אזור דרום ספרד הנקרא אנדולוסיה הוא אזור מאוד מתוייר. ערי החוף מאוד פופולאריים בקרב תיירים מכל העולם. האזור מאופיין בחופים סלעיים, ומומלץ לצלול לאורך החופים ובאזור ג'יברלטר ולפגוש בחיים התת ימיים.

  

    

אזור זה כולל את המקומות הבאים:

    
אזור קוסטה דל סול - הוא אזור עיירות נופש וקייט לאורך חוף הים התיכון מג'ברלטר ועד מלגה, והוא נחשב לרביירה של ספרד עם חנויות ומלונות פאר. משני צידיו נמצאים הרי המיחאס והרי הרונדה. בעונת התיירות מתקיימות מלחמת השוורים.

עיירות הכלולות באזור זה הם:

מרבייה היוקרתית ובה אנשי מלוכה לצד שחקנים ועשירים. נרחה הפסטורלית ובה צוק המשקיף אל הים הנקרא הפרפסת של אירופה. בעיר מערת נטיפים שנוצרה בסלע גיר וכן מוזיאון ובו שרידי ציורים עתיקים. העיר פואנחירולה היא יעד פופולארי שבה אפשר לדוג, לשוט או ליהנות מספורט ימי. במקום גם מלונות ומרכזי קניות.


הכפר מיחאס - הוא כפר שבו אפשר לטייל ברגל. בכפר בתי קפה, מזרקות וכיכרות, מדרחוב וחנויות. בכפר מצודה בשם אלקזאבה וכיום היא משמשת למרכז קניות עם חנויות פאר. בכפר ניתן גם לבקר בכנסיית סאן סבסטיאן ובה מוזיאון. בכפר גם זירה למלחמת השוורים וכן מוזיאון בנושא.

    


ג'יברלטר - ממוקמת בדרום ספרד. בעיר סמטאות צרות, מרכזי קניות, וגנים מפוארים. המנזר במקום נבנה ב-1531 והוא מעוטר בקשתות. אורך הצוק המפורסם הוא כ-5 ק"מ. ניתן לעלות לצוק ברכבל, וליהנות מהנוף הנשקף. בדרך עוברים במאורות הקופים ובירידה ניתן להיכנס למערת מיכאל הקדוש, והיא מערת נטיפים וזקיפים. בקרבת מקום נמצאת נקודת התצפית אירופה פוינט ובה אפשר לתצפת בעזרת טלסקופים על מרוקו. בעיר נמצאת שמורת הטבע בצוק העילי. בשמורה ציפורים, פרפרים וצמחייה מגוונת. בעיר מספר בתי כנסת המעוצבים בסגנון יהודי ספרד. מוזיאון ג'יברלטר מציג את ההיסטוריה של המקום וכן מכיל אוסף היסטורי וצבאי הכולל כלי מלחמה.

    
אנטקרה - הינה עיר קטנה עם מצודה וכנסיות. בעיר דולמינים שהם מבני קבורה תת-קרקעיים מהתקופה הקדומה של 2500 לפני הספירה. בעיר גם חוות זאבים הגדלים בסביבה טבעית. טורקאל דה אנטקרה הוא רכס הרי גיר מרשים הנמצא מדרום לאנטקרה. במקום גם שבילים להולכי רגל ונקודות תצפית.

    
גרנדה - היא אחת הערים היפות בספרד הממוקמת לרגלי רכס ההרים סיירה נבאדה, הנמצא על נחל החניל. יש בה אתרים היסטוריים רבים וביניהם ארמון אלהמברה, קומפלקס מבנים של ארמונות ומבצרים, וחצרות מקושטות וכיכר ובה מזרקה ופסל. גרנדה נחשבת למרכז הצועניים הספרדיים, אשר חלקם עדיין מתגוררים במערות הנמצאות בשולי רכס ההרים. לפני הגירוש התגוררו יהודים ברובע היהודי בעיר. הקאפלה המלכותית מקושטת ומפוארת והיא מקום קבורתם של המלכים פרננדו ואיזבלה ובמוזיאון של הקאפלה טמונים אוצרות המלכות.

    
ולנסיה - היא עיר נמל גדולה וחשובה לחוף הים התיכון עם חופים נפלאים ומזג אויר טוב. העיר הוקמה בידי הרומאים, ומכילה עתיקות והיסטוריה עשירה. בעיר מתחם ענק הנקרא "עיר האומנויות והמדע" המכיל את מיטב התגליות בשני התחומים.  מומלץ לבקר בעיר בשוק מרקדו דה קולון אחד המרשימים בעולם, ובאצטדיון מאסטייה, אצטדיון הבית של קבוצת הכדורגל המקומית.

    
טולדו - היא עיר חשובה היושבת על גבעה ונושקת לנהר טחו. יש בה עיר עתיקה המוקפת חומה עם מבנים עתיקים ומרשימים וסמטאות צרות וגשרים מפורסמים, וכן עיר חדשה. בעיר הייתה קהילה יהודית גדולה עם בתי כנסיות, בתי מדרש ובית קברות. כיום נשארו רק שרידים. ניתן גם לבקר במצודה הנמצאת במקום, בקתדרלה העתיקה, ובבתי הכנסת שהפכו למוזיאון ולכנסייה.

