חבל ברטאן

חבל ברטאן הוא חצי אי הנמצא בצפון מערב צרפת, בין תעלת למאנש בצפון ומפרץ ביסקיה בדרום, ונורמנדי תחתית ופיי דה לה לואר במזרח. בירת החבל היא העיר רן. חבל ברטאן הוא אחד האזורים המיוחדים ביותר בצרפת. אזור כפרי וציורי עם שטחים ירוקים ופריחות של קיץ ואביב.

זהו חבל ארץ עם נוף פראי ודרמטי, עיירות קטנות ששימרו את צביונן מתקופת הביניים, כפרי דייגים שבהם הדייג עדיין נעשה בשיטות המסורתיות, מפרצים מרהיבים, אתרים קלטיים, ואתרים מגליתים עם סלעי ענק ששימשו כאתרי קבורי ופולחן דתי מימי הקלטיים הפגאנים, טירות וממצאים ארכיולוגיים רבים.

     

תופעת הגאות והשפל של החבל מרשימה ביותר ומוסיפה לחבל ברטאן אספקט ייחודי ומרשים. מספר תושבי חבל בריטן הוא למעלה מ-3 מיליון נפשות עם צפיפות אוכלוסין נמוכה יחסית. הערים בחבל הם רן, ברסט, קמפר, לוראון מורביאן, ואן מורביאן, סן-מלו, סן-ברִייֶק קוט-ד’ארמור, לונסטר מורביאן, פוגרה, וקונקרנו.

       

ישנם שני אזורים שונים בחבל ברטאן מבחינה גאוגרפית: האזור החופי ואזור פנים הארץ. החבל נהנה מרצועת החוף הארוכה ביותר במדינה. רוב חופי החבל הם סלעיים וקרויים בשמות הקשורים למזג-אוויר או לשמות אבני-חן, כמו חוף השחם הוורוד, חוף ברקת וחוף ירקן. בחופיו של החבל ניתן גם למצוא צוקים גבוהים. באזור מורביאן הדרומי ניתן לראות איים קטנים רבים, וחופים קטנים עם חול דק, נוף שונה מחופי הלואר הצמודים מדרום. 

    

    

חוף האיזמרגד פרוס לאורך החוף הצפוני של חבל בריטן וכולל מספר עיירות וכפרים שאסור להחמיץ, המון סן מישל,  סן מאלו, St Brieuc ודינר. בהמשך החוף הצפוני נמצאת רצועת חופי הגרניט הוורודים. בקצהו המערבי של החבל נמצא מחוז Finistere המרשים. העיר Brest היא העיר הדרומית בחבל שמתחברת בסופו עם חבל הלואר. ברצועת החוף הדרומית של חבל בריטן ישנם חופים לבנים המכילים לגונות ודיונות. לעומת זאת, פנים החבל שונה מאוד מרצועות החוף ועשיר בתעלות, נהרות, יערות, אתרים פרה-הסטוריים, שווקים ססגוניים, חוות יצרניות וארכיטקטורה גוטית.

        

החבל נזכר לראשונה בכתבי יוליוס קיסר, ובסוף תקופת האימפריה הרומית התיישבו בו קלטים וברטונים.  כחצי מיליון מתושבי חבל בריטן דוברים את השפה הברטונית, דיאלקט ייחודי ממשפחת השפות הקלטיות. החבל נהנה מתרבות שהושפעה מאוד מהתרבות הקלטית העליזה. התחושה בחבל בריטן היא של מדינה עצמאית בתוך צרפת, בעלת אופי ואווירה שונה, ייחודית ומאוד פולקלוריסטית. הפולקלור מתאר ברטונים כאוהבי חגיגות והחבל אכן מלא פסטיבלים ואירועים. בחודשים מאי עד ספטמבר ישנם המון פסטיבלי סליחות המוקדשים לקדושים, פסטיבלים ססגונייים עם תלבושות מפוארות ומוסיקה המתנגנת באמצעות כלים מסורתיים.

    

מתי כדאי להגיע לחבל ברטאן

       

מזג האוויר בחבל ברטאן הוא בעיקר נוח ומתון, עם טמפרטורות נעימות בקיץ (20-24 מעלות) וחורפים מתונים אך גשומים (2-5 מעלות). האקלים קצת יותר קיצונים וסוערים לאורך החופים, אך הגשמים שכיחים בכל שטחי החבל. עונת התיירות העיקרית מתחילה בחודשים אפריל מאי כאשר הטמפרטורות מתחילות לעלות והאקלים נעימים יותר, ועד לסוף חודש ספטמבר.

