נוף העיר וינה

וינה

וינה היא עיר בירתה של אוסטריה, ומאחר ואסטריה היא רפובליקה פדרלית, וינה היא אחת מבין תשע המדינות הפדרליות של אוסטריה. וינה שוכנת על נהר הדנובה, בסמוך לגבולה המזרחי של אוסטריה. חיים בה כ-1.65 מיליון תושבים ושטחה מתפרש על כ- 415 קמ"ר, עובדות שהופכות אותה לקטנה ביותר והמאוכלסת ביותר מבין המדינות הפדרליות האוסטריות. 
           
וינה היא המרכז הפוליטי, התרבותי והכלכלי של אוסטריה ולכן היא העיר המתויירת ביותר מבין ערי אירופה. מאחר ואוסטריה פעילה באומות המאוחדות ממוקמים בוינה מספר משרדים של האומות המאוחדות, וכחלק בלתי מבוטל ממרכז החינוך האוסטרי, מוקמו בוינה מספר רב של אוניברסיטאות ומכללות. וינה מחולקת ל-23 מחוזות
  
המחוזות ממוספרים לשם הנוחות אך למעשה הם בעלי שמות. ברובעים, על-אף שהם אינם איזורים מנהלתיים, מתקיימות בחירות מקומיות בעלות אופי פוליטי. בכל מחוזותיה של וינה מספר הפארקים הוא רב ואף בחלקם ישנם אנדרטות שונות.
     

  

מקומות פופלרים לראות בוינה

  

  

האינרה שטט (Innere Stadt)

היא העיר הפנימית. היא נקראת כך על שום שהיתה מוקפת חומות ושדות. העיר התפתחה לאחר נפילת החומות ב-1857 במקום החומה נבנתה הרינגשטראסה (Ringstrabe) שהיא רחוב הטבעת, ומסמלת היום את תחומי העיר.

  
   

כיכר היהודים (Judenplatz)

או בשמה יודנגאסה. היה מקום מושבם של היהודים מהמאה-12. כיום נמצאים במקום המוזיאון היהודי ומצבה לזכרם של יהודי וינה שניספו בשואה.

  

  

פארק השעשועים העירוני (Volksprater)

דמותו המפורסת של הפארק היא הסיניה הענקית. פארק השעשועים נמצא בפארק פראטר (Prater) השוכן על אי בנהר הדנובה.
     

הארמון המלכותי הופבורג (Hofburg)

ארמון החורף המלכותי. כיום משמשת כמקום משכנו הרשמי של נשיא אוסטריה.
     

קתדרלת סטפנוס הקדוש

קתדרלה גותית גדולה ובה יצירות אמנות ואולמות קבורה. ניתן לקחת במקום יש סיורים מודרכים.

  

  

ארמון בלוודר (Schloss Belvedere)

נבנה על גבעה בלבה של וינה בסגנון הברוק ובו נחתם ההסכם הלאומי של אוסטריה. למעשה אלו שני ארמונות, האחד במרומי הגבעה והשני בתחתית הגבעה. ובין שניהם נמצא פארק בלוודר (Belvedere park)

  
   

ארמון שנברון (Schönbrunn)

זהו ארמון הקיץ המלכותי והוא כולל בתוכו פארק מהמאה ה-19 ואת גן החיות העתיק ביותר בעולם.

  

  
נאשמרקט (Naschmarkt)

השוק הפופולרי של וינה. בימי שבת מגיע שוק נודד, אך בימי שבת השוק עמוס באנשים.

  

  
ספטל (Steffl)

מרכז קניות חדשני המושך אליו לאחרונה תיירות רבה

  

 

מרכזי התרבות של וינה

לוינה יש הרבה הצעות להנאה לאלו האוהבים תיאטרון. התיאטראות הגדולים הם תיאטרון הבורג (Burgtheater) וסניפו תיאטרון האקדמיה (Akademietheater) ,הפולקסתיאטר של וינה (Volkstheater Wien), והתיאטרון ביוזפשטט (Theater in der Josefstadt) ומופעיהם ברמה גבוהה. מלבדם, לוינה יש עוד רשימה ארוכה של תיאטראות קטנים המעלים מופעים ברמה לא פחות טובה.

  

גם לחובבי האופרה וינה מציעה רשימה מכובדת של בתי אופרות, חלקה מובא כאן:
האופרה הממלכתית של וינה (Staatsoper) והפולקסאופר (Volksoper) מציגים אופרות מכל הסוגים והפולקסאופר מתמחה המיוחד האופרטה של וינה ווינר קונצרטהאוס (Wiener Konzerthaus) מציג בעיקר אופרות קלאסיות
וינר מוזיקפריין (Wiener Musikverein) זהו מקום מושבם של הפילהרמונית של וינה.

  

בכל מחוז בוינה קיים מוזיאון העוסק בהיסטוריה של המחוז. ומלבד זאת רבים הם המוזיאונים בוינה.
ברובע ה-7 של וינה, נויבאו, נמצא רובע המוזיאונים שנקרא בשם מוזיאומקוורטיר (Museumsquartier) נמצאים מוזיאונים רבים אוצרות המלוכה האוסטרית מוחזקים ברובם בשאצקאמר (Schatzkammer)  חדר אוצרות שבמוזיאון הופבורג (Hofburg) מול הופבורג ישנם שני מוזיאונים: המוזיאון לתולדות האומנות (Kunsthistorisches Museum) והמוזיאון להיסטוריה טבעית (Naturhistorisches Museum).

  
מוזיאונים נוספים הם: המוזיאון להסטוריה צבאית, המוזיאון לאמנות מודרנית, מוזיאון לטכניקה, מוזיאון ליאופולד (Leopold Museum (המציג בעיקר אמנות בסגנונות אקספרסיוניזם והמודרניזם), מוזיאון לשעונים ומוזיאון לקבורה)

  

  

מידע שימושי על וינה

שפה: גרמנית. הרוב הם גם דוברי אנגלית.
מטבע: אירו €
אשרות: ישראלים אינם זקוקים לוויזה כדי לבקר באוסטריה ולשהות בה עד שלושה חודשים
שעון: מאחר את ישראל בשעה
קידומת חיוג בינלאומית: 43
אתר הרשמי של העיר: www.wien.gv.at

רשימת ערים ומקומות באוסטריה

 

כתבות וסיפורי מסע על אוסטריה