מידע על קפריסין

קפריסין הינה האי השלישי בגודלו באזור הים התיכון ואתר נופש פופולארי מאוד בקרב הישראלים, בעיקר בגלל הקרבה לישראל. האי משלב חופי ים מדהימים, שמש חמה, ים כחול, אתרי נופש, פאבים, מסעדות ומועדונים עם מוזיקה וריקודים מקומיים לצד טיול שטח ואקסטרים.

   
קפריסין הינה האי השלישי בגודלו באזור הים התיכון ואתר נופש פופולארי מאוד בקרב הישראלים, שכן האי נמצא במרחק של פחות משעת טיסה מהארץ. האי משלב חופי ים מדהימים, שמש חמה, ים כחול, אתרי נופש, פאבים, מסעדות ומועדונים עם מוזיקה וריקודים מקומיים.

   

האי גם אידיאלי לחובבי טיולי שטח ואקסטרים וכולל מסלולים מעולים לטיולי ג'יפים. נופי האי מגוונים. רוב שטח האי הררי, וישנם שני רכסי הרים החוצים את האי מכיוון מזרח למערב, רכס הרי הטרואודוס ובו הפסגה הגבוהה ביותר באי, הר אולימפוס, ורכס הרי קירניה. בין רכסי ההרים ישנו מישור מזאוריה, וכן ישנם גם אזורים מישוריים לאורך החוף הדרומי.

     

החופים המקיפים את האי מתחלקים לשני סוגים, סלעיים וחוליים. רוב אזורי הנופש ובתי המלון ממוקמים בקרבת החופים החוליים. רוב אזורי הבילוי התיירותיים הם בסביבת חופי הים, בין אם זה פעילות ימית אקסטרים כגון גלישת גלים וצלילה, מועדוני נופש, פאבים או מסעדות. בנוסף, ישנם שרידים היסטוריים הפזורים ברחבי קפריסין כגון מקדשים יווניים, פסיפסים רומיים ומסגדים שהם ניתן לבקר.

    

אזורי הנופש העיקריים הינם אזור איה נאפה, המאופיין ע"י מלונות פשוטים וקהל צעיר, אזור לימסול המאופיין ע"י בתי מלון יוקרתיים, ואזור פאפוס המתאים למשפחות. באזור לאצ'י ישנם כפרים שלווים עם בתי מלון ביתיים.

   

קפריסין ממוקם דרומית לטורקיה, מערבית לסוריה, צפונית למצרים, ודרומית מזרחית לאתונה. האי זכה לעצמאות בשנת -1960, אך ב-1974 נכבש אזור הצפון וחלק מהמזרח בידי הטורקים. מאז מחולקת קפריסין לשני חלקים נפרדים. האזור הדרומי והאטרקטיבי מתוייר מאוד ובעל אופי יווני ומנוהל ע"י הרפובליקה של קפריסין, ואילו החלק הצפוני מנוהל ע"י הכוחות הטורקיים ומתאפיין בקצב חיים איטי ובחופים מקסימים. ניקוסיה, עיר הבירה, מחולקת בקו גבול המפריד בין שני חלקי האי. מבחינה גיאוגרפית האי נמצא ביבשת אסיה, אך מבחינה פוליטית זוהי מדינה אירופאית השייכת לאיחוד האירופאי. קפריסין מחולקת ל-6 אזורים. כל אזור קרוי על שם בירת המחוז. הכוחות הטורקיים מנהלים את מחוז קיריניה, רוב מחוז פמגוסטה, וכן את החלק הצפוני של מחוז ניקוסיה. הרפובליקה של קפריסין מנהלת את חלק ממחוז פמגוסטה, מחוז לרנקה, מחוז לימסול, מחוז פאפוס וכן חלק ממחוז ניקוסיה. קפריסין הינו אי מטופח ושטוף שמש עם תושבים נעימים ומסבירי פנים, והחופשה בו מגוונת.

          

מתי להגיע לקפריסין

   
האקלים בקפריסין דומה מאוד לאקלים של ישראל, האקלים ים תיכוני ממוזג, עם קיץ חם מאוד ולח ורוחות המגיעות מהים, ואילו החורף קריר ורטוב. הטמפרטורה יכולה להגיע ל-30 מעלות בחודשי יולי ואוגוסט. עונת הגשמים מתחילה בחודש נובמבר ומסתיימת באפריל, ואילו החודש הקר ביותר הינו ינואר.

   
רוב התיירים מגיעים לאי בעונות החמות, קיץ, אביב ותחילת סתיו, כלומר בין החודשים אפריל ועד אוקטובר, שכן רוב התיירים מגיעים כדי להינות מחופי האי. בחודשי הקיץ האי נוטה להיות עמוס תיירים וחם מאוד.

