מידע על בוליביה

גם להעצים את החוויה של הטיול וגם לחסוך כסף!

דמיינו את עצמכם מטיילים בדרום אמריקה כשאתם כבר יודעים ספרדית

ידיעת השפה תשדרג לכם את הטיול ברמות שאתם בכלל לא מבינים!!!

כנסו ללמוד עוד

בוליביה היא אחת מהמדינות העניות בדרום אמריקה אבל הנופים בה עוצרי נשימה. בוליביה היא אחת מהמדינות הפראיות והמעניינות שבדרום אמריקה.בוליביה מונה כ-8 מליון תושבים. אחוז האינדים הילידים באוכלוסיה הוא הגבוה ביותר מבין המדינות בדרום אמריקה. רוב האזרחים מתרכזים בצד המערבי של המדינה.

             
לבוליביה יש 2 ערי בירה: לה פז וסוקרה.הבולטת והשולטת יותר הינה לה פז.
ישנו עוני רב בבוליביה אז חשוב לשים לב ולהיזהר. הנסיעות באוטובוסים אינן חלקות , התושבים אינם תמיד שמחים ולפעמים ישנן הפגנות וחסימות כבישים בגלל בעיות פוליטיות או חברתיות.

    
יש הרבה לראות במדינה זו החל ממדבר המלח הגדול סאלר דה אויוני , יערות הגשם, נהרות גדולים בהם אפשר לשוט ברפסודה, ג'ונגלים, ביצות עם תנינים , אגמים ( אגם טיטיקאקה ), טרקים באזור סורטה בעיקר, פסטיבלים ועוד.
בואו לבוליביה להנות מתרבות עשירה , היסטוריה מרתקת ונופים מרהיבים.

   


            

מתי להגיע

החודשים המומלצים ביותר לטייל בוליביה הם חודשים אמצע  מרץ עד נובמבר. כאשר ניתן עדיין לטייל בנובמבר אבל הסיכוי שתוכלו לעשות טרקים ולטייל במקומות הגבוהים נמוכה.

   

דרכי הגעה

  

ישנן רק חברות תעופה ספורות המקיימות טיסות ישירות לבוליביה, והתעריפים גבוהים  יותר מהגעה לפרו, ארגנטינה וברזיל. מטיילים רבים טסים למדינות השכנות לבוליביה, כגון ארגנטינה, ברזיל, או פרו ומשם  נוסעים בדרך היבשה לבוליביה - דרך משתלמת יותר.

 

יש אפשרות להגיע בטיסה למדינות השנות ומשם לקחת טיסה בינלאומית נוספת.

      
לבוליביה יש גבולות יבשתיים עם השכנות מסביב (פרו, צ'ילה, ארגנטינה, פרגואי, ברזיל), המעברים בגבולות אלו פשוטה, זולה ומהירה.

      

     

תחבורה בתוך המדינה

  

התחבורה בבוליביה אינה מהטובות ביותר. להלן כמה מדרכי התחבורה בעיר:

    
אוטבוס – רשת הכבישים של בוליביה אינה טובה במיוחד ויש מחסור בכבישים סלולים.רוב האוטובוסים הבינערוניים יוצאים בערב ועושים את הדרך בלילה. אם תרצו לראות את הכפרים בדרך כדאי לנסוע במשאיות ( אמצעי התחבורה שנהוג אצל המקומיים) . התעריף בהן זול יותר מאשר תעריפי האוטובוסים.

    
טיסות – חברות התעופה שפועלות בתוך בוליביה הינם:AeroXpress, LAB, TAM . כל החברות סובלות מאיחורים, ביטולים וחוסר אמינות.

   

רכבות- יש בבוליביה שתי רשתות של רכבות , אחת במערב ואחת במזרח. הרכבות אינם מאורגנות ואיטיות מאוד.
חשוב לקחת איתכם את הדרכון בכל נסיעה.

    

  

ויזה ואשרות

  

ישראלים אינם צריכים ויזה לבוליביה. בעת הכניסה לבוליביה מקבלים אשרת שהייה ל-30 יום.

