בודרום (Budrum), היא עיר נמל וקייט בנפת מולה בריביירה הטורקית בדרום-מערב טורקיה. בודרום  שוכנת על מפרץ יפהפה בו הים התיכון והים האגאי נפגשים. מלאה בבתים לבנים, גנים סוב-טרופים ורחובות זרועי דקלים שהופכים את בודרום לאחד מאתרי הנופש היפים ביותר בחלקו התורכי של דרום הים האגאי. ההיצע האדיר של בודרום בתחום אתרי הנופש, כמו גם האזור האטרקטיבי ושלל אפשרויות הבילוי הפכו אותה ליעד פופולארי מאד בקרב ישראלים. בודרום מציעה טיול מספק ומעשיר, גם בתוך העיר וגם מחוצה לה. בודרום היר עיר קטנה יחסית בטוחה, ולכן נוח ביותר לטייל בה ברגל ובתחבורה ציבורית. מרכז העיר הוא באזור הטירה, והרחובות הצרים שם הם מדרחוב במשך חלק גדול מהיום. ככל שמתרחקים ממרכז בודרום לכיוון מזרח או מערבה העיר הופכת פחות סואנת, והחופים תופסים חלק גדול יותר בנוף.
  

  

אתרים מומלצים של בודרום:

מבצר בודרום, שנקרא גם מבצר פטרוס הקדוש, הוא אתר חובה למבקרים בעיר. המבצר הוקם על ידי נזירים מרודוס שכבשו את העיר בתחילת המאה ה-15, והוא שימש את העיר עד סוף מלחמת העולם הראשונה, הביקור במבצר פשוט יחסית, הודות לשני מסלולים המסומנים על הרצפה – אחד ארוך יותר והשני קצר. המסלול לוקח את המבקרים דרך שרידים עתיקים מתקופות שונות, אל עבר מגדלי השמירה של הטירה. 

   

המוזיאון לארכיאולוגיה ימית של בודרום הוא גולת הכותרת של הביקור במבצר, שכן מדובר במוזיאון הטוב ביותר בבודרום. שלושה חדרים מרכזיים מרכיבים את התערוכה של המוזיאון: הראשון הוא היכל הזכוכית, השני הוא שחזור של ספינה רומית, והשלישי הוא חלל הספינה הטרופה. המוזולאום של האליקרנסוס נחשב לאחד משבעת פלאי העולם העתיק, ולכן שווה לבקר בו, גם אם היום מעיד על כך יותר החסר מן הקיים. המוזולאום נבנה במאה הרביעית לפני הספירה על ידי המלך מאוזולוס, ולאחר מותו – על ידי אשתו – ונחשב לאחד המפוארים שבמבני העולם העתיק.

  

  
מחוץ לבודרום

היציאה מהעיר בודרום אל עבר הטבע הפתוח והכפרים הסובבים מומלץ בכל פה - הנופים נפלאים, הטבע קורץ, והשקט שובה לב.

 

היציאה אל מחוץ על בודרום קלה יחסית, בין אם אתם בוחרים לעשות זאת באמצעות רכב שכור, באמצעות נהג-מדריך, אופנוע, או באמצעות תחבורה ציבורית. 

 

לחלק מהמקומות ניתן להגיע אפילו באופניים! טחנות הרוח - על לשון יבשה גדולה ונשאת לגובה, הממוקמת בין בודרום לגומבט תמצאו שרידים לשלוש תחנות רוח, ונוף מרהיב על האזור כולו.

 

סיור סביב חצי האי בודרום-חצי האי בודרום מספק שלל אטרקציות, שיכולות להוות בסיס ליום טיול נפלא, באווירה אחרת. כדאי לשכור רכב או אופנוע ליום זה, אבל ניתן לעשות זאת גם באמצעות תחבורה ציבורית או סיור מודרך. לאורך הדרך קל להתעכב בכפרים השונים, למנוחה או לסיור רגלי, וכמובן גם לשחיה מרעננת בחופים ובמפרצים. טיול שייט- על מנת לראות את אזור חצי האי מזווית קצת שונה, בלי לשכור רכב – ניתן לצאת לסיור בסירה. המסלולים הבסיסיים כוללים איים קטנים, מעיינות חמים, אפשרויות צלילה, רחצה בים, ספורט ימי, ואפילו רכיבה על גמלים. צלילה- בודרום והכפרים שסביבה מציעים לתיירים פעילות ימית ענפה במיוחד, כולל אתרי צלילה מרהיבים.

 


בילויים וחיי לילה בבודרום:

המבקרים בבודרום ביום ובלילה יגלו שתי ערים שונות לגמרי, באותו מקום עצמו. את האתרים ההיסטוריים המרשימים מחליפים כעת אתרי בילוי מרשימים לא פחות, והקהל הססגוני והבינלאומי משלים את החגיגה למסיבה אחת גדולה לתוך הלילה. כמעט אין צורך בהדרכה כדי למצוא כאן את אזור הבילויים. מרדת הערב, כל אזור הטיילת המזרחית למבצר בודרום הוא פאב אחד ענק, עם עשרות מועדונים ומסעדות. הטיילת המערבית עמוסה בילויים אף היא, אם כי האווירה אלגנטית מעט יותר.
   


קניות באיזור בודרום:

הבזאר הינו שוק מקורה ונעים במיוחד קיים במבוך הרחובות שמתפרס מאחורי המבצר. לא מדובר כאן בשוק עם באסטות, אלא חנויות נעימות לביקור, עם מוצרים איכותיים למדי – והמחיר כמובן בהתאם. ההיצע כולל בעיקר בגדים ומזכרות, והחנויות פתוחות משעות הבוקר (09:00 בדרך כלל) ועד הערב המאוחר. שווקים פתוחים- בימי שלישי, צפונית לבזאר של לב העיר, על רחוב Cevet Sakir, תוכלו למצוא את השוק הפתוח של העיר, בו ניתן למצוא את המציאות האמיתיות – בעיקר בתחום הביגוד.  עוד צפונה על אותו רחוב מתקיימים בימי חמישי ושישי שווקי אוכל נעימים.

  

מתי להגיע על בודרום:

תושביה של בודרום מונים כ-40,000, אבל בעונת התיירות (יולי אוגוסט) אוכלוסיה מוכפלת ואף יותר מכך, ולכן החוויות שלכם בה תלויות במידה רבה בעונה בה תבקרו בעיר. העונות הטובות ביותר לביקור במערב תורכיה הן האביב והסתיו. הקיץ עמוס במיוחד בנופשים, ובחורף קר מכדי ליהנות מהחופים.
   

  
הגעה על בודרום:

שדה התעופה במילס, כ-30 ק"מ מצפון לעיר משמש לה כשער אווירי הן לטיסות בינלאומיות והן לטיסות פנימיות. אך ההגעה על בודרום מכיוון הים מרשימה ביותר, כי העיר וסביבתה חבויים מן הים הפתוח ע"י שורת איים ומפרצים, מפרץ זה הוא הנמל הגדול של בודרום, ועל הסלע עומד המבצר המפורסם של בודרוס.
          
תחבורה של בודרום:
האוטובוסים נוחים ומהירים, וזולים למדי. מיניבוסים המכונים "דולמוש" טובים לנסיעות קצרות. בתוך העיר וסביבתה כדאי לטייל ברגל או על אופניים, וכן ניתן לשכור רכבים וסירות.
    


מידע שימושי על בודרום:

מטבע: לירה טורקית
שעון: אין הפרש שעות בין שעון תורכיה לשעון ישראל.

 

כתבות על טורקיה

סיפורי מסע על טורקיה