   
דרכי הגעה לקפריסין

   
בקפריסין שני נמלי תעופה בינלאומיים. נמל התעופה הראשי של קפריסין הוא הנמל של לרנקה הנמצא בשוליה של העיר ואליו מגיעות רוב הטיסות לאי. שדה התעופה השני נמצא ליד העיר פאפוס, ואליו מגיעות בעיקר טיסות צ'ארטר. בקפריסין נוחתות מגוון של חברות תעופה שונות, וביניהם אל על, ארקיע, וסייפרוס איירווייז . ישנן טיסות סדירות לרוב המדינות באירופה כגון לונדון, פרנקפורט, פריז, אמסטרדם, רומא, ומילאנו. ישנם גם טיסות שכר הנוחתות בפאפוס.

   

   

ישנם מעבורות המתחברות לאי קפריסין. לאחרונה ביטלו את המעבורות הסדירות בין ישראל לקפריסין אך במשך תקופה של כמה חודשים, בין אפריל לאוקטובר, ישנם הפלגות יום לכיוון אחד מישראל לקפריסין היוצאות מנמל חיפה ומגיעות ללימסול. הפלגות אלו פועלות גם בין המדינות סוריה לבנון, רודוס, איי יוון, הים השחור, האדריאטי.

   

ניתן לחצות את הגבול מדרום קפריסין לצפונה למטרת טיולי יום והדבר נעשה דרך מעבר הגבול במלון לידרה פאלאס שבניקוסיה. המעבר אפשרי בשעות 13:00-8:00 ומומלץ לחזור עד השעה 17:00. אין כניסה לצפון לאחר השעה 17:00. ובכל מקרה, חציית הגבול נעשית מלכתחילה רק מדרום לצפון ולא להיפך.

   

תחבורה בתוך המדינה

   


מערכת התחבורה הציבורית בקפריסין אינה מפותחת במיוחד. ישנם קווי אוטובוסים נוחים וזולים הפועלים בתדירות גבוהה בין הערים המרכזיות, אך לא באזורים הכפריים ולא בימי ראשון. רוב התחבורה הציבורית מסתמכת על מוניות. לקפריסין אין מערכת רכבות.

   
הדרך הנוחה לטייל באי היא ברכב. חברות השכרה נמצאות בכל הערים והיישובים המרכזיים במדינה. ישנם כבישים מהירים המחברים את הערים המרכזיות באי (ניקוסיה, איה נאפה, לרנקה, לימסול, פאפוס). הנהיגה היא בצד שמאל של הכביש, והנסיעה בכבישים אינה כרוכה בתשלום.

   

   

ויזה ואשרות 

   
אין צורך בויזה לקפריסין בכלל לישראלי המטייל עד 90 יום. למי שמתכנן שהות ארוכה יותר יש צורך בויזה.

   
עלויות של הטיול

   
עלות המחייה בקפריסין הינו יותר זול מאשר בארה"ב או בבריטניה. בנוסף, ישנו הבדל בין עלות המחייה בדרום קפריסין לבין המחייה בצפון. בדרום יותר יקר שכן זהו יעד יותר פופולארי. ניתן לשרוד על סכום מינימלי של כ- €800 לחודש, סכום המאפשר חיים מצומצמים מאוד. עלות שבועית של מצרכים שנקנו בסופר היא בסביבות ה €100 ליחיד, לינה בסביבות ה- €200 לחודש, ותחבורה בסביבות ה- €28 לחודש. לסכומים אלו תוסיפו עלויות של בילויים.

   
אתרים ואטרקציות מרכזיות בקפריסין

   


ניקוסיה -  הינה עיר הבירה של קפריסין. העיר הפכה בשנים האחרונות למרכז עסקים בינלאומי. כתוצאה מכך, ישנם מגוון בתי מלון הממוקמים במרכז העיר. עיר הבירה ממוקמת במרכז האי והיא מחולקת לשניים, כאשר חלקה הצפוני מנוהלת על ידי הטורקים וחלקה הדרומי ע"י רפובליקת קפריסין. העיר מציעה שילוב של עיר מודרנית הכוללת מלונות, חנויות מותגים ומרכזי קניות, יחד עם היסטוריה הכוללת עיר עתיקה מוקפת בחומה, אתרים היסטוריים ומוזיאונים.

