כרתים

כרתים הוא האי הגדול ביותר בין איי יוון. גדולתו של האי בשילוב הנפלא שהוא מציע למבקרים בו: אתרים ארכיאולוגייים לצד חיי לילה סוערים, ערים שוקקות ורומנטיות לצד תופעות טבע יחודיות ומרשימות. כמו ביוון כולה, תמצאו כאן גם אוכל מצויין, כפרים אותנטיים, אנשים מסבירי פנים, חולות לבנים, מים תכולים וצלולים.

      

אתרים מומלצים בכרתים

 

מחוז הרקליון

מחוז הרקליון היא בירת כרתים. בעיר מסעדות מצויינות ומקומות בילוי מעולים. במוזיאון לארכיאולוגיה של הרקליון ניתן למצוא את האוסף המרשים והשלם ביותר של ממצאי התרבות והאומנות המינואית והמוזיאון לתולדות כרתים מאפשר להכיר את מה שקרה בכרתים בתקופה שמאז הכיבוש הוניציאני. האתר הבולט ביותר הוא המצודה הוניציאנית קולס ואתר מיוחד נוסף מן המסורת הונציאנית הוא מזרקת מורוזיני. כדאי לצאת לסיור לאורך חומות העיר.


בקנוסוס שכנה בירתה של כרתים בתקופה המינואית. הסביבה כולה מלאה בשרידים החובקים 2500 שנות היסטוריה. האקווריום של כרתים הוא מהאתרים החדשים באיזור, ובהחלט שווה ביקור, גם למי שבדרך כלל לא נמשך לסוג כזה של מקומות. כרתים, כאי מוקף מים מזמן מפגש מרתק עם החיים הסובבים אותו.


דרום-מערבית להרקליון נמצא זארוס, כפר קטן ומקסים שמרגיש כמו כרתים של פעם. עם סמטאות נעימות לשיטוט, אומנים רבים, חקלאות וטבע נפלא מסביב - זהו יעד מוצלח למי שמבקשים לטעום קצת מכרתים הכפרית. מאטאלה הנמצאת דרומית להרקליון, נחשבה בעבר לאחד ממעוזי ההיפים של כרתים. מעבר לרצועת חוף יפהפיה עם חול בוהק וים טורקיז, החוף מיוחד במערות הקבורה עתיקות שקיימות בו מן המאה הראשונה לספירה. כדאי להתארח ביקבים שונים באיזור פזה- כרתים מייצרת כ-20% מכלל היין היווני, ורובו מגיע מעמק פזה.     

   

מחוז רתימנו

מחוז רתימנו היא עיר מקסימה וכדאי לבקר במצודה (Fortezza) ובנמל הוניציאני. מרגריטס  הוא כפר הקטן המציע מפגש אינטימי עם הבירה של כרתים. קרוב לכפר שוכן מנזר מוני ארקאדיו היפהפה. עיירת החוף פלאקיאס היא אחד המקומות הפופלאריים ביותר לאוהבי החופים. בחוף פרבלי הנקרא גם חוף הדקלים נמצא מרכז צלילה המציע פעילויות צלילה מגוונות.

   

מחוז חאניה

במחוז חאניה כדאי לבקר בחאניה- עיר ונציאנית נפלאה, אשר זכתה כבר מזמן בתואר "העיר היפה ביותר בכרתים". ולהקדיש זמן למוזיאון לארכיאולוגיה, להמוזיאון הימי ולביקור בבית הכנסת "עץ החיים", שנחשב לשריד האחרון ליהדות כרתים, הוא חוויה מרגשת. 


לחובבי הטיולים הרגליים כדאי להגיע לערוץ סאמאריה המתפתל לאורך של כ- 16 ק"מ, ומהווה את אחת האטרקציות הראשיות בכרתים. טיול בערוץ המרהיב, הארוך ביותר באירופה,מהווה חוויה בלתי נשכחת. הרי לפקה אורי- עשרות פסגות בנות יותר מ-2,000 מטר, עם ערוצים עמוקים בינהן, ונוף מרהיב בצחיחותו. הפינה הצפון מערבית של כרתים היא פנינה אמיתית. בגלל קשיי הגעה, לא מגיעים לכאן מטיילים רבים, אבל הנוף הבתולי והפראי הזה בהחלט שווה את הטירחה. 

     

מחוז לאסיתי

במחוז לאסיתי נמצא המוזיאון לארכיאולוגיה של איוס ניקולאוס הוא אחד המוזיאונים החשובים לארכיאולוגיה בכרתים, ומציג את החיים במזרח כרתים ב- 5,000 השנה האחרונות.  

