כאשר אתם מחליטים לצאת לטיול באופן עצמאי, בין כל ההכנות וודאי שנתקלתם בשיקול איך להתנייד ממקום למקום במדינה. כמובן שאפשר להשתמש בשרותי התחבורה הציבורית – רכבות, אוטובוסים ומוניות אך אין ספק כי במדינות המתקדמות בעיקר באירופה וברחבי ארה"ב (אבל לא רק, גם במדינות כמו ארגנטינה, צ'ילה, ועוד)– האפשרות האטרקטיבית ביותר היא השכרת רכב בחו"ל.

         

למה לשכור רכב בחו"ל?

     

קיימים יתרונות רבים להשכרת רכב בחו"ל:

    

  

  • נוחיות - חופש הבחירה מתי ולאן לנסוע נתון לשיקול דעתכם בלבד.
  • הגעה מהירה ממקום למקום 
  • חופש לטייל באופן עצמאי- אתם לא תלויים בזמני אוטובוסים ורכבות או בהימצאות מוניות בשטח
  • אפשרות נסיעה ועצירה בכל שעה ביום
  • אפשרות הגעה למקומות אליהם לא מגיעה תחבורה ציבורית- כגון ערים במקומות מבודדים או הרריים.
  • בדרך כלל עלות זולה יותר מאשר טיול מאורגן, העברות או תחבורה ציבורית.

    

     

  

למה כדאי לשכור רכב בחברה בינלאומית

   

השכרת רכב בחולכדאי להתחיל את תהליך השכרת הרכב בחו"ל כבר בארץ בחברות הבינלאומיות להשכרת רכב שיש להן סניפים בישראל. להלן מספר מותגי חברות השכרת רכב – AVIS, ELDAN, SIXT, TRAFFIC, SA-GAL, Hertz ,Budget, Europcar, Alamo, National .

     

כדאי לשכור רכב בחברה בינלאומית בשל הביטחון במותג בעל שם ומוניטין המחייב סטנדרטים גבוהים של שרות. לחברה בינלאומית קיים צי רכב חדש, גדול ומגוון והיא כוללת סניפים רבים בעלי זמינות, מגוון תחנות במיקומים מרכזיים (שדות תעופה ומרכזי ערים). כמו כן חברה בינלאומית מציעה שירות דרכים יעיל ומהיר ל- 24 שעות, מתן מענה ופתרונות לבעיות ותקלות, שירות במגוון שפות ולא פחות חשוב – תכניות להחזרת הרכב בערים שונות ואף במדינות שונות.

    
כדאי להכיר ולהבין את מרכיבי עסקת השכרת הרכב בחברות בינלאומיות.
     
מרכיבי השכירות כוללים שכירות בסיסית, ביטוחים, מיסים מקומיים הכוללים מיסי נמל תעופה (במידה והרכב נלקח משדה התעופה), מע"מ מקומי, מס כבישים.

   
ישנן תוספות תשלום במידה ונדרש שירות או ציוד נוסף. לדוגמא: ביטוח נהג נוסף, ביטוח נהג צעיר (במדינות מסוימות יידרשו נהגים בגיל 21-25 בתוספת תשלום או יוגבלו לקבוצות רכב מסויימות) , כסא תינוק (במידה והגעתם לטיול משפחתי עם תינוק), גגון סקי ושרשראות שלג (במידה והגעתם לחופשת סקי עם הציוד שלכם וייתכן שתיאלצו לנסוע בכבישים עם שלג), GPS שהוא מכשיר המומלץ לשימוש כשנוסעים ברכב שכור במדינה זרה. במידה ויש לכם GPS בבית הכולל את המפות המתאימות, מומלץ להביא אותו עימכם. כמו כן קיימים דמי החזר - בתוך המדינה ובין מדינות במידה ובחרתם במסלול טיול שאינו מעגלי והחזרתם את הרכב לסניף שונה מנקודת האיסוף.

