ברן

העיר ברן הינה עיר הבירה של שוויץ, ומקום מושבה של ממשלת שוויץ. פירוש השם ברן הוא דב, והיא קרויה כך על שם החיה הראשונה שצד מייסדה של העיר. נהר הארה, ששימש בעבר כהגנה על העיר, חוצה את העיר ומקיף את העיר העתיקה הנמצאת במרכז העיר.

  

כל האתרים של העיר העתיקה נמצאים במרחק הליכה זה מזה. מראש מגדל השעון העומד במרכז העיר העתיקה ניתן לתצפת על העיר, בנין הפרלמנט של שוויץ הוא מבנה גדול ומרשים, הנמצא בליבה של העיר העתיקה, כמו כן כדאי לבקר בקתדרלה, ובשדרת החנויות הנמצאת בעיר העתיקה. בורות הדובים גם הם אטרקציה תיירותית, וכן מומלץ לעלות על אחת הגבעות הסמוכות ולתצפת על הנהר ועל העיר העתיקה עם בתי האבן וגגות הרעפים.

   
מכל הערים השוויצרים, ברן היא בין הקסומות ביותר. זוהי עיר פרחונית וצבעונית הבנויה בצורת חצי אי עם מאות מזרקות פזורות לאורך רחובותיה. הרחובות השקטים מהווים קונטרס לנהר הארה הזורם במהירות במרכז העיר. הנוף הנצפה מהעיר הוא שילוב של הרי אלפים מושלגים יחד עם גגות צפופות של בתי העיר העתיקה.

     

מוקד המשיכה העיקרי של העיר הוא האווירה שבה, הסמטאות הצרות של העיר העתיקה נטולות כלי התחבורה, בתי הקפה הפזורים לאורך הרחוב הראשי, והנהר הזורם במרכז העיר. ברן הצליחה לשמר את צביון הימי-ביניימית של רחובותיה עם הקשתות, המזרקות והמגדלים, מה שמקנה לה מקום לצד הערים האגתדיות פירנצה ופטרה.

   

   
מתי להגיע לברן

   
ברן היא עיר קרה יחסית, בשל מיקומה באזור אלפיני. עונת החורף מתחילה בתחילת חודש נובמבר ונמשכת עד סוף חודש מרץ. הקיץ, לעומת זאת, היא מתונה ונוחה יחסית. ישנם אירועים רבים המתקיימים בעיר בחודשי הקיץ המושכים תיירים לעיר.

   
דרכי הגעה לברן

   
שדה התעופה של ברן משמש בעיקר לטיסות מקומיות, וניתן להגיע לעיר רק ממספר מצומצם של ערים באירופה כגון וינה, פאריז, ברלין, מינכן ואמסטרדם. הטיסות הבינלאומיות הסדירות נוחתות בערים ציריך, ז'נבה ובאזל, ומשדות אלו ישנם רכבות בתדירות של אחת לשעה היוצאות לעיר ברן, וכן מוניות ומעבורות המגיעות לתחנת הרכבת המרכזית של ברן.

   

ישנם אוטוסטרדות המחברות בין ברן לבין הערים האחרות בשוויץ, וכן לבין הערים השונות ברחבי אירופה.

   

ניתן להגיע לברן ברכבת מהירה מערים שונות בשוויץ ומערים רבות ברחבי אירופה. הרכבת המהירה מגיעה מפאריז לברן תוך 5 שעות, ומאמסטרדם תוך 9 שעות. מציריך, באזל, וג'נבה יוצאות רכבות סדירות כל חצי שעה.

   

תחבורה ברחבי ברן

   

בברן יש מערכת יעילה של חשמליות ואוטובוסים. החשמליות הם אמצעי תחבורה מאד פופולארי. חלק מהקוים מגיעים עד תחנת הרכבת הראשית הממוקמת ברובע העתיק, וממנה ניתן להמשיך ברגל לרוב האתרים. יש לרכוש כרטיסים מהמכונה האוטומטית הנמצאת בכל תחנה. לנסיעות לפרברים הקרובים, יש אפשרות של רכבת תחתית.

