טולדו

טולדו (Toledo) ממוקמת כ-70 ק"מ ממדריד, במרכז ספרד.

  
טולדו שוכנת על שפת נהר הטחו שמקיף אותה משלושה צדדים והיא בעצם משמשת כבירת פרובינציית טולדו .
העיר טולדו, היא אחת הערים ששמרה על הצביון העתיק שלה. לכן לבקר בטולדו זה בעצם לחזור אחורה בזמן, ולראות סגנונות שונים ומרשימים של מבנים עתיקים, מתקופות שונות לאורך ההיסטוריה.

   
בעבר שימשה טולדו כבירת ספרד עצמה וכיום היא משמשת כמרכז הדתי של ספרד וזכתה גם למעמד של אתר מורשת עולמי מארגון אונסק"ו. 

   
בעיר טולדו, תוכלו להתרשם מהמבנים העתיקים,ממצודות מרהיבות במבואות העיר שהצליחו להשתמר, ומספרות את סיפורה של ספרד כולה, בתקופות השונות לאורך ההיסטוריה.


בטולדו, תוכלו לראות גם את שני בתי הכנסת, היחידים שנותרו על תילם ושהפכו במרוצת השנים לכנסיות. כיום, אחד מהם משמש כמוזיאון ליהדות ספרד, יהדות שנחרבה בעקבות גירוש היהודים מספרד לפני יותר מ- 500. 

     
טולדו מחולקת לשניים, כאשר החלק האחד הוא החלק העתיק והתיירותי של טולדו, ובשני מצויים הרבעים החדשים יותר, בהם מתגוררת רוב האוכלוסייה ושם כמעט ואין תיירים .

      
יום או יומיים, יספיקו  לטיול בטולדו, בד"כ נשלב ביקור בטולדו במסגרת טיול למדריד כיוון שהמרחק נסיעה בניהם הוא כ3/4 שעה. 

     

  
מזג אוויר בטולדו ועונה מומלצת

   
העונות המומלצות והנוחות, לטייל בטולדו הם הסתיו (אפריל-מאי) והאביב (ספטמבר - אוקטובר), כאשר בקיץ חם מאוד ובחורף קר מאוד.

   

   
דרכי הגעה לטולדו

  

אין טיסה ישירה לטולדו, אלא דרך ערים מרכזיות בספרד כגון מדריד.ממדריד ניתן להגיע לטולדו ברכבת או ברכב שכור .
תחבורה

    
ניתן להתנייד בעיר בעזרת רכב שכור,אוטובוסים או מוניות. בנוסף ישנה האופציה של נסיעה בת ב-50 דקות ברכבת תיירים, אשר עושה סיבוב בטולדו. הנסיעה מתחילה ב- Plaza de Zocodover.

    

   

אתרים ואטרקציות מרכזיות

    
מוקדים מעניינים ברחבי טולדו מתמקדים בעיקר במבנים העתיקים ובסגנון העתיק. אנו נביא את המרכזיים שבהם:

     
גשר אלקאנטארה  יוביל אתכם מנהר הטחו לחלק העתיק של טולדו, ובדרך התלולה  ישנן נקודות תצפית די טובות על הנהר  וחלקים מהעיר .

   

כיכר סוקודובר נמצאת בכניסה לעיר, שם תוכלו לראות את פיסלו של סרוונטס ולמצוא כמה מחניות המרציפן הטובות בטולדו. המרציפן בטולדו נחשב למעדן והוא מאכל בולט מאוד בטולדו.

    
מוזיאון אל-גרקו ביתו הפרטי, של דון שמואל הלוי, שגורש עם כל היהודים בזמן גירוש יהדות ספרד. נמסר לצייר המפורסם אל-גרקו, והוא עדיין עומד על תילו ומשמש כיום כמוזיאון המציג מיצירותיו של אל גרקו.

    
מבצר האלקסר (Alcázar) ממוקם באזור גבוה ובולט במיוחד בעיר טולדו. האלקסר שימש כמבצר עוד בתקופת הרומאים ועבר שיפוצים במהלך קיומו, בעקבות הקרבות הרבים והאימפריות השונות, ששלטו בו. ניתן לומר שזהו אחד מהמבנים המרשימים ביותר בטולדו בגודלו ובביצורים שעליו .

  
הקתדראלה בנויה בסגנון גותי עם שילוב גלריות שנבנו ע"י המורים בסגנון מודחארי. מזבח הבארוק, המוצב במקום, בנוי בצורה ייחודית ומתנשא לגובה רב. האור הנשפך עליו מהתקרה, בשעות מסוימות ביום, משווה  למזבח מראה מיוחד ורוחני.בקתדראלה של טולדו, מצויות גם יצירות אומנות של אומנים מפורסמים, כגון גויה ואל גרקו וכן אוצרות אומנות נוספים.וכך שילוב הסגנונות והתאורה במקום הופך את הקתדראלה למקום מרהיב ביופיו .  

    
כנסיית אל טרנזיטו שימשה בעברה כבית כנסת, בית כנסת זה במקור נבנה ע"י  שמואל הלוי אבולעפיה, במאה ה-13, ושימש כבית הכנסת הפרטי שלו, במתחם אחוזתו. לאחר גירוש ספרד בית הכנסת הוסב לכנסיה כמעט ללא שינוי במבנה עצמו למעט הוספה של מגדל פעמונים ועוד שינויים קטנים.על הקירות ניתן לראות כתובות וציטטות בעברית וכיום המבנה משמש כמוזיאון ליהדות טולדו וספרד.

           

כנסיית סנטה מריה לה בלנקה -  (מריה הקדושה הלבנה) מבנה זה שימש גם הוא כבית כנסת בטולדו שיוסד ע"י דון יוסף אבן שושן. במאה ה14 הוסב בית כנסת זה לכנסיה.היום במקום ארון הקודש נמצא המזבח .
מבנה זה הוא בעל עמודים רבים קשתות ועיטורים והוא בנוי בסגנון מורי גם הוא לא שונה הרבה לאחר ההסבה.

      

טיפ: הטיול בטולדו מומלץ ללא יותר מיום או יומיים, שבהם ניתן למצות את האטרקציות בעיר ולהתרשם מהיופי שלה. ולכן כדאי לשלב אותו, כחלק מטיול בדרום ספרד או במדריד .

 

כתבות על ספרד