   

דרכי הגעה לחבל ברטאן

      

כדי להגיע לחבל ברטאן יש לטוס לאחד מנמלי התעופה שבאזור פריז (אל-על טסה בתדירות גבוהה לשארל דה גול), ומשם אפשר לנסוע ישירות לברטאן. אפשר כמובן להגיע מאזורים שונים בצרפת עם רכבת או רכב. בכל מקרה, הדרך הטובה ביותר לטייל בחבל ברטאן היא באמצעות נהיגה עצמית. למי שלא אוהב לנהוג ומעדיף טיול מאורגן, זה גם אופציה טובה.

         

הנהיגה העצמית בחבל ארץ זה היא פשוטה למדי מאחר ומדובר באיזור לא צפוף או פקוק של צרפת. ניתן להשכיר רכב משפחתי או מוטורוואן  לתור את כל האיזור בנוחות. ע"י נהיגה עצמית ניתן לעצור ולהתרשם בכל פנינות היופי שיש למקום.

      

מוקדים ומקומות מעניינים בחבל ברטאן

     

בחבל ברטאן ישנם מגוון רחב של מוקדים תיירותיים הכוללים מוזיאונים, קתדרלות, מוקדים היסטוריים, וטירות.

     

טירת סוּסיניוֹ שליד עיירת החוף סַרזו, שבה רצפת מוזאיקה מרשימה. הטירה שימשה כבית הציד של אן, הדוכסית של ברטאניה.

    

טירת לַארגוֹאֶה הנמצאת צפונית למפרץ מורביאן, ליד העיירה אֶלוון. לטירת שני מגדלים, ובה נכלא הנרי השביעי, מלך אנגליה עוד לפני שעלה לשלטון בארצו.

     

טירות מעניינות יש גם בעיירות שבאזור תעלת נאנט-בּרֶסט.

    

בעיירה פּוֹנטִיבִי נמצאת טירת רוֹאָן שנבנתה בסגנון גותי במאה ה-15.במרחק קצר משם נמצאת העיירה ז'וֹסלֶן  שבה טירה נוספת עם שלושה מגדלים מרשימים.

    

ואן - הינה עיר עתיקה ויפהפיה המאופיינת בבתים ישנים שהעיצוב שלהם נשתמר מימי הביניים. באיזור מרכז העיר, מסביב לכיכר הנרי ה- 4. תוכלו למצוא חנויות מותגים יחד עם בנינים עתיקים וקלאסיים. ואן הייתה מוקפת חומה אשר שרידיה קיימים ומשומרים עד היום. דרך החומה נכנס נחל קטן העובר בין הבתים ובקצה השני מרינה יפהפיה. במשך שעות היום האזור חווה גאות ושפל אשר ניתן להבחין בהם בקלות ע"י ספינות דייגים העוגנות על החול, בעוד בצד אחר, בגאות, ספינות שטות לאיזורי הדיג.

    

חצי האי קיברון - הינו מקום מפגש לגולשים מכל רחבי העולם. חוף יפהפה בצורת לשון יבשה החודרת אל תוך הים ומשמש כשובר גלים טבעי. תוכלו גם למצוא צוקים, סלעי ענק ומערות באזור. התושבים המקומיים מתפרנסים מתיירות ודיג. בתוך העיר ישנמל יפה וגדול ובו עוגנות סירות ואוניות מסוגים שונים וגם יכטות מרשימות.

    

נאנט - היא העיר הגדולה ביותר בחבל ברטאן ומוקד המשיכה הגדול ביותר בה היא טירת דוכסי ברטאן. הטירה מוקפת מים והכניסה אליה באמצעות גשר, כפי שהיה נהוג בעבר. לא רחוק משם נמצאת קתדרלת סן פייר וסן פול אשר מאופיינת בחלל פנימי עצום.

    

סן מאלו  - היא עיר עתיקה השוכנת על שפת תעלת לה מאנש ונראית כמבצר ענק מימי הביניים. לעיר חומה שנשארה שלמה ומצודות רבות לאורך החומה. בעיר תמצאו את טירת לה לט. למבקרים בסן מאלו כדאי לבקר גם בדינאר, עיר עתיקה מוקפת חומה שנשתמרה בצורה מדהימה מימי הביניים, עם מבנים, רחובות עתיקים וטירה, להסתובב ברחובותיה ולשבת בבתי הקפה והמסעדות במקום.

   

ברחבי חבל ברטאן מפוזרות כ- 3000 אבנים גדולות אשר מקורן בפולחנים שונים. מגליתים אלו מסודרות בסידור המצביע כנראה על מקום קבורה. לא ברור כיצד הובאו אבנים אלו אל המקומות השונים או מי בדיוק קבור שם. את המגליתים הגדולים ביותר תמצאו בעיירה לוקמאריאקר ליד קארנאק. יש במקום מוזיאון שבו מוקרן סרט המסביר באופן ברור את כל הנושא של המגליתים.