   

להולכי רגל יש נגישות כמעט לכל האטרקציות בעיר העתיקה. ניתן גם להתנייד באמצעות כרכרות, אך זהו אמצעי פחות פרקטי ויקר יחסית.

   

ניתן גם להגיע ברכב עד לתחנה החשמלית הקרובה או לנסוע למרכז ולהחנות את הרכב באחד החניונים הציבוריים.

יש אפשרות להתנייד חינם ל-4 שעות על אופניים מ"הירשנגראבן" הנמצא במרחק של כ-5 דקות מתחנת הרכבת המרכזית. כל מה שצריך זה תעודת זהוי וכסף לפיקדון.

   

   

לינה בברן

   


יש לשכת מידע לתיירים בתחנת הרכבת המרכזית שבו ינסו לעזור לך למצוא חדר במלון, אם תגיעו ללא ההזמנה. עם זאת, אם אפשר, עדיף להזמין מקומות מראש.

   

ישנם כמה אופציות בטווחי מחיר שונים:
   

לנדהאוס – ממוקם בסמוך לבורות הדובים. מקום זול ונקי עם מסעדה ובר צמודים.

   
מלון גלוק לתרמילאים – ממוקם במרכז העיר העתיקה, וכ-15 דקות הליכה מהרכבת. זהו מלון אהוב על תרמילאים. במקום אינטרנט, משחקים, חדר כביסה, מטבחון, שולחן ביליארד וחדר טלויזיה.

   
מלון Berne Swiss Quality – מלון מקסים הממוקם במרכז העיר, כ-600 מטר מהתחנה המרכזית, וכ-10 ק"מ מנמל התעופה.המלון מציע חדרים בגדלים שונים.

   
מלון ברן – מלון איכותי הממוקם במיקום מעולה המציע שירות איכותי. המלון מציע חדרים בגדלים שונים.

   

   
ויזה ואשרות

   
ישראלים הנוסעים לברן אינם זקוקים לאשרת כניסה לשוויץ.

   
אתרים ואטרקציות מרכזיות

   

ברן מלאה בהיסטוריה ובמוזיאונים טובים, והגדולים ביניהם מציעים אוספי אמנות מפורסמים. העיר מציעה גם לא מעט אומנות ציבורית. ניתן לקבל עלון מפורט מלשכת התיירות הנמצאת בתחנת הרכבת.

   
רחוב Kramgasse - הוא הרחוב המרכזי החוצה את העיר העתיקה. כמעט וכל האטרקציות המרכזיות נמצאות משני צדדיו, ומרבית החנויות, המסעדות ובתי הקפה נמצאים בסביבתו הקרובה. מגדל השעון המפורסם עומד במדרחוב, במרכז העיר העתיקה, ובעבר היווה שער כניסה לעיר ועמדת שמירה בחומה. בסמוך לצילצול השעה, יוצא תרנגול וקורא ומיד אחריו יוצא טור של דובים. בתוך המגדל ניתן לבקר רק בסיורים מודרכים. יש פסלים ומזרקות פזורים לאורך הרחוב. שימו לב, מרכז העיר חסום למעבר כלי רכב.

   
ישנו גן ורדים גדול הממוקם כ- 500 מ' צפונית מזרחית לעיר העתיקה עם כ- 220 סוגים שונים של ורדים וגם פרחים נוספים. במקום גם גן משחקים לילדים. מהגן ניתן גם לתצפת על העיר ועל נהר הארה הסמוך. הגן פתוח כל השנה, והכניסה אליו חופשית. הגנים הבוטנים גם הם נמצאים לא הרחק מהעיר העתיקה, ובהם מגוון עצום של צמחים מהרי האלפים, וגם צמחייה מאסיה וצפון אמריקה: כ-6,000 צמחים מזנים שונים הגדלים בגן המשתרע על כ-20 דונם. המבקרים לומדים אלו צמחים מאפיינים את שוויץ, ואלו בסכנת הכחדה. ישנה גם תצוגה של צמחים טרופיים וסוב-טרופיים, המוצגים בחממות. במקום גם פינת תבלינים.