     
חשוב מאוד:
 

  • שהדרכון יהיה בתוקף לפחות לחצי שנה מתאריך הכניסה.
  • יש לשמור על הפתק שמוחתם בעת הכניסה . ללא הפתק אתם נחשבים לשוהים בלתי חוקיים.
  • ללא הפתק המוחתם לא תוכלו להאריך את שהותכם .
  • ניתן להאריך את השהייה לעוד 90 יום בתשלום . הארכת השהייה מתבצעת במשרדי ההגירה בערים הגדולות. כתובת משרד ההגירה בלה פז: Av. Camacho 1480z Tel: 591-2-2110960/8

      

    

מה כדאי להביא לטיול

  

אם אתם לא מתכננים טרקים רבים, אלא מספר מצומצם של טרקים אם בכלל, אין צורך בציוד טיול כגון: אוהל, ערכת בישול וגזייה. לדעתי כדאי שיהיה לכם שק שינה, לפעמים מגיעים לאכסניות שאין בהן מספיק מצעים או שהמצעים לא כל כך נקיים ותעדיפו להשתמש בשק"ש. ישנם מקומות רבים שיש שימוש רב לשק"ש למשל בסאלאר, בג'ונגלים ובביצות.

     

  
עלויות של הטיול

   

בוליביה נחשבת זולה למטיילים. ניתן לטייל בסכום של כ- 600 דולר בחודש. כמובן שזה תלוי במספר האטרקציות שכל מטייל מחליט לעשות.

         
ניתן ליסוע עם טרוולס צ'קס ולפדות אותם בערים הגדולות כמו לה פז.
חשוב לפדות כסף לפני יציאה לעיירות הקטנות. אפשר גם למשוך כסף בכספומטים, רצוי ויזה או ישראכארד.

      

   

    
חיסונים ובריאות

     

בוליביה היא מדינה ענייה. רמת התברואה וההיגיינה בה נמוכות. ישנם ג'ונגלים וביצות בהם יש יתושים רבים שמעבירים מחלות רבות.

    
חובה להתחסן לפני ההגעה לבוליביה. בררו עם הקופה אליה אתם שייכים היכן ממוקמת מרפאת המטיילים הקרובה לביתכם וגשו לרופא להתייעץ לאלו חיסונים תזדקקו.

   

כדאי גם להתצטייד בתרופות וכדורים נגד שילשולים, עצירות ובחילה. וכן כדורים להורדת חום ונגד כאבים.

  

      

  

התנדבות בבוליביה

   

אינטי ווארה יאסי - ארגון המפעיל מספר פארקים ברחבי בוליביה, שמטרתם לשמש בית מחסה לחיות בר (פומות, קופים , ציפורים וכו). המוכר שבניהם נקרא "פארק מאציה" בעיירה ויה טונרי.

לפרטים נוספים נא לכתוב למייל:  [email protected]

     

    

אתרים ואטרקציות מרכזיות

    
להלן רק חלק קטן מהאתרים והטרקציות שניתן למצוא בבוליביה.

  

לה פז - לה פז היא אחת מערי הבירה של בוליביה. היא העיר החשובה והגדולה ביותר בבוליביה. לה פז הינה המרכז המסחרי ,תעשייתי ופיננסי של בוליביה.לה פז מונה כמליון וחצי תושבים.היא אחת מהערים הגבוהות בעולם והיא ממוקמת כ- 3700 מטר מעל פני הים.בעיר לה פז יש איזורים מיוחדים ונופים יפים, אפשרויות בילוי רבות ואטרקצוית שונות.לה פז מלאה בשווקים, חנויות והמון רוכלים שינסו למכור כמעט כל דבר אפשרי.

   
רוב המטיילים המגיעים ללה פז מנצלים את הביקור לסידורים והחלפת מזומנים.
בתחילת יוני מתרחש בלה פז קרנבל El Gran Poder  , זהו אחד מהקרנביל הגדולים.
בוליביה אינה נחשבת לחגיגת אוכל אך בלה פז תוכלו למצוא הרבה מסעדות טובות.

  
ישנם אטרקציות רבות בלה פז והאיזור כגון: טרק הצ'ורו Choro , דרך המוות , טרקטורונים בעמק הירח Valle De La Luna , מוזיאונים, פארקים ועוד.