   
בעיר גם מגוון של מועדונים, שבחלקם מוזיקה מקומית. כדאי לסייר באזור העיר העתיקה ולראות את המבנים והסמטאות המלאות בחנויות המוכרות בעיקר עבודות יד, ביגוד ומזכרות. הרחוב הראשי נקרא רחוב מקאריוס והוא גם מלא בחנויות, מסעדות ובתי קפה. מומלץ לבקר במוזיאון קפריסין ובו אוסף של עתיקות ואוצרות קפריסאיים מן התקופה הניאוליתית עד הביזנטית המוקדמת וכן במוזיאון לונטיס של ניקוסיה המציג שחזור היסטורי של החיים בבירה מהתקופה העתיקה ועד היום.

   
הגבול בין קפריסין הצפונית והדרומית ננמצא בסמוך לכיכר אלפתריאס במדרחוב לידרה. בסמוך נמצאת כנסיית פנרומני שבה קבורים קורבנות הטבח שערכו הטורקים ב-1821, השוק העירוני וארמון הארכיבישוף. מלון לידרה פאלאס הינו משכנו של כוח האו"ם בקפריסין. רחוב הקניות העיקרי נמצא בשדרות מקריוס, הנמצא במרחק קצר מהעיר העתיקה. בשולי העיר ישנו קניון חדש הנקרא The Mall of Cyprus .

   
פאפוס  - עיר הנמל פאפוס שוכנת לחופה המערבי של קפריסין, ונחשבת לאחד ממרכזי התיירות והנופש החשובים של המדינה. העיר נחלקת לשני חלקים: העיר התחתית, קאטו פאפוס והעיר העילית, אנו פאפוס. המרחק בין שני חלקי העיר הוא כשני קילומטרים. מרבית האתרים הארכיאולוגיים ומוקדי התיירות נמצאים בעיר התחתית. בין אטרקציות העיר נמצא האתר הארכיאולוגי המכונה פאפוס החדשה הנמצא במערב העיר התחתית.

   
בעיר החדשה מומלץ לראות את כיכר השוק ובה האמפיתיאטרון עם רצפות הפסיפס. אטרקציה נוספת היא אתר קברי המלכים ובו אוסף של קברים תת-קרקעיים ששימשו כבית קברות לתושבי העיר החדשה מהמאה השלישית לפני הספירה ועד המאה השלישית לספירה. אטרקציה נוספת הם שלושת המוזיאונים של פאפוס, המוזיאון הארכיאולוגי ובו תצוגה של פריטים מהתקופה הניאוליתית ועד המאה ה-18, המוזיאון הביזנטי ובו אוסף של פריטים מהמאה ה-13 וה-14, והמוזיאון האתנוגרפי ובו אוסף של מטבעות, תלבושות וכלים מן התקופה הכלכוליתית.

   
כדאי גם לבקר בנמל העתיק שלאורכו בתי קפה וטברנות. בסמוך לנמל יש מצודה  שהיא שריד למבצר שנבנה ב-1391. מומלץ לעלות לראש המבצר ולתצפת על האזור. כדאי גם לסייר באקווריום של פאפוס, שמציג מגוון זני דגים מימי הים התיכון, האוקיינוסים השונים ונהרות ברחבי העולם. במקום אפשר לצפות גם בכרישים ודגי פיראנה.

   
יער פאפוס - הוא היער הגדול ביותר בקפריסין המכיל עצי אורן קפריסאי ואלון זהוב. במרכז היער צומחים העצים לגבהים מרשימים וגיל העתיקים שבהם עולה על 100 שנים.

   


לימסול  - העיר לימסול היא השנייה בגודלה במדינה וממוקמת בדרום האי במפרץ אקרוטירי. זוהי עיר תיירותית עם חופים יפים, טיילת תוססת עם מבחר טברנות, ומגוון מקומות בילוי. ענף המסחר החשוב ביותר בלימסול הוא יקבי היין, שכן רוב היקבים ממוקמים בעיר. כדאי לבקר במוזיאון האומנות העממית ובתיאטרן הרומי העתיק. אתר אטרקטיבי באזור הוא מצודת קולוסי הנמצאת מחוץ לעיר. אפשר לתצפת על האזור כולו מהמצודה.

   
הרי הטרודוס  - בסמוך לעיר לימסול נמצאים הרי הטרודוס המפורסמים. בהרים מגוון מסלולים המשלבים נסיעה ברכב שטח, הליכה, אופניים ואוטובוסים. ההרים נקראים על שם הכפר טרודוס שליד ההר הגבוה אולימפוס. על ההרים צמחייה מרובה הכוללת עצים מוגנים, עצי אורן, אלון, וכן זיתים, שקדים, הדרים וגפנים, מהם מיוצרים כ- 200 סוגי יינות. ביער חיים כבשי בר, הנחשבים לחיה מוגנת. בצפון מערב הרי טרודוס נמצא מנזר קיקוס, הנקרא גם מנזר הבתולה הקדושה הנבנה בשנת 1100. זהו המנזר הגדול והעשיר ביותר בקפריסין. במנזר ציורי קיר ומוזאיקה מהתקופה הביזאנטית.