 

מערבית לאיוס ניקולאוס נמצאת העיירה קריצה שמציעה הצצה לכפר אותנטי בכרתים. כיום המקום פופלארי בקרב תיירים, המגיעים לכאן בעיקר בגלל האווירה הנעימה, והאומנות המוצעת למכירה. כדאי לבקר בכנסייה Panagia Kera. האי ספינאלונגה הידוע בשמו השני "אי המצורעים", הוא מהידועים ביותר בכרתים.  האי הפך למוקד תיירותי בגלל ההיסטוריה המורכבת שלו, ההילה המצמררת שנוספה לו בגלל תושביו המצורעים, כמו גם בגלל יופיו והזווית היחודית שהוא מאפשר על כל האיזור.

     
רמת לאסיתי הנפלאה, עמוסת ירק ועצי פרי מאפשרת לטעום קצת מכרתים של פנים האי. מומלץ להכנס לאחד הכפרים שעל הרמה, שם מחכה ארוח לבבי, והזדמנות להציץ לחיים המסורתיים באיזור, בבתים עתיקים אותם רואים בדרך. בחלקה המערבי של הרמה נמצאת גולת הכותרת התיירותית של האיזור - מערת דיקטאון . המיתולוגיה היוונית מספרת שזה המקום בו החביאה ריאה את זאוס בנה, שגדל להיות שליט האלים.

   

  

טבע וחופים בכרתים

בפינה הצפון מזרחית ביותר שלכרתים נמצא החוף ואי, פיסת גן עדן נפלאה, שהפכה לשם דבר הודות ליער הדקלים שלה - הגדול ביותר בכרתים. בשנים האחרונות הפך החוף למעט תיירותי, אבל אם ניתן גם להתרחק מההמון הנמצא במרכז.

טיפוס קל יביא אתכם לחופים קטנים ושקטים. ניתן גם להמשיך 3 ק"מ צפונה אל איטאנוס, אתר מינואי עתיק שגם מציע חוף יפה ושקט יחסית. כ- 20 ק"מ דרומה לואי , ו37 ק"מ מסיטיאה נמצא הכפר קאטו זאקרוס.

מדובר בכפר יפהפה, עם רצועת חוף מקסימה, והוא מזמן לכם גם הזדמנות לבקר באתר בעל משמעות היסטורית רבה: זאקרוס העתיקה. מדובר בארמון מינואי קטן ומבודד, שעטוף בנוף נפלא.

   

מתי להגיע על כרתים?

בכרתים כדאי לבקר בסוף אפריל-מאי, שיא עונת הפריחה, כשהאי מכוסה בירוק מרהיב והשלג נותר רק על פסגות ההרים ובקניונים; או בסוף הקיץ, בספטמבר-אוקטובר. בשתי התקופות הללו פחות צפוף ורמת המחירים נמוכה יותר. שיאה של עונת התיירות באי היא בחודשים יולי ואוגוסט, אז כמויות התיירים רבות והמחירים עולים. בקיץ מתקיימים בכרתים פסטיבלי יין. המפורסמים שבהםהוא פסטיבל רתימנו המתקיים באמצע יולי, ופסטיבל סיטיה באמצע אוגוסט.

     

הגעה אל כרתים

בכרתים ישנם שני שדות תעופה בינלאומיים: האחד בעיר הבירה הרקליון והשני בחאניה. בנוסף ישנו נמל תעופה פנימי בסיטיה. אוטובוסים מקשרים בין שדה התעופה לערים ובחזרה. בנוסף, כיאה לאי, חלק משמעותי מהתחבורה לכרתים נעשית באמצעות מעבורות. שישה נמלי-ים פועלים בכרתים: בהרקליון, ברתימנו, בחאניה (בכפר סודה), באיוס ניקולאוס, בסיטיאה, ובקיסאמוס. הנמלים מקשרים בין כרתים לערים שונות ביוון, ועם מדינות רבות באירופה.

      

תחבורה בכרתים

הדרך המקובלת ביותר לטיול בכרתים היא ברכב שכור. לרוב המקומות ניתן להגיע ברכב רגיל ואין צורך ברכב 4X4. חברת ה אוטובוסים בכרתים נקראת KTEL, באמצעותה ניתן לנסוע בזול ובנוחות מעיר לעיר, בין הכפרים, ובתוך הערים עצמן. האוטובוסים הם לרוב במצב טוב, אולם לא בכולם יש מיזוג אוויר. החברה מפעילה שורה של אוטובוסים מהירים בין הערים הגדולות, וכן עשרות קווים לכפרים בכל רחבי האי, מהערים הגדולות או מערים בינוניות וכפרים. ניתן גם להעזר במוניות, המוניות בכרתים הן זולות באופן יחסי.

 

כתבות וסיפורי מסע על יוון