    
ישנם הרבה מקומות לינה בלה פז אך איכותם אינה גבוהה. חשוב לנעול את החפצים שלכם ולא להשאיר דברי ערך בחדרים.בעיית הגניבות ידועה מאוד במקומות הלינה .


להלן מספר מקומות לינה :
  . 

מלון גלוריה Hotel Gloria

   

הוסטל אוסטריה Hostel Austria – הוסטל שקט ושלו בבעלות זוג מבוגר ונחמד.יש במלון טלויזיה, אינטרנט , סלון ומטבח.
Calle Yanacocha 531

   

דרך המוות - זוהי הדרך מלה פז לרורה נבקה. היא קרואה כך מפני שהכביש מאוד צר ולא סלול ונוסעים בו רכבים משני הכיוונים, צד אחד שלה הוא מצוק והצד השני הוא תהום של 350 מטר. כל שנה נהרגים כאן בסביבות 100 אנשים.הנסיעה אורכת בין 18-30 שעות .  הדרך מפורסמת בגלל הנוף המרהיב( יערות גשם , הרים ועמקים) .

     
מבחינה בטיחותית עדיף כמובן לא לנסוע בדרך זו ולהשתמש בדרך החלופית מלה פז לרורה נבקה . אך אם בכל זאת החלטתם לקחת את ההרפתקה אז עדיף לנסוע מרורה נבקה ללה פז ולא ההפך וכך הרכב שלכם צמוד לקיר המצוק ( ולא נדחק לתהום).

   

סורטה - סורטה הינה עיירה בעלת הנוף היפה ביותר בבוליביה.היא נמצאת במרחק כ-4 שעות מלה פז.סורטה נמצאת בגובה של כ-2700 מטר מעל פני הים , היא ממוקמת בעמק שמתחת לפסגות המושלגות אייאמפו ואנקואומה. עיירה זו מושכת אליה המון מבקרים .

     
ישנם קהילה יהודית ואת ההבית היהודי סורטה , שמקבלים כל מטייל בידיים פתוחות.
ההרים שמסביב ימשכו בעיקר את אוהבי הטרקים שביניכם ותוכלו לצאת לכמה מסעות נפלאים. ישנן מספר אטרקציות באיזור כגון: טרק הלגונות , מערת סן פדרו, שווקים מקומיים ועוד.

   

טרק ללגונה צ'לאטה Laguna Challata  - זהו טרק של יום או יומיים שבו יוצאים מהעיר סורטה וצועדים ללגונה מרהיבה שנמצאת בגובה של מעל 5000 מטר. הטרק הוא קשה . הוא מומלץ למטיילים אשר נמצאים בכושר . הנופים הם יפהפיים .

   

ררוה נבקה - רורה נבקה שוכנת לגדותיו של נהר בני. זוהי אחת מהעיירות המקסימות ביותר באיזור השפלה של בוליביה. האיזור כולו נראה כאילו נלקח מצילום.בעיר תוכלו להנות מהרבה שקט ושלוה. במרכז העיר תוכלו למצוא את הבריכה של רורה שנמצאת בין העצים והציפורים .

    
ישנן מספר אטרקציות באיזור:  טיולי ג'ונגלים שבהם תוכלו לצאת לכמה ימים שתחליטו ולראות את חיות הג'ונגל , שייט ב- Pampas  (בית גידול של נחשי האנקונדה) , פאבים , מסעדות טובות ועוד.

    
רורה מהווה נקודות יציאה מרכזית לטיולי הג'ונגלים .

  
ברורה נבקה תמצאו מספר רב של הוסטלים , להלן מספר מקומות לינה:

   

  

מלון לוס טוקנס דה רורה  Hotel Los Tucanes de Rurre – צוות שנותן יחס חם , מחירים טובים , חדרים מעולים וכולל ארוחת בוקר. Av. Aniceto Arce s/n esq. Boliviar 8922039 -3- 591Tel: 00-
E-mail: [email protected]

  

מלון טיוצי Hotel Tuichi - חדרים מרווחים, מים חמים, מאוורר בחדר .
Avaroa s/n, Town center , Rurrenabaque
Tel: 00-591-3-8922372

 

ג´יסלין Jislene -  מקום מקסים הנמצא כ-10 דקות מהמרכז. המקום שייך למשפחה נחמדה שתכין לכם ארוחת בוקר. חדרים נקיים ונוחים , ערסלים על שפת הנהר ועוד.
Calle Comercion
Tel: 00-591-3-8922526

      

פוטוסי - בפוטוסי חיים כ- 120,000 איש והיא מרכז תיירותי גדול .פוטוסי הינה העיר הגבוהה בעולם היא נמצאת כ-4000 מטר מעל פני הים. בגלל הגובה של העיר יש חוסר חמצן ולחלק מהמטיילים קשה לנשום או שיש להם כאבי ראש .