    


מלגה - היא עיר נמל ומסחר המפורסמת בשל ייצוא היין המתוק, יין המלגה. זוהי עיר מולדתם של שלמה אבן גבירול ופאבלו פיקאסו. בית פיקאסו משמש היום כמוזיאון המציג את עבודותיו והוא פתוח לקהל. בעיר מצודה הנקראת אלקסאבה המוקפת מזרקות ופסלים, ומבצר ענק המוקף חומה עם מגדלים שמהם ניתן לתצפת על האזור. במרכז העיר יש כיכר עם מזרקה המופת בתי קפה ומסעדות, וטיילת שניתן לטייל לאורכה.

    
סיביליה - היא העיר המרכזית בדרום ספרד מבחינה תרבותית היסטורית וכלכלית, ואחת הערים המתויירות ביותר בספרד. מקורו של ריקוד הפלמנקו בסיביליה, ובעיר אין ספור הופעות. כדאי לסייר בעיר העתיקה במגדל הזהב טורו דל אורו ששימש בעבר כמגדל שמירה על הנמל ובו נמצא היום מוזיאון ימי, בגשר המלכה שתוכנן ע"י אייפל, ובתחנת הרכבת שהייתה פעם ארמון.

  

בעיר רובע יהודי עתיק ובו התגוררו יהודים עד לתקופת האינקוויזיציה. כדאי לערוך ביקור בארמון המלוכה ובגנים המעוצבים שמסביב, בזירת מלחמת השוורים מהעתיקות שבספרד, בכיכר אספניה המרשימה והמקושתת, ולשוט באגם הנמצא בה.    

עוד ניתן לבקר בעיר בכיכר אמריקה ובמזרקות הכיכר ובביתנים המייצגים את מדינות אמריקה, במוזיאון האינדיאנים המכיל מסמכים אודות גילוי אמריקה, בבזיליקת לה מקרנה, בתולת התקווה והקרב, ובקתדרלה הגדולה והגבוהה בספרד המשמשת כסמלה של העיר שבו קבור כריסטופר קולומבוס שגילה את אמריקה, ובכיכר עצי התפוזים המרשימה הנמצאת במקום. ניתן לטפס למרפסת ולתצפת על כל העיר. מומלץ לבקר גם במוזיאון לאמנויות היפות, שבו מוצגות עבודות של אמנים שפעלו בסביליה, וגם של אמנים מפורסמים שחיו במקומות אחרים, ובהם אל גרקו וריברה.

  

המוזיאון היהודי בסיבליה

המוזיאון הוקם באופן פרטי ומספר על היסטוריית היהודים בסביליה.
חשוב לבקר בו כדי שהוא לא ייסגר וגם כדי להראות שאנו היהודים מעריכים את הקמת המוזיאון. כמובן שהמקום מעניין, מושקע ושווה ביקור. 
אתר המוזיאון: http://www.juderiadesevilla.es/

      
קורדובה - היא עיר עם היסטוריה עשירה השוכנת על גדות נהר הגוואדלכביר לרגלי רכס סיירה מורנה. בכל העיר שדרות עצי תפוז. בעיר העתיקה המון אתרים היסטוריים כולל המסגד הגדול, השני בגודלו בעולם והחשוב מבין האטרקציות בעיר, ארמון המלכים הנוצרים ששימש את ראשי האינקוויזיציה ובו מגדל אריות שממנו ניתן להשקיף על העיר, בית הכנסת היהודי מהעתיקים בספרד ששרד את הגירוש הנמצא ברובע היהודי, כנסיות, חומות העיר ושערי החומה, שרידי מקדש רומי, מגדל קלאהורה ובו מוזיאון אודות ההיסטוריה של קורדובה, ארמונות ומוזיאונים.

כדאי לטייל לאורך הטיילת ובה מזרקות, גני שעשועים לילדים, ובתי קפה שונים. בחודשי הקיץ ישנם ביתנים שונים לאורך הטיילת המוכרים מבחר דברים. זוהי גם עיר הולדתו של הרמב"ם, ועל שמו נקרא כיכר בעיר, וכן יש כיכר על שמו של רבי יהודה הלוי. בכיכר טבריה מתקיים השוק העירוני ובו תוכלו למצוא חפצי אומנות, עבודות יד וגלריות של אומנים. בקיץ יש גם מופעי פלמנקו.

    
רונדה - הינה עיר היושבת על קניון ונחשבת לאחת הערים היפות באירופה. העיר העתיקה מוקפת חומה וישנו גשר הבנוי מעל תהום המגשר בינה לבין העיר החדשה. בעיר גם הארנה למלחמה בשוורים הגדולה והעתיקה ביותר בספרד. בסמוך לעיר רונדה, ברכס ליבאר, נמצאת מערה באורך כמטר וחצי שנתגלתה בשנת 1905 ובה ציורים פרהיסטוריים שנחצבו בסלע  לפני כ-25 אלף שנים. באחד מחדרי המערה הנקרא "חדר הדג" ישנו ציור של דג ענק. במערה גם נטיפים בצורות שונות ובריכות מים.
    

 

כתבות על ספרד