   
בניין הפרלמנט הממוקם בסמוך לתחנת הרכבת הוא מקום משכנם של ממשלת שוויץ, ובניין מרשים עם כיפות יפיפיות. 38 אמנים מכל רחבי שוויץ היו שותפים לקישוטו של הבנין בפסלים, ציורי קיר, חלונות צבעוניים ויצירות אמנות נוספות. כיכר הפרלמנט הנמצאת בחזית הבניין כוללת 26 מזרקות, המייצגות את עשרים וששת הקנטונים של שוויץ. המזרקות מופעלות בכל שעה עגולה ובכל מחצית השעה. ניתן להצטרף לסיור מודרך בבניין.

   
מגדל הכלא הממוקם בסמוך לבניין הפרלמנט הוא מבנה מתקופת הרנסנס ששימש כשער המערבי השני של העיר ולאחר מכן כבית כלא, ומכאן שמו. כיום מוצגות במקום תערוכות שונות.

   
קתדרלת מונסטר היא כנסייה מהמאה ה-15 הבנוייה בסגנון גותי, עם מגדל המתנשא מעל גגות העיר העתיקה של ברן. זוהי הכנסייה הגדולה ביותר בשוויץ. שער הכניסה לכנסייה מעוטר בתבליט של יום הדין. לקתדרלה 9 פעמונים, שהגדול מביניהם הוא הפעמון הגדול ביותר בשוויץ. בכנסייה 344 מדרגות המובילות לראש המגדל, וממנו ניתן לתצפת על העיר, הנהר והגשרים. ביום יפה ניתן גם לראות את הפסגות המושלגות של האלפים הברניים. הכנסייה ממוקמת בסמוך למגדל השעון.

   
במוזיאון האומנויות היפות נמצא אוסף מרשים של יצירות אמנות שונות, הכולל ציורים, פסלים, רישומים, הדפסים, תצלומים וסרטים, החל מהמאה ה-14 ועד ימינו. במקום מוצגות עבודות של אמנים שוויצרים לצד אמנים מארצות אחרות, כגון דוצ'יו, פרה אנג'ליקו, קורבה, סזאן, מאטיס, בראק, פיקאסו וקנדינסקי.

   
המוזיאון ההיסטורי של ברן ממוקם במבנה של מצודה ובה אוסף פריטים המיוחסים למאה השישית לספירה המייצגים את האירועים ההיסטוריים של העיר.

   
מקומות המתאימים לילדים ומשפחות

   


גן חיות - בעיר גן חיות הממוקם על גדות נהר הארה בסמוך ליער טבעי. מיקומו הייחודי מאפשר למבקרים לראות את החיות בסביבתן הטבעית. בגן כ-200 מינים שונים של חיות כגון כלבי ים, איילים, חתולי בר, זאבים, דישונים ועופות שונים. יש במקום מספר חיות מיוחדות ונדירות, כמו לטאות ענקיות, פרפרים נדירים וציפורים. הביקור בחלקו הגדול של הגן הוא בחינם.

   
מערות דובים -אטרקציה נוספת בברן הינה מעורת הדובים הנמצאת במרכז העיר. הדוב הינו סמלה של העיר וניתנת לו כבוד מיוחד. הדובים הובאו במיוחד למקום המותאם לסביבתם הטבעית וניתן לתצפת עליהם ואפילו להאכילם. בימים אלו מוקם במקום פארק גדול שבו יוכלו הדובים להסתובב בחופשיות ולהיכנס לנהר הארה. נבנתה מנהרה המחברת בין הבור לפארק החדש שדרכה יכולים הדובים לעבור בחופשיות. הבור נמצא מחוץ לתחומי העיר העתיקה.

   
שוקולוד - ברן היא גם עיר שוקולד הטובלרון המוכר בעיקר בגלל צורתו: גושי שוקולד דמויי משולש ומנסרה המסמלים את הר המטרהורן שבהרי האלפים השווייצריים. ניתן לערוך סיור במפעל בתיאום מראש.

   
מפעל השוקולד של חברת נסטלה נמצא בכפר ברוק, הממוקם דרומית לעיר ברן. כדאי לערוך סיור ולהינות מטעימות.