בעיר אין הרבה אטרקציות.ישנם מעיינות חמים, ביקור במכרות שזוהי האטרקציה המרכזית של המקום , הכיכר המרכזית של פוטוסי ועוד.

בפוטוסי אין הרבה מקומות לינה טובים , להלן כמה מקומות:

    

לה קסונה La Casona  - מקום נקי , חדרים משותפים וזוגיים , בדרך כלל יש מים חמים , מטבח מצוייד ומקרינים לפעמים סרטים בערבים.
Calle Chuquisaca 460
Tel: 00-591-2-6230523

  
הוסטל רסידנשל סנטר Resudencial Center – ההוסטל נמצא קרוב למרכז , מקום נקי , מים חמים .
Serrudo 345, Town center , Potosí
Tel: 00-5391-2-6224966

     

טיול למכרות פוטוסי - האטרקציה המרכזית בעיר פוטוסי הינה היציאה למכרות. תוכלו לקחת סיורים למכרות דרך אחד ממשרדי הנסיעות בפוטוסי. הסיור הינו כשעתיים אשר בהן תוכלו לראות את עבודתם הקשה של הכורים והתנאים הקשים בהם הם עובדים. תראו מכרות בעומק של שבעה מפלסים, אתם כמובן אחרי המפלס השלישי תשוועו לאוויר ותרצו לצאת.

  
ישנם בסביבות 10,000 מקומיים אשר עובדים במכרות בעיקר בגלל חוסר ברירה. במהלך הסיור יתנו לכם לפוצץ דינמיט שקניתם לפני היציאה בתוך המכרה ומחוצה לה.

   

 

אויוני - אויוני הינה עיירה קטנה ונידחת . כולם מגיעים לכאן רק כדי לבקר במדבר המלח המפורסם סאלר דה אויוני . האוכל באויוני גרוע , הקניות באויני יקרות . מומלץ לשים לב לרכושכם כי קיימים המון גנבים וכייסים באויוני.
רוב מקומות הלינה באויוני אינם טובים וגם יקרים.

להלן מספר מקומות לינה :

 

מלון קוטימוי Hotel Kutimuy -
Cnr potosí & avaroa, Town center , Uyuni
Tel: 00-591-2-693-2391

   

סנטה פה Santa Fe – אכסנייה טובה וקטנה , מקום ביתי וקטן.

    
מדבר המלח סאלר דה אויוני - זהו מדבר המלח הגדול בעולם . זהו אחד מהמדבריות היפים בעולם , שקיעה מרהיבה, נוף מדהים, מרחבים אינסופיים ועוד. הצבע הלבן המרהיב שולט במדבר המלח וזה מה שתראו באופק מכל כיוון. הטיול אורך כשלושה ימים, אתם תצאו לסיור בג'יפ מהעיר אויוני . תעברו דרך המדבר עצמו , לגונות מקסימיות, אי הקקטוסים , חיות, גייזרים ועוד.. המחיר כולל ג'יפ, אוכל ולינה. חשוב מאוד להביא בגדים חמים, שק שינה ולא פחות חשוב מצלמה.

     

טופיזה - טופיזה הינה עיירה קטנה ויפיפיה הממוקמת באיזור המדבר הדרומי של בוליביה.היא ממוקמת בלב אזור כפרי ומרהיב . התושבים בעיירה הם מאוד חמים ונחמדים. זוהי עיר צעירה עם חיי תרבות עשירים. ישנם מספר אטרקציות באיזור: טיולי ג'יפים ,מכרות פוטוסי  והעיקרי ביותר הוא טיולי הסוסים.

     
ישנם מטיילים המעדיפים לצאת לסיור במדבר המלח מטופיזה ולא מאויני אך לתשומת ליבכם יציאה למטופיזה הינה יקרה יותר .

