מחוזות ומקומות מעניינים ביוון

הביקור ביוון מגוונת ומיוחדת. זוהי ארץ המשלבת עבר עם הווה. להלן פירוט האטרקציות המרכזיות בערי יוון. רובן של הערים ממוקמות בהרים על חורבות הערים העתיקות.

    

    
מחוז אפירוס

    
חבל זגוריה הנמצא במחוז זה הוא חבל קסום וציורי המתאים לטרקים. בחבל כפרים אותנטיים המשמרים את סגנון הבנייה של החבל, גשרים עתיקים ונוף מדהים. בחבל זה קניון ויקוס מהעמוקים בעולם, הנמצא במרכזה של שמורת הטבע ויקוס-אאוס. בעלי החיים בשמורה מגוונים.

    

נהר האאוס הנמצא בשמורה זורם אל עמק קוניצה וממשיך לאלבניה. באזור גם הר טימפו ועליו אגמים, חלקם קרחוניים. כדאי לטייל לאורך קניון הויקוס דרך הכפר מונודנדרי ובו מנזר אגיה פרסקווי ולתצפת משם על הקניון, ואף להגיע עד הכפרים פפינגו ולתצפת על המצוק של הר טימפו הנקרא פסגת גמילה. בכפר מצובו חנויות לאורך הרחובות ובהם מזכרות כגון עבודות עץ ורקמות.

    

יואנינה היא בירת המחוז השוכנת לחוף אגם פמבוטיס. בעיר רובע ביזנטי מבוצר שבו כדאי לבקר, וכן בבית הכנסת הנמצא במקום. בעיר נותרו מספר יהודים. הטיילת הנמצאת בסמוך לחוף מציעה הפלגות לאיים הסמוכים. עוד בעיר מוזיאון הכסף שבו ניתן לראות בעלי מלאכה בפעולה ולרכוש כלי כסף ותכשיטים במחירים טובים. בעיר גם מוזיאון שעווה המספר את היסטוריית יוון. מערת הנטיפים בכפר פראמה הנמצא צפונית ליואנינה הינה מהגדולות שביוון.

    

כדאי גם לבקר באמפיתיאטרון הגדול הנמצא בכפר דודונה הקדומה. פארגה הינה עיר חוף נוספת השווה ביקור. זוהי עיר יפה עם מבצר וחוף רחצה טוב. נקרומנטאון הינו מקדש מתים היסטורי הנמצא בסמוך לכפר מוסופוטמו ונהר האכרון. מעל המקדש בנוייה כנסייה.

    
מחוז אטיקה

         


העיר אתונה הנמצאת במחוז זה היא מוקד תיירותי פופולארי ביותר. גבעת האקרופוליס הוא אתר היסטורי חשוב ושריד מתרבות יוון העתיקה. בראש הגבעה נמצא מקדש הפרנתנון וכן אתר העתיקות הארכיתאון. מראש הגבעה ניתן לתצפת על העיר כולה. נמל פיראוס הוא נמלה הראשי של יוון. מנמל זה יוצאות מעבורות והפלגות לאיים וליעדים השונים. שכונת פלאקה הינה הרובע הטורקי ואתר מרכזי לבילויים.

    

כדאי לבקר באזור האגורה העתיקה הוא מתחם כיכר השוק הנמצא למרגלות האקרופוליס. זהו אזור מרכזי בחיי המסחר והתרבות של העיר. במקום נשתמרו מבנים עתיקים כגון מקדש הפאיסטוס ומגדל הרוחות השימש בעבר בתור שעון מים, שעון שמש ושבשבת. בקרבת מקום מקדש זאוס האולימפי המוקדש כולו לאל זאוס, אתר קרמייקוס הוא אתר בית הקברות של העיר ובו מוזיאון המציג אוצרות ואמפיתיאררון דיאוניסוס.

    

בכיכר סינדאגמה המרכזית נמצאת בניין הפרלמנט. מידי שעה ניתן לחזות מחילופי המשמרות בחזית הבניין. סביב הכיכר בתי מלון ומסעדות וכן גנים לאומיים המעוצבים להפליא. מוזיאון הארכיולוגיה הלאומית הנמצא בעיר מציג מגוון עתיקות מכל התקופות. הטיילת של העיר נמצאת ברצועת חוף הנקרא גליפדה שלאורכה מסעדות, דיסקוטקים ובתי קפה ואפילו לונה פארק לילדים הפועל בימי הקיץ. מזרחית לאתונה נמצא כף סוניון ובו כפר באותו שם. בכפר זה שרידים של עמודי המקדש פוסידון אשר נהרס ונבנה מחדש במאה החמישית לפני הספירה.

    
מחוז מקדוניה

    


סלוניקי הינה העיר השנייה בגודלה ביוון ובעבר היוותה מרכז יהודי גדול. בעיר מוזיאון יהודי המוקדש לקהילה. העיר מודרנית ותוססת עם מגוון חנויות וטיילת. בעיר גם חומות עתיקות וכנסיות מרשימות, וכן כיכר אריסטוטלוס המהווה את מרכזה של העיר. כדאי לבקר בבניין הנקרא מגדל הלבן ובו מוזיאון של התקופה הביזאנטית, בכנסיות העתיקות איוס יורגיוס ואיוס סופיה, במוזיאון לארכיולוגיה ובו מוצגים אוצרות קברו של מלך מקדוניה, ובעיר פלה הנמצאת בקרבת מקום ובה פסיפסים קדומים, מפלי מים, גשרים ונחלים .

