פסטיבל בנבאדה

בכל שנה לקראת סוף אוגוסט מתקיים במדבר הסלע השחור בצפון נבאדה, ארה"ב, פסטיבל "האיש הבוער" (Burning Man). זהו אירוע ייחודי, שנערך במשך שבוע, בכל שנה מאז שנת 1995, בהשתתפות עשרות אלפי אוהבי חופש מארה"ב ומכל העולם. מדובר, ללא ספק, על חוויה שלא מהעולם הזה, שיש בה מהכל - אהבת אדם, חיבור לטבע, מוזיקה, טכנולוגיה, רוחניות, ובעיקר - איזה חיבור ממקום שונה לחלוטין, אל העצמי, אל השקט הפנימי וההוויה האמיתית של כל אחד מאיתנו. יש אלף סיבות לבקר בפסטיבל האיש הבוער - החל מסקרנות וכלה בחיפוש פנימי. מה שבטוח הוא, שלא תשכחו את החוויה.

    
ההגעה לפסטיבל אינה מסובכת, ניתן להגיע אל מתחם הפסטיבל באמצעות קווי אוטובוס ייעודיים בזמן הפסטיבל, לתיירים המבקרים בארץ הפסים והכוכבים המעוניינים להגיע אל הפסטיבל, מומלץ להשתמש בשירותי השכרת רכב בארה"ב, ולהגיע אל מתחם הרכבים הצמוד למתחם האירוע. שווה לשקול לשכור רכב ואיתו גם קרוואן, שיאפשר רגעים של שקט בתוך המולת הפסטיבל ושינה נינוחה בלילות.

  

  
עשרת העקרונות של פסטיבל האיש הבוער

   
מתחם הפסטיבל של האיש הבוער ייראה למבקרים בפעם הראשונה כמו אסיפת קהילה של אנשים תמוהים, חלקים עירומים לחלוטין, שסוחבים איתם מבנים בלתי צפויים. האמת היא, שמדובר במפגש המבטא סוג של רצון לסדר חדש, חופש וחיבור לטבע, שבירת מוסכמות כשהכלל היחיד הוא לא להזיק - לעצמך, לאחר או לסביבה.

   
בכל שנה נסוב הפסטיבל סביב נושא שנבחר מראש (למשל, פסטיבל האיש הבוער של שנת 2016 היה בנושא "הסדנה של דה וינצ'י", ב 2015 הנושא היה "מראות", ב  2014 הנושא היה "חאן", וכן הלאה).

   
עשרה עקרונות מנחים את ההתנהלות בפסטיבל, והם - הכללה רדיקלית (כולם שווים ואין אפליה); הענקת מתנות זה לזה; אי-מסחריות (אין למכור, לקנות, או להפיץ רעיונות מסחריים במהלך הפסטיבל); הסתמכות רדיקלית על עצמי; ביטוי עצמי רדיקלי; קהילתיות; אחריות; לא משאירים עקבות; השתתפות; ואי-אמצעיות (חוויה בלתי אמצעית של עצמך במהלך הפסטיבל).

   

   
שיא האירוע -שורפים את האיש

   
אחד המאפיינים הבולטים של פסטיבל האיש הבוער הוא יצירתיות ויצירה. משתתפים רבים מגיעים ועימם מיצגים ודברי אמנות שהם עצמם יצרו. לא פעם, בשל העיקרון של "אי השארת עקבות", המיצגים הללו, על ההשקעה העצומה שבבנייתם, פשוט נשרפים עם סוף הפסטיבל. "האיש הבוער" באמת בוער בסוף הפסטיבל - לאורך כל ימי הפסטיבל, בכל שנה, קל לזהות פסל ענק של אדם, עשוי עץ. האירוע המסכם של הפסטיבל בכל שנה הוא הבערת הפסל, גם כסמל להתנקות הפנימית והלידה מחדש שהמשתתפים מקווים לחוות לאחר ההשתתפות בפסטיבל, וגם כסמל לקיימות, לאי השארת עקבות, ליצירה לשם חדוות היצירה ולעשייה לשם העשייה מבלי להיקשר לתוצאה.

   

   
מה תמצאו בפסטיבל האדם הבוער?

   
ההשתתפות בפסטיבל היא חוויה אנתרופולוגית מעניינת עבור כל אדם. אם תבחרו להשתתף בפסטיבל, התכוננו לחוות הרבה מסיבות, הרבה מוזיקה, הרבה עירום, והרבה מיצגים, תחפושות, וביטוי אישי יצירתי שלא תוכלו לראות בכל מקום אחר.

   

   
חשוב שתדעו

   
פסטיבל האיש הבוער זוכה ליותר משתתפים בכל שנה - לא רק המשתתפים ה"טבעיים" המנהלים ומשתתפים בפסטיבל, אלא גם תיירים או מתעניינים המגיעים יותר כקהל ופחות כיוצרים רדיקליים הלוקחים חלק פעיל במהלך הפסטיבל. לכן, מחירי השכרת הרכבים באזור, למשל, עולים בימים שלקראת הפסטיבל בסן פרנסיסקו ובאזורים הסמוכים לפסטיבל. מומלץ לשקול השכרת רכב, עם או בלי קרוואן, יום או יומיים קודם או באזורים מרוחקים יותר, כמו סולק לייק סיטי או פורטלנד.

   
הצטיידו בהמון מים (לפחות שני ליטרים לאדם ליום), אוכל אקולוגי שאפשר לאחסן ולשמור, בגדים נוחים למדבר ואטמי אוזניים (רק למקרה הצורך). ישנו הייפ עצום סביב פסטיבל הברנינג מן, וזה מאין אוקסימורון משום שזה שאומנם מדברים על זה לא מעט, אבל זו חוויה שקשה להסביר במילים!