידות ברחבי העיר והעמק.
לגבי זמני, עלות ותחנות האוטובוסים לנגרקוט ובקטפור תבררו בסוכנות  שי או סוויסה.

 

כתבות על נפאל

סיפורי מסע על נפאל