גשר הזהב סן פרנסיסקו

"If you're going to San Francisco
             Be sure to wear some flowers in your hair…"

 

סן פרנסיסקו

   

סן פרנסיסקו, העיר הרביעית בגודלה במדינת קליפורניה, היא אחת הערים המקסימות ביותר בארצות הברית, וידועה בטיפוח זרמים אלטרנטיביים: מכאן צמחו דור הביטניקים, ילדי הפרחים, מחאת הסטודנטים וגאוות הגייז. הפסיפס העירוני של סן פרנסיסקו מציג תמונה גדולה הבנויה מצ'יינה-טאון ההומה, מרובע מישן המדליק, מרובע קסטרו - מעוז הגייז, מרובע סומה על מועדוניו, משכונת הייט אשברי ההיפית ומנורת' ביץ' הכמו-בוהמית.
סן פרנסיסקו  ידועה בפסטיבלי המוסיקה הרבים שבה, ובמצעדי הגאווה הנערכים מידי קיץ.

   
אתרים סן פרנסיסקו

   

מקבץ האוכלוסייה הצפוף ביותר בעיר ואחד מהצבעוניים בה נמצא בצ'יינה-טאון. חנויות המזכרות לאורך גראנט אבניו (Grant Avenue) משקפות את מקומה המרכזי של התיירות בשכונה, אבל 30,000 הסינים חיים בקהילה המכונסת בתוך עצמה ובלתי מערבית בעליל. זהו מקום נהדר לטיול חסר מטרה בסמטאות צרות. התקופה הססגונית ביותר לביקור בצ'יינה-טאון שבסן פרנסיסקו הוא ראש השנה הסיני בסוף ינואר או בתחילת פברואר, אז מתקיימים כאן תהלוכה, זיקוקים וחגיגות אחרות.

     

    

נורת' ביץ' (North Beach)

   

נורת' ביץ', הדחוקה בין צ'יינה-טאון לפישרמנ'ס וורף, היא רצועה חביבה של חנויות, ברים, בתי-קפה ומסעדות, שהחלה את דרכה כרובע האיטלקי של סן פרנסיסקו והולידה את הביטניקים בשנות ה-50. דרומית-מערבית לדאונטאון נמצאת הייט-אשברי, המקום ששימש לפרק זמן קצר בית לתנועת ילדי הפרחים בסוף שנות ה-60.

 

 

גולדן גייט (Golden Gate)

   

גולדן גייט פארק משתרע כמעט על מחצית רוחבו של חצי-האי, מן האוקיאנוס השקט ועד לקצה הייט. פרט לגנים (הכוללים חממת פרחים וגן תה יפני מקסים), לאגמים (ניתן לשכור סירות משוטים, סירות פדלים וסירות מנוע), למתקני הספורט (כולל רכיבת סוסים, ירי בחץ וקשת, סופטבול, גולף, כדורת דשא, זריקת פרסה ופטאנק), יש בפארק גם המון מוזיאונים ואקוואריום - דבר שהופך אותו למקום נעים לברוח אליו, כאשר הערפל מכסה את העיר והטמפרטורה בה צונחת.

   

מפרץ סן פרנסיסקו (San Franciso Bay)

      

מפרץ סן פרנסיסקו מעל המפרץ מתוחים גשרים, הוא מוקף ערים וגבעות, מנוקד במפרשים ונחצה לאורכו ולרוחבו על-ידי מעבורות מהירות. גשר הזהב היפהפה, באורך של שלושה ק"מ, חוצה את פי-המפרץ. הגשר, שבנייתו הסתיימה ב-1937, נותר סמל העיר סן פרנסיסקו למרות התחרות עם מבנים מודרניים יותר. אתר נוסף במפרץ סן פרנסיסקו הוא האי אלקטרז, המרוחק כשני קילומטרים מסן פרנסיסקו, אשר אירח על אדמתו המבודדת כמה מהפושעים המסוכנים של ארצות הברית, ובהם אל קאפונה. כיום משמש האי כאטרקציה תיירותית המוחזקת על ידי רשות הגנים הלאומיים.


