גם להעצים את החוויה של הטיול וגם לחסוך כסף!

דמיינו את עצמכם מטיילים במרכז אמריקה כשאתם כבר יודעים ספרדית

ידיעת השפה תשדרג לכם את הטיול ברמות שאתם בכלל לא מבינים!!!

כנסו ללמוד עוד

הכפר טורטוגרו ששמו המקורי הוא "איזור הצבים" נמצא בקוסטה ריקה בחוף הצפון מזרחי הקאריבי, כ-50 מייל צפונית לנמל לימון. הכפר מכיל תרבויות רב גוניות כגון : היספאנית, אינדיאנית – מיסקיטו (המקור של ניקראגוואה) ואפרו – קריבית והשפות המדוברות בו הן ספרדית, קריאולית ואנגלית . האיזור המקיף את הכפר נקרא מישור טורטוגרו שהינו איזור נמוך ונרחב המכוסה ביערות גשם .       

   

חוף טורטוגרו הוא אתר הקינון וההטלה העיקרי והחשוב ביותר בחלקו המערבי של כדור הארץ של צבי הים הירוקים הנמצאים בסכנת הכחדה ומשמש גם את צבי הענק וצבים נוספים אחרים. אוכלוסיית הצבים הירוקים נמצאת בסכנת הכחדה מאז 1960, לאחר שכמעט כל נקבות הצבים שהגיעו לקנן במקום נתפסו בידי ציידים בלתי חוקיים לצורך יצוא (לשוק בשר ומרק הצבים). כבר ב- 1959 הוקם ארגון השימור הקאריבי שנועד לללמוד את אורחות הצב הירוק הקריבי ולהגן עליו. ארגון זה עובד בצמוד לממשלת קוסטה ריקה וסייע בהקמת הפארק הלאומי טורטוגרו ב- 1970, כצעד למען הגנת הצב הירוק ולהגבלת האפשרויות להוצאת צבים מהאיזור.

   

  

למרות הקמת הפארק , לא נעשה פיתוח ממשי של האיזור מעבר לכפר עצמו. פקחים וחוקרים מטעם הארגון בשיתוף עם ממשלת קוסטה ריקה מגינים עליו מפני צייד בלתי חוקי.שמורת פארק טורטוגרו כוללת 19,000 אקרים. 22 מייל של חוף מפתח נהר טורטוגרו דרומית לפאריסימינה מהווים את אתר הקינון וההטלה.  פארק טורטוגרו יחד עם שמורת Barra del Colorado מצפון, מהווים את המרחב הגדול ביותר הצמוד למישור הטרופי של יערות הגשם בחוף האטלנטי של קוסטה ריקה .

   

בתי מלון וחנויות נבנו במקום בהדרגה והם מהווים היום מקור יציב לפרנסת התושבים.
מידי שנה באים לטורטגרו עשרות אלפי מבקרים לצפות בצבים המקננים ובהטלת צאצאיהם וכן באוצרות הטבע שמציע הפארק. רבים מתושבי הכפר עברו הכשרה מטעם ממשלת קוסטה ריקה והם המדריכים המוסמכים למבקרים הבאים לצפות בצבים בסיורים הליליים. המקומים גאים מאד בהסמכתם והינם המגינים המסורים ביותר של צבי טורטוגרו.

בכל שנה מבקרים בשמורת טורטוגרו כ- 50,000 תיירים הצופים בקינון הצבים ומבקרים ביערות הגשם של הפארק הלאומי.

   

  

צבים בטורטוגרו –פרטים

   

הצב הירוק- Green Turtle -
צב בוגר מגיע לאורך 100-140 ס"מ
מס' ביצים ממוצע להטלה: 110

 

Loerhead Turtle
צב בוגר מגיע לאורך 120 ס"מ ומשקלו 180 ק"ג,
מס' ביצים ממוצע להטלה : 112

 

Hawksbill Turtle
צב בוגר מגיע לאורך 80 ס"מ,
מס' ביצים ממוצע להטלה:  155

 

הצב השחור או הירוק של האיזור הפאסיפי
צב בוגר מגיע לאורך 100 ס"מ ומשקלו 100 ק"ג

 

Olive Ridley Turtle
הזן הקטן ביותר , צב בוגר מגיע לאורך 70 ס"מ ומשקלו 40-50 ק"ג,
מס' ביצים ממוצע להטלה :  110

 

Leatherback Turtle
 עד 2 מ', משקלו יכול להגיע ל- 600 ק"ג,
מס' ביצים ממוצע להטלה : 110

  

  

הפארק על שוכניו תלויים למחייתם בתיירים ובכסף שמביאים לאיזור לצורך מלחמתם הבלתי פוסקת להגנת הפארק מפני חוואים, סוחרי עץ , בעלי מטעים ,ציידים בלתי חוקיים וסתם פולשים.