     
להלן מספר מקומות לינה:
   
הוסטל רנאסר צ´יצנו  - Renacer Chicheno Hostel  בעל ההוסטל הינו איש מקסים ואף משמש כמדריך אם יש צורך. רוב החדרים הם פרטיים, מטבח, חדר טלויזיה , מים חמים וארוחת בוקר.
Bo Ferrocaja 18 av. Pedro Arraya
Tel: 00-591-2-694468

   

הוטל מיטרו Hotel Mitro  - מלון נחמד. יש במקום שירותי כביסה, מסעדה , מים חמים ועוד.
Av. Chichas 187
Tel: 00-591-2-6943001

    

טיול סוסים בטופיזה  - טופיזה הינה המקום הטוב ביותר לטיולי סוסים.אפשר לבחור טיול של 5 שעות , 7 שעות או יומיים. הרבה מטיילים ממליצים על 5 שעות. קחו בחשבון שהסוסים דוהרים מאוד מהר אז יש להיזהר. במהלך הטיול תוכלו לראות את הנופים המדהימים שבסביבה.

     

    

שגרירויות ובתי חב"ד

      
אין נציגת שגרירות ישראל בבוליביה. לכל עיניין יש לפנות לשגרירות ישראל הנמצאת בלימה, פרו.
      
שגרירות בוליביה בישראל :
כרמל 5/9 מבשרת ציון 90805
טלפון: 02-5335195
פקס: 02-5335196

  

בתי חב"ד:


א. לה-פז (עיר הבירה)
הבית חב"ד מנוהל על ידי הרב יוסף יצחק שי' קופצ'יק יחד עם אשתו ושלושה ילדים קטנים.
הבית חב"ד ממוקם בפינת הרחובות "אילימפו" ו"ס. קרוז", בפינה האלכסונית מול מלון הלובו.
בבית חב"ד ישנו מסעדה כשרה, שיעור ערב יומי, וסעודות שבת וכמובן זהו כתובת לכל עניין יהודי אחר.
טלפון ישראלי שנמצא בבית חב"ד: 0722161450
אימייל: [email protected]
פייסבוק: https://www.facebook.com/chayashinan

   

ב. רורה-נבאקה (הג'ונגלים)
הבית חב"ד מנוהל על ידי הרב שוקי שי' גור יחד עם אשתו וילדה אחת.
הבית חב"ד ממוקם מול הבנק (מדובר בכפר קטן לא בעיה למצוא).
בבית חב"ד ישנו ארוחת ערב יומי ושיעור תורה, וסעודות שבת, וכמובן תפילין וכל דבר יהודי אחר שצריך.
טלפון מקומי: +5917838770
אימייל: [email protected]
פייסבוק: https://www.facebook.com/chabadbolivia 

אתר אינטרנט:  www.chabadofbolivia.com

מידע כללי  

כסף - המטבע המקומי כיום בבוליביה הוא בוליביאנו    Boliviano.
דולר אחד שווה בערך 7.99 בוליביאני. ( נכון היום ) .

   

   

תקשורת - הקידומת של בוליביה היא 591 ( מחייגים את מספר הגישה למרכזיה הבין לאומית (בזק, ברק, זהב , 012 ) – ואז את קידומת המדינה – קידומת העיר – והמספר המבוקש) .

  

שעון - הפרש השעות בין בוליביה לישראל הוא 6 שעות אחורה.

  

שפה - השפה המדוברת בבוליביה היא בעיקר ספרדית .אבל רק כ-70% מהתושבים אכן דוברים שפה זו. שאר התושבים מדברים שפות מקומיות כגון קצ'ואה, איימרה ועוד.

      

מתח חשמל - מתח החשמל בבוליביה הינו 220 וולט .

  

מספר תושבים וחלוקתם - את בוליביה מאכלסים כיום כ-8 מליון תושבים.
אוכלוסית בוליביה מורכבת מכ-%30 אינדיאנים בני קצ'ואה, כ-%25 בני תערובת, 30% אינדיאנים בני איימארה וכ-15% ממוצא אירופי (בעיקר ספרדי).

 

כתבות על בוליביה

סיפורי מסע על בוליביה