לא כדאי לפספס את Fisherman`s Wharf: רציף מתוייר המתחיל ליד מרכז הקניות שברציף 39, וממשיך אל הפארק המימי (Aquatic Park) ואל כיכר Ghiradelli. במקום ישנן חנויות רבות, מסעדות ובתי קפה טובים בהם ניתן לפגוש תושבים מקומיים. מבין המוזיאונים הרבים בעיר סן פרנסיסקו, הגדולים ביותר הינם המוזיאון לאמנות מודרנית, מוזיאון מרשים שנבנה בהשקעה של 60 מיליון דולר. עיצוב הפנים לכשעצמו מרתק, וכן שלל התצוגות המתחלפות. גם Exploratorium: מוזיאון המדע של סן פרנסיסקו, מושך למקום מבקרים רבים וסקרנים, שמגיעים ללמוד על העולם בו אנו חיים מזווית קצת אחרת. מומלץ מאוד להגיע עם הילדים.


הגעה לסן פרנסיסקו

   

סן פרנסיסקו היא מקום פופולרי בכל עונות השנה. הקיץ הוא שיאה של עונת התיירות, ואז המחירים גבוהים יותר, והתורים ארוכים יותר. מזג האוויר הקיצי של סן פרנסיסקו אינו נעים ובאופן כללי, החודשים הטובים ביותר לביקור, מבחינת מזג האוויר, הם אמצע ספטמבר עד אמצע נובמבר. באזור מפרץ סן פרנסיסקו יש שלושה נמלי תעופה עיקריים: נמל התעופה הבינלאומי של סן פרנסיסקו (SFO), נמל התעופה הבינלאומי של אוקלנד (OAK) ונמל התעופה הבינלאומי של סן חוזה (SJC). כל שלושת הנמלים מהווים שערים ראשיים לטיסות פנים, כך שאין בעיה למצוא טיסה או טיסת-המשך כמעט לכל מקום בארצות הברית. ניתן להגיע מכל אחד מהם למלון על ידי מיניבוסים או מוניות.

  

תחבורה בסאן פרנסיסקו

   

בעיר ובמפרץ סן פרנסיסקו פועלות חברות אוטובוס רבות, אך רק לחברת גרייהונד יש קווים לנסיעות ארוכות יותר. הרכבים שלהם יוצאים וחוזרים לתחנה המרכזית ב- SoMa. חברת אוטובוסים המועדפת על תרמילאים היא Funky Green Tortoise, מקום טוב להכיר צעירים אחרים.

  
מבחינת רכבים: אוטוסטרדות חוצות את אזור המפרץ, וברגע שיוצאים מעט מהעיר עדיף לנהוג ברכב מאשר להיעזר תחבורה ציבורית.

  
בתוך מרכז העיר סן פרנסיסקו הקומפקטי, הליכה ברגל היא דרך נעימה להגיע ממקום למקום, אבל יש גם רשת תחבורה טובה למקרה שתשתעממו לצעוד, הכוללת אוטובוסים, חשמליות וקרוניות החשמלית המפורסמות המונעות בכבלים. מכונית היא הדבר האחרון שתרצו בדאונטאון סן פרנסיסקן ההתמודדות עם הגבעות ועם מציאת חניה קשה ביותר. אזור המפרץ הוא מקום נהדר לרכיבה על אופניים כפעילות בשעות הפנאי. הדאונטאון הופך לים של רוכבי-אופניים חוגגים ביום שישי האחרון בכל חודש, בזמן ש'מסה קריטית' (Critical Mass) - רכיבה אנרכית עליזה של מאות (ולפעמים אלפי) רוכבי-אופניים, מתכנסת בקצהו הקרוב-למפרץ של מרקט סטריט, ורוכבת, בפעמונים מצלצלים, ליעד שונה ולאורך נתיב שונה בכל פעם.

   

   
אזהרות

   

סן פרנסיסקו אמנם מאיימת הרבה פחות מערים כמו ניו-יורק או לוס אנג`לס, אך עדיין יש בה איזורים בהם עדיף שלא לבקר. אוכלוסיית ההומלסים בעיר גלויה לעין והם מתרכזים גם במקומות הומי אדם כמו כיכר יוניון. בשעות הלילה עדיף שלא להגיע לאזור Tenderloin לנוכח שיעורי האלימות והפשיעה שם. אזורים מסוכנים נוספים: Hunter`s Point (ביום ובלילה). Market &th 6- אזור בעייתי נוסף, ממנו עדיף להימנע בכל שעות היום. כמו בכל עיר גדולה גם כאן פועלים כייסים, אך המצב ברחבי סן פרנסיסקו  לא שונה מבכל עיר גדולה ומתויירת אחרת, כך שאין סיבה לדאגה מיוחדת.