   
גבעת גורטן נמצאת בסמוך לעיר ובמקום פארק ירוק שבו ניתן לבלות בילוי משפחתי כגון משחקים לילדים, וברביקיו. ניתן גם לתצפת על העיר. ישנם מגוון מסלולי הליכה וכן מסעדה וקלאב מקומי המציע מגוון אירועים תרבותיים בסופי שבוע.

   

בפסטיבל גורטן נמצאים במקום אומני מוזיקה שונים מרחבי העולם.

   
ביתו של איינשטין נמצא ברובע העתיק לא הרחק ממגדל השעון. איינשטיין התגורר כאן בשנים 1903-1905. בבית מוצגים מספר דוקומנטים שמתייחסים לעבודתו המדעית.

   
המוזיאון האלפיני השוויצרי מציג אוסף של פריטים הקשורים בהרי אלפים.

   
במוזיאון התקשורת מתקיימות שלוש תערוכות קבועות המציגות פריטים הקשורים לצורות התקשורת השונות (דואר, רדיו, טלוויזיה ומחשבים). בנוסף, יש כאן אוסף מכובד של בולים וכן חפצי אומנות שונים.

   
מוזיאון לתולדות הטבע מציג אוסף בעלי החיים בסביבתם הטבעית.

   
טיולי יום מסביב לעיר

   

העיר ברן נמצאת במרחק קצר מהאלפים הברניים. במרכזו נמצאת עיירת הנופש אינטרלקן הנמצאת בין אגם ברינץ לאגם תון, ואיזור הר היונגפראו. באיזור מספר מוזיאונים וטירות, בהן: טירת אוברהופן, טירת תון ועוד. לצד אינטרלאקן יש מספר עיירות נופש קטנות ושקטות יותר כמו גרינדלוואלד, וונגן ומיורן.

   

טירת אוברהופן ממוקמת ליד הכפר אוברהופן, על גדת אגם תון ומציגה במוזיאון את אורח החיים של האלפיון העליון בקאנטון ברן בין המאות ה-16 ל-19. ליד הטירה גן יפה ונוף מקסים של האגם. בטירה רהיטים מסגנונות שונים, ציורי קיר ענקיים ובעיקר פאר ההופך את המקום לאתר הסטורי גדול. בטירה יש גם קאפלה מימי הביניים. בגן הצמוד לטירה ישנם עצים מיוחדים, ובקתה עם אוסף של צעצועי ילדים.

   

טירת שאדו השוכנת גם היא על גדות אגם תון נבנתה לפני כ-150 שנה, והיא מוקפת בפארק ירוק וממנה נשקף נוף מדהים לעבר הרי האלפים שממול. החדרים הנמצאים בקומת הקרקע פתוחים לציבור. בטירה גם מסעדה.

טיול יום נוסף הוא לעיר לוצרן הנמצאת במרחק של כשעת נסיעה מברן. זוהי עיר יפה עם גשרים היסטוריים והרבה אפשרויות לשופינג.

   

פסטיבלים ואירועים מיוחדים

   
בקיץ, מתקיימים אירועים רבים בעיר המושכים תיירים רבים מכל רחבי היבשת. בחודש מאי ישנו אירוע אתלטי חשוב, הגרנד-פרי של ברן, ובנוסף בחודש זה מתקיים פסטיבל הג'אז של העיר. מרוץ הנשים מתקיים בתחילת חודש יוני, יחד עם פסטיבל ימי המחול של ברן.

   

בחורף ישנם שלושה אירועים המתקיימים בעיר: שוק הבצל, פסטיבל מסורתי הנערך מדי שנה לקראת סוף נובמבר, הפסטיבלים שנערכים סביב ההכנות לחג המולד בתחילת דצמבר, וקרנבל ברן המתקיים בשעות הלילה בין התאריכים 22-24 בפברואר.

   
פסטבלים נוספים בעיר:

   
פסטיבל הג'אז הבינלאומי של ברן. הפסטיבל הנחשב מתקיים מידי שנה מאז 1976. בוסקרס ברן.

   
פסטיבל מוזיקאי הרחוב מתקיים בעיר העתיקה. הכניסה חופשית, אך תרומות מתקבלים בשמחה.

