רודוס

האי רודוס, (Rhodes) הוא האי היווני הגדול, התיירותי והחשוב מבין האיים המשתייכים לקבוצת איי הדודקנס, עם זאת, הוא אי קטן גם במושגים של מדינת ישראל, כמאה קילומטר אורכו ועשרות קילומטר רוחבו.

  

למרות היותו אתר תיירות פופולרי ומרכזי, עדיין אפשר למצוא בו כפרים יוונים מסורתיים וארכיטקטורה מרשימה המעידה על השפעות מתקופות שונות ומעמים שונים ששלטו באי.

   

רודוס משלבת אתרים הסטוריים לצד חופים המוקפים צוקים פראיים ומציעה גם יערות ירוקים וצפופים למי שחפץ לצאת מעט אל הטבע.

    

       

אתרים מומלצים של רודוס

  

העיר העתיקה

בעיר העתיקה ישנו שילוב מרתק של מבנים היסטוריים שונים מגדלי קריאה לתפילה של מסגדים בולטים בחינניותם המעודנת, מרפסות רעועות ובתים עבי קירות מימי הביניים שמצלים על הסמטאות המתפתלות. תענוג ללכת לאיבוד בין הסמטאות, ליהנות מהחנויות הקטנות, ומאווירה יחסית רגועה ופחות צפופה. חומה בצורה יפה מכתרת את העיר הצלבנית שמחולקת לשניים: אזור שנקרא Collachio הקטן יותר, ואזור ה-Burgo שהוא גדול יותר. ה- Palace of Grand Masters הינו אחד המבנים המרשימים. הארמון פתוח למבקרים, ושווה לסייר בחדרים ולראות את הפסיפסים מהאי קוס, ועוד פריטים מרודוס, מתקפות שונות- פסלים, רהיטים מתקופת הרנסנס ותבליטים רבים.

  
החלק החדש של עיר הבירה התפתח בעיקר אחרי הכיבוש האיטלקי משנת 1912, כאן מרוכזים בתי העסק והחנויות, המלונות ומרכזי הבילוי. החלק הצפוני משרת את התיירים ובו מלונות רבים וכל השירותים הקשורים. נמל Mandraki גם הוא מרכזי מבחינות אלה ומהווה נקודת מפגש הומה. החלק המערבי מאופיין בוילות הגדולות ובתי פרברים, ואילו בדרום מזרח נמצא אזור התעשיה הקלה של העיר. כדאי לטייל בכיכר השוק החדשה (Nea Agora) ובכיכר רימיני והגנים שסמוכים אליה.

    

     

מיד מבחינים כי הפעילות בשטח זה ובעיקר בקרבת הנמל היא אינסופית: חנויות קטנות שמציעות תבלינים ויינות, בתי קפה עמוסים, חנויות לחפצי נוי ומזכרות ועוד. כדי להרגיש את אופיו של המקום לעומק רצוי להסתובב בשוק הדגים שנפתח כל בוקר מוקדם ומיד שוקק חיים. האקרופוליס של רודוס- האיטלקים שימרו את האתר ההיסטורי הזה, וכיום ניתן עדיין לחזות בשרידי התיאטרון והאצטדיון, וגם בחלקים של מקדש אפולו ששרדו. הנוף שנשקף מהאקרופוליס מדהים.

  

החוף המזרחי

בחוף המזרחי של רודוס נמצאת לינדוס, הבנויה על שרידיה של עיר דורית עתיקה בעלת אותו שם. בימי הביניים היא היתה המרכז השני בחשיבותו באי, לאחר העיר רודוס עצמה. ישנם כפרים נוספים ואתרים קסומים. כדאי להגיע לחצי האי Prassonissi שבו דיונות חול רבות וניתן להגיע אליו רק בקיץ כי בחורף הופך אותו הים לאי של ממש.

 

החוף המערבי

בחוף המערבי של רודוס נמצאים אתרי נופש מאוכלסים בצפיפות, אתרים ארכיאולוגיים חשובים וכפרים ציוריים. Trianda, הנקראת גם Lalissos, הינה עיירה מוקפת במטעים. החוף של Lalissos מסמן את סופה של שרשרת המלונות הגדולה המתחילה מהחוף של העיר רודוס. כדאי לבקר כאן בכנסיית Dormition of Theotokos (הבתולה מריה, אם האלוהים) המפורסמת במקדשה המגולף עץ ואז לנסוע בכביש המתפתל הציורי החוצה יער אורנים ומטפס אל האקרופוליס של Lalissos (כ- 6 ק"מ) - העיר הדורית החשובה הבנויה על הפסגה השטוחה של הר Filerimos ממנה יש תצפית אסטרטגית על האי.

        

קמירוס העתיקה

קמירוס (Kamiros) העתיקה, היתה המרכז המסחרי השלישי בחשיבותו בעת העתיקה (כ-34 ק"מ מהעיר רודוס). שרידיה של עיר זאת, שייחודה בכך שאין בה לא מבצר ולא אקרופוליס, אינם מעידים על עברה המפואר. ניתן להתרשם מחלקים של בתים ובניינים, השוק (Agora) בו אזור פולחן הלניסטי ומקדשים דוריים, שרידי אמת מים ושרידי מקדש מוקף בשדרת עמודים Athena Kamiriad. סמוך ליסודותיו של אותו מקדש נמצא מנזר Panagia בו נמצאו קטקומבות נוצריות קדמוניות. 

      
למעוניינים בהליכה בטבע, כדאי לצאת למסלול טיול של כ-17 ק"מ. המסלול הוא בתוך היערות, בדרגת קושי בינונית, יש חלק שבו הולכים על שביל תלול שמטפס ומחבר בין מנזר Kalopetra, ליער. כדי להגיע יש לעבור בעמק הפרפרים. עמק הפרפרים המופלא הוא אחד מפינות החמד המפורסמות של רודוס. טיול בין עצי התות עמוסי הפרי, השיחים העבותים וזרמי המעינות מהנה ביותר. בחודשים יוני עד ספטמבר ממלאים את העמק פרפרי ה"קלימופרה" שכנפיהם מנוקדות וההליכה בינות אלפי כנפי פרפרים מרפרפות בצבעוניות היא חוויתית.

      

תחבורה של רודוס

התחבורה ברודוס נוחה מאוד ומגיעה לכל מקום - אוטובוסים, מוניות, רכב שכור וגם אופניים הם חלק מהאפשרויות בהן ניתן לבחור. על מנת לצאת אל מחוץ לאי, כדאי להיעזר במעבורות הממתינות בנמל.

   

  


מתי לנסוע אל רודוס

האביב והסתיו הן העונות המומלצות לביקור ברודוס ובאיי יוון בכלל. מומלץ לנסוע בחודשים אוקטובר ונובמבר, כשהתיירים מאירופה כבר נטשו את האי, והמחירים בבתי המלון, במסעדות, במועדוני הלילה ובמרכזי הקניות יורדים פלאים. כמובן, שחודשים אלו מאופיינים במזג אויר נוח למדי, ללא שמש קופחת ולחות מציקה.

   

   


דרכונים

במידה ויש לכם רישיון בין לאומי בר תוקף, אתם זקוקים לו על מנת לנסוע ברכב או אופנוע שכור. ברודוס מספיק להציג לשוטר את רישיון הנהיגה ולא את הדרכון. במידה ואובד הדרכון יש לטוס אל אתונה ולבקש בשגרירות דרכון חדש.

    

 

כתבות וסיפורי מסע על יוון