   
לרנקה - הינה עיר נמל מודרנית המציעה מגוון אטרקציות, ביניהם כנסיות ומסגדים. כדאי גם לבקר בעיר העתיקה ובנמל הדייגים ולראות את הדייגים תוך כדי עבודה. שרידי הכפר הקדום כירוקיטיה, שבו שכנו התושבחים הראשונים של האי קפריסין, נמצא כחצי שעת נסיעה מן העיר. זהו אתר חשוב ביותר מבחינה ארכיולוגית. בנוסף, בסמוך לשדה התעופה ישנו אגם מלח לבן. בחורף מגיעות לאגם להקות פלמינגו וציפורים נודדות.

   
פוליס  - העיר פוליס ממוקמת בחצי האי שבחוף המערבי. העיר שקטה עם חופים נהדרים. אטרקציה מפורסמת באזור היא מרחצאות אפרודיטה, מעיין שבו נהגה אפרודיטה לרחוץ ולהיטהר. ניתן גם לבקר בשמורת הטבע אקמס הנמצאת באזור ולהטייל באחד ממסלולי הליכה או האופניים. בנוסף כדאי לבקר במפרץ לארה המשמש כשמורת טבע לצבים.

   
איה נאפה - הינה עיירת נופש השוכנת בחלק הדרום מזרחי של קפריסין. העיירה הפכה למאוד פופולרית בקרב הצעירים אודות לחופים היפים, חיי הלילה הסוערים, והבילויים הזולים במקום. בעיירה מגוון פאבים ומועדוני לילה וכן מגוון פעילויות ספורט מים במשך היום. כדאי גם לבקר במוזיאון הימי שבעיירה, המוזיאון הראשון מסוגו בקפריסין המציג שחזור של פני הים בתקופת הדינוזאורים לצד מאובנים של צדפות ואלמוגים, צמחי מים ועוד. אטרקציה נוספת במקום היא פארק המים Water World Water Park. בסמוך לעיירה נמצאת עיירת  נופש נוספת בשם פרוטאראס המציעה גם היא חופים נהדרים.
בצפון האי קפריסין אתרים הסטוריים רבים כגון מבצרים, שרידים, וכן כפרים קטנים וחופים נעימים.

   
בואז - הינו כפר דייגים יפה הממוקם בקצה הדרומי של לשון היבשה קרפס. במקום מסעדות דגים, חוף רחצה ושני בתי מלון. כ-5 ק"מ מזרחית לכפר נמצאים שרידי מבצר סטרונגילוס, מגדל שמירה ביזנטי שנתפס על ידי האבירים הטמפלרים במאה ה-12.

   
קירניה - הינה עיר נופש מרכזית בצפון קפריסין הממוקמת במרכז החוף הצפוני. רוב האטרקציות נמצאות ברובע העתיק, אך רוב המלונות נמצאים ברצועת הנופש החדשה יותר. בעיר בתי קפה עם שולחנות בחוץ, חופים יפים, ושרידים היסטוריים. מבצר קירניה היושב בנמל נבנה בתקופה הרומית, ובו קאפלה ומוזיאון לשרידי אוניות עתיקות והספינה העתיקה ביותר בעולם. כדאי לבקר במוזיאון האיקונין ובקברים החצובים בסלע הנמצאים בקרבת מקום. בנמל עצמו דוכנים המציעים מזכרות וחנויות בגדים, ומאחורי הנמל נמצאות חורבותיה של כנסייה קטנה. בעיר גם מוזיאון לפולקלור המציג אוסף של רהיטים, כלי מיטה, בגדים וחפצי יום יום מן המאות 18 - 19.

   


דרומית לקירניה נמצאת מצודת סנט הילריון השוכנת על צוק, וקרויה על שם אחד הקדושים הנוצרים שנמלטו מארץ ישראל לקפריסין במאה השביעית לאחר שהערבים כבשו את ארץ ישראל. מבצר קנטרה - נזכר עוד מימי ריצרד לב-הארי במאה ה-12 ובנוי משלושה חלקים הכוללים בין היתר את הארמון המלכותי ואת הכנסייה. המבצר שימש מקום מפלט לכל מיני נסיכים שמרדו או נמלטו מהכובשים הרבים שפקדו את האי.