    

   
תהליך הזמנת רכב להשכרה בחו"ל

       

ניתן להזמין רכב בקלות ובמהירות באמצעות אתרי האינטרנט או המשרדים של חברות ההשכרה השונות.
הפרטים שתידרשו למסור בעת ההזמנה הם תחנת לקיחת הרכב, תחנת החזרת הרכב, תאריכים ושעות איסוף והחזרה (שימו לב שיום שכירות הוא 24 שעות) , קבוצת הרכב המבוקשת מ-A ועד D (יש לקחת בחשבון את גודל הרכב הרצוי בהתאם למספר האנשים וכמות המטען הכולל שיכלול הרכב). שימו לב כי בחירת דגם ספציפי של רכב מקבוצה מסויימת אינה מבטיחה את חברת ההשכרה והינ 

    
 תתבקשו לבחור את דגם הרכב הרצוי עבורכם, את גודל הרכב ומאפיינים נוספים כמו הילוכים/ אוטומט, מיזוג אוויר ועוד. ע"פ רוב הגדלים מחולקים ע"פ אותיות מ-A ועד D, כש- A  הוא הקטן ביותר. לאחר שתבחרו את הרכב תתבקשו לבצע הזמנה באמצעות כרטיס אשראי, ואולי גם להשאיר עירבון כלשהו בידי החברה.

     

   

זהירות! קנסות !!! ועוד טיפים

    

שימו לב לשעת החזרת הרכב. ההשכרה היא ל 24 שעות. במידה ותחזירו את הרכב חצי שעה מאוחר יותר תחויבו בעוד יום. 

  

בזמן ההחזרה, כדאי למלא דלק לפני שמגיעים לשדה התעופה, גם אם תחנת הדלק נמצאת עשרות ק"מ לפני שדה התעופה. אחרת חברת ההשכרה תחייב אתכם לפי סכום גבוהה הרבה יותר מהסכום שאתם הייתם ממלאים.

ברוב המדינות בעולם ישנם הרבה כבישי אגרה שעולים כסף. לכן תבדקו טוב במסלול שלכם האם אתם רוצים באמת לעלות על כביש אגרה שהוא בד"כ מהיר יותר אך פחות יפה. או שמא עדיף לנסוע בכבישים צדדיים, שהם חינמים וגם יפים יותר. כבישים שעוברים בתוך כפרים, עיירות, תצפיות ועוד.

    

בד"כ בנסיעה בכבישי אגרה אפשר לנסוע במהירות 130 קמ"ש. אבל יש להתעדכן בכל מדינה מה החוקים שלה לגבי מהירויות. ישנם הרבה מצלמות וחבל לחטוף דוחות של מאות יורו.

   

בכניסה לערים, שימו לב לשילוט. היזהרו מנסיעה מעל המהירות המותרת. ישנן הרבה מצלמות. ישנם אזורים רבים, בעיקר האזורים העתיקים בערים, שאסורים לכניסת רכב, או מותרים אך ורק לתושבי העיר. ואם תכנסו, מצלמה תצלם אתכם ותקבלו דוח.

   

חניה – שימו לב לשילוט במדינות השונות. יש אזורים שדורשים כרטיס חנייה. ישנם מקומות חנייה מותרים רק לדיירי הרחוב או לתושבי העיר. ליד אתרים תיירותיים יש בד"כ חניונים ומומלץ לחנות בהם.

    

אל תשאירו ציוד יקר ברכב. אם אתם חייבים להשאיר, תדאגו להסתיר את הציוד בתא מטען או מתחת לכיסאות. ככל שהרכב יבלוט פחות בציוד שיש בו, כך יקטן הסיכוי לפריצה לרכב.

     

לגבי הדוחות: בד"כ חברת ההשכרה תקבל את הדוחות ותחייב אתכם. במידה ותבטלו את כרטיס האשראי או שחברת ההשכרה לא תצליח לחייב אתכם, תקבלו מכתב תשלום לארץ.

  
אין מנוס מלשלם. מתישהו תגיעו שוב לאירופה ואז בשדה התעופה יזהו שאתם חייבים כסף באחת ממדינות אירופה, ואז תשלמו עם קנסות וריבית. לכן כדאי להימנע מלחטוף קנסות, ואם כבר חטפתם, לוודא שהם שולמו.