   

קימפר -  היא עיר המחוז המרכזית הנחשבת לבירתה התרבותית והאומנותית של ברטאן, ואחת מעריה היפות ביותר. העיר העתיקה מרשימה ורבים מרחובותיה סגורים לכלי רכב. כדאי לבקר בקתדרלה Cathedrale Saint Corentin הנמצאת במקום.

    

איזור Perros-Guirec Ploumanach - הוא מקום מדהים ביופיו שבו חוף ים עם סלעי ענק בצבע ברונזה שפוסלו על ידי גלי הים ונראים כמו פסלי חימר ענקיים. במפרץ גם חוף רחצה.

     

העיר טרגייה - התפרסמה בזכות קתדרלת סאן-טוגדואל הבנויה מאבני גרניט בסגנון גותי. יש לה מגדל פעמונים וויטראז'ים מרשימים.

  
בעיירה לַאניוֹן - נשמרו בתים מהמאות ה-15 וה-16 מסביב לכיכר המרכזית המעוטרים בפסלי עץ. מכנסיית בּרֶלֶוֶונֶהשנבנתה במאה ה-12 נשקפת תצפית מדהימה על העיירה, וציירים רבים מגיעים למקום כדי להנציח את הנוף. במקום גם נצפה תופעת הגאות והשפל.

    

פּלוּגוֹנוָואן  - היא עיירה השוכנת למרגלות הגבעות. מסביב לכנסייה הנמצאת בעיירה ולבית הקברות יש גדר מיוחדת העשוייה סדרת פסלים מהמאה ה-15 המראה סצינות מחיי ישו.

     

האי מון סן מישל - האי נמצא על גבול ברטאן-נורמנדי והוא אחד המוקדים התיירותיים הפופולרים ביותר בכל צרפת. תופעת הגאות והשפל באי הן מהמרשימות בעולם. באי מנזר ציורי הבנוי על צוק שכדאי לבקרו.

     
המוזיאון לארכיאולוגיה שוכן בטירה מהמאה ה-15בעיר ואן. במקום מוצג אוסף גדול של מוצגים מאתרי המגליתים בקרנאק ובלוקמאריאקר.

    

מוקומות ואטרקציות עם ילדים

     

ברטאן הוא מגרש משחקים אחד גדול עם הרפתקאות המותאמות לכל הגילאים.

    

האקווריום בטרגסטל - האקוואריום מציג מגוון נהדר של בעלי חיים ימיים, וגם מלמדת על תופעת הגאות והשפל בצורה אינטראקטיבית. האקווריום שוכן במיקום מעולה, שממנו ניתן להשקיף על חוף Côte de Granit Rose.

    

Oceanopolis - פארק ימי ענק ומרתק לחקר האוקיינוס הנמצא בעיר ברסט.

    

Grand Aquarium de Saint Malo - האקווריום של סן מלו הוא בילוי נפלא עם מגוון אדיר של דגים רבים מכל העולם, פעילות אינטראקטיבית הכוללת האכלה וליטוף של בע"ח ימיים.

    

פארק קובאק - פארק שעשועים ליד סן מילו עם בריכות, רכבות, סוסי פוני, מיני גולף, ומגלשות מים. פארק לכל המשפחה.

      

Parc de Branféré - גן בוטני וספארי עם כ- 1000 בעלי חיים מסוגים שונים והמשוחררים באופן חופשי ברחבי הפארק. חוויה לכל המשפחה.

     

La Récré des trois Curés - לונה פארק גדול לכל המשפחה עם אין ספור מתקנים ואטרקציות.  ממוקם כ-10 דקות מברסט.

      

יער האדרנלין - יער האדרנלין נמצא במרכז העיר רן וכולל 8 שבילים של הרפתקאות המותאמות לילדים החל מגיל 2. זהו פארק עם המון אתגרים וכיף!

   

ארמוריפארק - פארק באזור ד'ארמור הכולל אטרקציות מגוונות לכל המשפחה: ג'ימבורי, קארטינג, פינת ליטוף, מיני-גולף, בריכות, סירות, מגלשות מים ועוד.

    
Alligator Bay  - פארק קרוקודילים, צבי ענק, אליגטורים,איגואנות ועוד הממוקם באשור הסן מישל. הפארק מתאים מאוד לילדים.

      

האקווריום בואן - כ-50 סוגים שונים של אקווריומים המכילים דגי ליצן, סוסי ים, ומאות מינים מוזרים אחרים של דגים.

     

L’Abeille Vivante et la Cité des Fourmis - Le Faouet מוזאון לנמלה ולדבורה הממוקם באשור תהיה לך אפשרות לבחון את מקרוב וגם תוכל לצפות בדבורים במיכלי זכוכית. יש גם אופציהלזחול דרך מנהרה של נמלים יחד עם המון נמלי עץ.

     

Le Jardin aux papillons  - גן הפרפרים הממוקם בואן עם המון סוגי פרפרים אקזוטיים העפים באופן חופשי בפארק.
      

 

כתבות על צרפת