   

פסטיבל המחול - פסטיבל זה נחשב לאירוע מחול חשוב בשוויץ המשלב מופעים של מחול קלאסי לצד מחול מודרני. כל העיר מתעוררת לחיים ומשתתפת בחגיגות אלו, ובברים ומסעדות העיר מתקיימים אירועים מיוחדים.

   

פסטיבל גרטן - פסטיבל המוסיקה של גרטן מתקיים בגבעת גרטן ומשלב מגוון רחב של מופעי מוסיקה מעולים. במקום דוכני אוכל ושתייה בנוסף לחוויה התרבותית.יש היתר ללון בשמורה עם אוהלים קטנים שכן המקום מצומצם. בעבר הופיעו אמנים מוכרים וגדולים כמו PJ Harvey, Manu Chao, Erykah Badu, Motorhead  ועוד.

   

פסטיבל הבצל - מידי שנה מתקיים בעיר העתיקה פסטיבל בצל המאפשר לחקלאים מכל רחבי שוויץ להציג את הבצלים שלהם.במקום דוכני אוכל וגם הפנינג הכולל מופעי מוזיקה חיה ומופעי רחוב. הכניסה חופשית.

   

ליל מוזיאונים - ברן פותחת את שערי המוזיאונים והגלריות ללילה אחד שלם. במהלך לילה זה מתקיימים תערוכות מיוחדות ואירועי תרבות שונים והמבקרים יכולים לבקר באתרים אלו בעזרת אוטובוסים מיוחדים המיועדים למטרה זו. ניתן לרכוש כרטיס המאפשר כניסה לכל המוזיאונים והגלריות המשתתפים וכן נסיעה חופשית בתחבורה הציבורית.

   
חיי לילה

   


חיי הלילה של ברן אינם מרהיבים, אך יש די מקומות טובים לבלות בהם. יש מבחר ברים ברחבי  העיר, חלקם קונבנציונליים וחלקם קצת יותר מעניינים.

   

להלן כמה מומלצים:

   

וייסר ויירק - מועדון שנמצא מתחת לגשר Nydegg המציע מוסיקת האוס.

   
סילו - בר ולאונג' עם מוסיקה משנות ה- 70, 80, 90 המתופעלת על ידי די ג'ייס מובחרים.

   
אלגרו גראנד קזינו - 11 שולחנות משחק ו-260 מכונות הימורים.

   
תיאטרון קפיגטרם - התיאטרון מציג מופעי פנטומימה, סאטירות, ריקוד מודרני, הצגות אוונגרד ועוד.

   
תיאטרון העיר - בית האופרה והתיאטרון של ברן מציג מופעי בלט, אופרה ודרמה.

   
הקונסרביטוריון למוזיקה - הופעות של תזמורות קאמריות מתקיימות בכנסיות שבעיר ובקונסרבטוריון.

   
תזמורת הסימפונית של ברן - ניתן לשמוע קונצרטים של התזמורת הסימפונית של ברן

   
תיאטרון בובות - בשנת 1980 שני מפעילי בובות הפכו מרתף יינות לתיאטרון בובות שעם הזמן הפך לפופולרי והיום ניתן למצוא במקום בובות מכל הסוגים והסגנונות.

   
ספורט

   
ברן SC היא נבחרת הוקי הקרח של ברן. אצטדיון הנבחרת הוא השני בגודלו באירופה והכרטיסים למשחקים אוזלים בשניות. האווירה במקום מחשמלת !

   
ברן קרובה לאתרי סקי ידועים ומציעה מגוון פעילויות חורף כולל: סקי, סנובורד, החלקה על הקרח, וטיפוס קרח. מתקני ספורט מקורים גם הם זמינים, וכוללים שחיה, טניס, סקווש, באולינג, כושר ועוד.

   

במהלך חודשי הקיץ נהר הארה מהווה הזדמנות רחצה מפתה. מומלץ לשחות במקומות הבטוחים, בין ה- Kornhausbridge לבריכה הציבורית לורן, ובין Eichholz לבריכה הציבורית של Marzili. הכניסה לבריכות הציבוריות היא ללא תשלום.

 

כתבות וסיפורי מסע על שוויץ