    

הר אתוס הינו שמורת טבע פראית הנמצאת באיזור ובשל ריבוי המנזרים במקום הכניסה מותרת רק לגברים בעלי אישורים מתאימים. חלקו הדרומי של מחוז זה נחשב בשנים האחרונות לרביירה היוונית והינו אזור נופש פופולארי ביותר.

    

הר האולימפוס המפורסם והגבוה מבין הרי יוון נמצא גם הוא במחוז זה. ההר מושך אליו אלפי מטפסים ומטיילים מידי שנה. נופי ההר מגוונים וניתן לערוך בו טרק הנמשך בערך שבוע.

    
מרכז יוון

    
דלפי הינה עיר קטנה ובה אתרים היסטוריים רבים וחשובים כגון העמודים במקדש אתנה, מקדש אפולו שבו ישב האוראקל, וכן אמפיתיאטרון דיוניסוס. כפר אראכובה הנמצא בסמוך לדלפי הינו כפר יווני מסורתי וקסום ובו שוק לפרוות, שטיחים, ושאר מוצרים לבית. בכפר מנזר הבנוי בסגנון ביזאנטי והר הפרנאסוס שבו אפשר לטייל. מסולונגי הינה עיר מבצר ובה קבור המשורר הנודע הלורד ביירון בפסל שלו הנמצא בגן הנקרא "גן הגיבורים" המוקדש לו.

    
חצי האי פלופונז

    


מחוז זה נמצא בדרום יוון ומאופיין בהרים גבוהים, כפרים קטנים, עמקים וחופים נהדרים. לאי מקום חשוב במיתולוגיה היוונית. למחוז זה ניתן להגיע מאתונה דרך תעלת קורינתוס. רכס ההרים החוצה את הפולופונז נקרא רכס הרי טייאטוס וכדאי לערוך סיור רגלי באזור יפה זה. מדרונות ההר מכוסים יער ומגוון עצים. כדאי גם לבקר במפלי ורונטו הנמצאים בסמוך לנהר אלפאוס, ובשרידי אתר המשחקים האולימפיים העתיק הנמצא בחבל ליס שבפולופונז.

    
דיאקופטו הינו כפר במחוז זה ובו רכבת הנוסעת בתוך הקניון של נחל ווראיקוס ועוברת דרך מפלים וגשרים עד ליעד הסופי, העיירה קאלאווריטה. הרכבת עוצרת בכפר זאכלורו ובסמוך לרכבת יש נחל שלאורכו ניתן לטייל רגלית. כמו כן כדאי לבקר במנזר מגה ספיליו הנמצא בכפר.

    
בחבל מאני שבמחוז זה נמצא כפר הנקרא ואתיה הבנוי על מצוק גבוה ובו מגדלים משפחתיים הבנויים לגובה ששימשו למבצרים מפני רדיפות של משפחות עוינות אחרות. מערת נטיפים בשם פירגוס דירו ובה מנהרות, נטיפים וזקיפים התגלתה באיזור ב-1900. הסיור במערה הוא תוך כדי שייט בסירה.

    
מונומווסיה הינה עיר נמל ומרכז מסחרי ראשי של חבל מוראה והתפרסם בזכות היין שיוצרים בעיר. בעיר סמטאות צרות ורחוב ראשי שלאורכו חנויות. נפליו הינה עיר נמל קסומה הבנויה בראש מפרץ ארגוליס. בעיר מבצרים ומצודות, היפה שביניהם נקראת פלמידי, כיכר, כנסיות וטיילת שכדאי לטייל לאורכה. פילוס הינה עיירת חוף נוספת בחצי האי פולופונז.

    

בעיר כיכר, טירות ונמל, שממנו ניתן לשוט לאי הקטן ספקטיריה הנמצא ממול. ניתן גם לבקר בארמון נסטור הנמצא בקרבת מקום, וכן במוזיאון הארכיולוגי בכפר חורה. פטרס הינה העיר השלישית בגודלה ביוון והאטרקציה היחידה בה הינהו הגשר המדהים שמחבר בינה להין היבשת.     

    
אפידאוורוס הינה עיר עתיקות יפה מזרחית לנפליו. העיר זכתה לחשיבות והפכה למוקד רפואי לכבודו של אל הרפואה אסקלפיוס שנולד בעיר. במקום גם אצטדיון ותיאטרון עצום. כדאי גם לבקר בבניין תולוס המפואר.

    
שרידי העיר מיקנה, עיר חשובה בתקופה המיקנית, מוקפת חומות ומכיל שלדים של מלכים. שרידי העיר הקדומה מיסטרס נמצאים דרומית למיקנה. בכנסיות שבעיר נשתמרו תמשיחים מפורסמים בתולדות האומנות הביזאנטית. שרידים של מקדש אפולו הנמצאים בעיר וואסי השתמרו באופן יוצא דופן והעמודים הקורינתים במקדש הם מהקדומים ביותר ביוון.

    
מחוז תסליה

    
המחוז ברובו מיוער וההרי ומציע מגוון אפשרויות של טרקים. העיר וולוס שוכנת למרגלות הרי הפיליון. העיר מודרנית ובה חופים נפלאים. הכפר מקריניצה מתויר מאוד וממנו נשקף נוף מדהים. הכפר פורטריה השכן גם כן מתויר ובו בתי מלון וחדרים להשכרה.

    

בעמק מטאורה ישנם מנזרים מהתקופה הביזאנטית הבנויים על ראשי צוקים הנראים כתלויים באויר. המנזרים פתוחים לקהל בלבוש צנוע.

 

כתבות וסיפורי מסע על יוון