  

עונת הקינון של הצבים הירוקים הינה בכל שנה מיולי עד אוקטובר. ברישומי ארגון השימור הקאריבי מופיעות 1,700 הטלות בלילה אחד. בנוסף לצבים הירוקים כאמור מקננים ומטילים בשמורה גם הצבים המתוארים. מדריכים מקומיים מוסמכים מציעים סיורים ליליים לאתרי הקינון לקבוצות קטנות של תיירים שוחרי אקולוגיה והם נזהרים מאד לא לפגוע בצבים.

על פי ההסטוריה המקומית כריסטופר קולומבוס הגיע לקוסטה ריקה ב- 1502 ועגן בים סמוך לטורטוגרו. ברישומיו הוא מציין שראה כל כך הרבה צבים עד שלו רצה היה יכול להגיע לחוף על גבם.

  

הגישה היחידה לטורטוגרו היא בסירה או במטוס. בשנות ה- 40 וה-50 , נחפרו תעלות קטנות ע"י סוחרי העץ לצורך חיבור הלגונות שבפנים הארץ אל הנהרות. היום השימוש שנעשה בתעלות הוא להשיט את  התיירים מנמל מויין וחזרה לטורטוגרו. במהלך השייט שנמשך כ-   ½ 3 שעות לאורך יער הגשם הטרופי אפשר לצפות במגוון רחב של בעלי כנף, כמו אנפות, ברווזים, קורמורנים, תרנגולי בר, טוקאנים, מקאו ירוק ותוכים ממינים שונים . קופים מייללים, קופים עצלנים, תנינים מסוגים שונים,איגואנות, צבי נהרות, לוטרות, נחשים, ואלפי פרפרים ובהם מורפיאוס הכחול הענק.

   

  

איזור הפארק הלאומי טורטוגרו מציע לתיירי הג'ונגל אכסניות נעימות מהן ניתן לצפות מהמרפסות בחיות הבר וכן גנים מרהיבים. הליכה בשטח תגלה בפני התייר מגוון של זוחלים ודו-חיים כמו צפרדעי צבעוניות רעילות, קרפדות ענק, צבי יבשה, ולטאות צבעוניות רבות. פרחי העד מושכים אליהם המוני פרפרים ויונקי דבש.

  

כאמור, טורטוגרו הוא האתר החשוב ביותר באיזור הקריבי המערבי של קינון צבי הים הירוקים ההולכים ונכחדים. למשפחות הרפתקניות מומלץ לנסוע לפארק הלאומי טורטוגרו שם יגלו כי במרחק רב מטירת דיסני והקהל הרחב, העולם הוא עדין ושברירי. הפארק מציע 47,000 אקרים של יערות גשם, 99 מייל של תעלות מעבר, 11 מערכות אקולוגיות, 21 מייל של חוף ובהם 6 מינים שונים של צבים, כולל הצבים הירוקים הנכחדים החוזרים למקום בכל שנה להזדווג ולהטיל את ביציהם.

מקור השם טורטוגרו נובע מ" טורטוגה" שמשמעו צב בספרדית. החוף מהווה בית וקן לצבי ה- Leatherback ולנקבות צבי ה- Hawksbill, משלהי המאה ה-16, ומהווה את איזור הקינון וההטלה הגדול ביותר בקריביים לצבי הים הירוקים. בכל שנתיים עד ארבע שנים הצבים חוזרים לחוף טורטוגרו להזדווג ביבשה ואחר כך זוחלים בחול בו הם מקימים את הקן ומטילים את ביציהם. 60 ימים אחר כך, בוקעות הביצים והצבים הצעירים זוחלים אל הים . בשל הטורפים וציידי הצבים שלבשרם ושריונם תמיד ביקוש רב, רק צב אחד מכל ל – 1,000 זוכה להגיע לבגרות וזהו שיעור מדאיג ביותר שארגוני השימור מקווים לשנות.

  

טורטוגרו הוכרזה כמקלט לצבי הים הנכחדים ב- 1963 וזאת תודות לארגון השימור הקאריבי שביסס את המודעות למצב הצבים בקרב תושבי כפרים הסובבים והפך אותם מציידים פוטנציאליים למגיני  הצבים.לארגון תחנת מחקר בקצהו הצפוני של החוף ללימוד התנהגותם של הצבים, מתן עזרה בהבקעת הביצים ותמיכה בהמשכיות הזן הנכחד.

  

צבי הים הירוקים חוזרים לטורטוגרו ביולי עד אוקטובר , צבי ה- Leatherback הענקים מגיעים כבר באמצע פברואר עד אמצע אוגוסט ונקבת צב ה- Hawksbill מופיעה ביולי. שומרי הפארק ומארגני תוכנית השימור והחינוך מטעם ארגון השימור הקאריבי מסננים את המבקרים המבקשים לחזות במאבק עונתי זה לחיים ומוות.

החל משקיעת החמה ועד לשעה 10 בכל בוקר,מתקיים סיור חופים שעיקרו מתקיים לאור הירח לצפייה בצבים המטילים את ביציהם, בבקיעת הביצים מהטלות קודמות ובצבים הצעירים.

  

כתב יניב מלנדס אין לאב

 

כתבות על קוסטה ריקה

סיפורי מסע על קוסטה ריקה