   
בלפייס - הינו כפר קטן הסמוך לסנט הילריון ולקירניה שהצליח לשמור על צביונו מימי- הביניים עם סמטאות צרות ונוף מדהים. במרכז הכפר עץ לימון מפורסם הנקרא "עץ העצלות" שכל מי שיושב לנוח בצילו מיד מרגיש שתוקף אותו חשק עז לשבת בטל, ומצודת מנזר בלפייס הנחשב לאחד המבנים הגותיים היפים של קפריסין הקורא לעצלנים לסייר בו לפני שיירדמו. מידי שנה מתקיים בעיר פסטיבל מוסיקה עם מוסיקה מקומית ואופרה.

   
גוזליורט - הינה עיר שוק אוטנטית השוכנת צפונית להרי הטרודוס. האזור ידוע בשל פירות ההדר שלו המיועדים ליצוא ולמיצים. בעיר מוזיאון לטבע וארכיאולוגיה, שוק מקורה, כנסיות ומסגדים. דרומית לעיר נמצאת העיר הקטנה לפקה שבקירבתה מכרות נחושת, וכן חורבות העיר הרומית סולי.

   
פמגוסטה - הינה עיר חוף ונמל מרכזי שהתחילה את דרכה ככפר דייגים קטן. בימי הביניים הוקפה חומות והיתה לעיר נמל מרכזית. העיר הינה זירת המחזה "אותלו" של שייקספיר. העיר העתיקה מוקפת חומה ובתקופת הבריטים היוותה מחנה מעבר לפליטי השואה היהודים. הארמון הוונציאני, קתדרלת סנט ניקולא וחומות העיר העתיקה הם חלק מאטרקציות העיר.
העיר הרומית העתיקה סלמיס ממוקמת חמישה ק"מ צפונית מפמגוסטה והיתה בירת קפריסין במאה ה-11 לפני הספירה. העיר העתיקה משתרעת לחוף הים ועדיין מתקיימים בה חפירות ארכיולוגיות. יש בה תיאטרון רומי ושרידי כנסיות. אטרקציה נוספת הינה בית השימוש הציבורי שבו נהגו ללכת לשירותים ציבוריים ולשבת יחד ללא מחיצות.

   

שגרירויות  ובתי חב"ד

   


שגרירות ישראל בקפריסין נמצאת בכתובת:
4 Gripari, ניקוסיה
טלפון: 357-22-369500

   
בתי חב"ד
    

בקפריסין שני בתי חב"ד:
איה נאפה
K Varnali St
Ayia Napa
5345
טלפון: 357-965-72-770
אימייל: [email protected]

   

לרנקה
Diogenous 7b
Larnaca
6020
טלפון: 357-24-828-770
אימייל: [email protected]

   

מידע כללי

   


כסף  - היורו הנו המטבע המקומי בקפריסין.

   
תקשורת  - הקידומת הבינלאומיות של קפריסין הינה 357. בעת החיוג מכל מדינה אחרת יש לחייג 90 + 357 + הקידומת של העיר + 7 הספרות של המספר.

   
שעון - השעון המקומי בקפריסין זהה לשעון ישראל.

   

שפה  - השפות הרשמיות של קפריסין הם יוונית וטורקית. יוונית מדוברת בדרום, וטורקית בצפון. כמו כן, שפה נוספת המדוברת באופן רחב באי הינו אנגלית בשל ההשפעה מהשלטון הבריטי. שפות נפוצות נוספות הן צרפתית, גרמנית ורוסית.

   
מתח חשמל – 240 וולט

   
מספר תושבים וחלקותם  - אוכלוסיית קפריסין מונה כ- 1,120,489 תושבים. לפי חלוקה אתנית רוב התושבים הינם יוונים ומהווים כ- 77% מהאוכלוסייה, כאשר 18% הם טורקים, ו- 5% אחרים.

לפי חלוקה דתית בחלק היווני: 94% נוצרים יוונים-אורתודוקסים, 2% מוסלמים, בחלק הטורקי: 97% מוסלמים סונים, 2% נוצרים אורתודוקסים.
בכלל האי: 77% יוונים אורתודוקסים, 18% מוסלמים, 5% אחרים (בעיקר מארונים וארמנים).
לאחרי הקמת מדינת ישראל הפך האי למוקד תיירות ונופש לישראלים וכן לבסיס עסקים. כיום הקהילה היהודית מונה קרוב ל-1500 נפשות. לאחרונה הקהילה חנכה בית כנסת והכנסת ספר תורה, וזכתה לפתיחת מקווה טהרה והקמת מרכז יהודי.