חבל הפרובאנס

חבל פרובאנס, הנמצא בדרום מזרח צרפת, הוא אזור מגוון עם הרבה ניגודים המשלב בין ערים תוססות, פאר ומותרות באזור הריביירה, יחד עם חקלאות הררית, כפרים ציוריים ועתיקים, נופים כפריים עוצרי נשימה, שדות לבנדר, כרמי גפנים, יקבים וטירות. החבל גובל בריביירה הצרפתית וחופי ים תיכון החמימים בדרום, הרי האלפים המושלגים בצפון, איטליה במזרח, ובמערב נהר הרון וביצות קאמרדג'. חבל פרובאנס כולל בין היתר את הערים: אביניון, אורנג', אייג מורט, אלבי, ארל, לה-בו דה פרובנס, מונפלייה, מרסיי, נים, סנט רמי, סרלה, פון די גאר, קאהור, קאמארג, קורד סיר סייל, קסיס, קרפנטרה, קרקסון, רודז, רוקמדור, וגופר דה פדריאק.

      

חבל פרובאנס נחשבת לחבל ארץ היפה ביותר בצרפת, ואחד היפים באירופה כולה. זהו אחד האזורים המתויירים ביותר בצרפת. החבל נהנה מכל המותרות: בדרום, בין ארל לסן רמי, אזור שמש נעימה ונופים מופלאים שמשכה אליה אמנים גדולים כואן גוך, סזאן, רנואר, מונה, פיקאסו ומאטיס, אתרים היסטוריים יפים מתקופת האימפריה הרומית ומימי הביניים, ונופים מגוונים הכוללים הרים, גבעות, קניונים טבעיים (ארדש), וגם אזור ביצות ייחודי (קאמארג). יחד עם זאת ישנם המון כפרים קטנים ומקסימים עם כיכרות, מזרקות ומגדלי פעמונים. חלקה הצפוני של חבל פרובאנס, המכונה דווקא "לה דרום פרובאנסאל", הוא אזור גבעות , עם שילוב אידיאלי של נופים, תרבות ופעילויות.

    

     

אזור זה משופע בכפרים שקטים המשמרים אם ההווי של חיי הכפר הצרפתי, עיירות תוססות, מוזיאונים ומרכזי ספורט לרכיבה על סוסים ורפטינג, גנים ציבוריים ופארקים לאומיים, טירות עתיקות, חוות חקלאיות, נחלים, שדות חרדל צהובות, ושדות לבנדר סגולות.

      

חבל פרובאנס מוכר בשל השווקים הצבעוניים, האוכל הצרפתי פרובנסיאלי המצטיין בתבלינים ובטעמים, המאכלים המשובחים, וכמובן, יין מצוין, משלל יקבים. החבל מציע מגוון פעילויות: טיולי הליכה בטבע, טיולי אופניים, טיפוס, קיאקים וסירות, מצנחי רחיפה, רכיבה על סוסים, גולף, טניס ועוד.

   


      

מתי כדאי להגיע לפרובאנס

       

האקלים בחבל פרובאנס הם אקלים ים תיכוני עם קיץ חם ויבש וטמפרטורות סביב 20-28 מעלות בממוצע בחודשים יוני – אוגוסט, וחורף מתון עם רוחות קלות וטמפרטורות ממוצעות של 7-14 מעלות בחודשים דצמבר- פברואר. בחודשי האביב, מרץ – מאי,מתחיל להתחמם, וכמות הגשם יורדת. הסתיו, חודשי ספטמבר-נובמבר, מאופיין במזג אויר נעים. הזמנים הכי טובים להגיע לאזור זה הם באביב ובסתיו, כאשר הטמפרטורות יותר מתונות, וכמות הגשמים יורדת. כמובן שגם ניתן להגיע בקיץ, אך בתקופה הזאת מגיעים לאזור תיירים רבים וישנה צפיפות באתרי התיירות.

    

דרכי הגעה לפרובאנס

      
כדי להגיע לחבל פרובנס הנמצא בדרום מזרח צרפת מומלץ לנחות במרסיי, ולנסוע ברכב לאתרים המרכזיים.
דרך נוספת להגיע לאזור היא לנחות בשדה התעופה של ניס. ישנם טיסות סדירות מתל אביב לשני היעדים.

    

טיסות סדירות מגיעות למרסיי. טיסות שכר מגיעות לניס שבריביירה הצרפתית.

     

 

 

מוקדים ומקומות מעניינים בפרובאנס

   

החבל מחולק לאזורים שונים. להלן המוקדים המעניינים ביותר בכל אזור:

      

מקומות באזור דלתת הרון

    
קאמארג

      
זהו אזור ושמורת טבע שהיא למעשה הדלתא של נהר הרון. האזור מישורי עם ביצות ובריכות, שדות אורז וחיטה ומרעה. האזור מפורסם בסוסים הלבנים ובשוורים השחורים הרועים בו. תוכלו לראות מגוון של ציפורים ובעלי חיים אחרים לאורך הכבישים. בקאמארג נמצא מוזיאון המתאר את הגלגולים שעבר האזור. לפני 2,500 שנה היה הכל מים, ובמשך הדורות השתנה האזור. בתחילת המאה ה-20 התרוקן האזור מחקלאים והאמנים הם שהמציאו את "מיתוס הקאמארג", האזור שהוא "השונה ביותר" בצרפת, וזיכו אותה בזהות חדשה הסובבת סביב גידול סוסים ופרים בתנאים טבעיים, פיתוח ספורט של מרדף פרים ללא הריגה. יש בעיר גם פארק לאומי.

    
אקס אן פרובנס

    
סביב מעיינות מים טבעיים נבנה העיר המקורית. זוהי עיר עתיקה אך בהיותה עיר אוניברסיטאית היא גם צעירה ושוקקת חיים, מלאה סטודנטים מכל רחבי אירופה. במרכזה העיר העתיקה עם סמטאות צרות ומקסימות, מרוצפות אבן, ובהן שפע בתי קפה, מסעדות וחנויות. העיר ידועה במזרקות הרבות שבה. הצייר סזאן חי בעיר וצייר את נופיה כפי שהם נראים בעונות השנה המתחלפות, ובעיר יש מספר מוזיאונים המוקדשים לו ולציוריו.

    
ארל

       
זוהי עיר ציורית ובה עתיקות רבות מתקופת האימפריה הרומית וכן אתרים מהתקופות המאוחרות יותר בימי הביניים. בארל אפשר למצוא כפרים ירוקים, חופים מקסימים, ואווירה שלווה ורגועה. מוקד עיקרי בארל הוא שוק החוצות הענקי, שהוא שוק פרובנסאלי אופייני. ארל מאוד מגוונת, ואפשר למצוא בה שרידים רומיים, שרידים מימי הביניים , וגם שרידים מתקופת הרנסנס. הצייר ואן גוך חי בארל תקופה ממושכת ובה סיים את חייו. אחד המוקדים המעניינים בעיר הוא זירת מלחמת הפרים, אמפיתיאטרון עתיק שנשתמר על כל חלקיו. בסמוך לעיר, נהר הרוו מתפצל לשני ם ל"גרנד רון" ו"פטי רון", וביניהם ביצת הקאמארג. הצייר ואן גוך התרשם מיופייה של העיר והשתקע במקום. במקום מוזיאון "ארלטן" שנבנה במאות ה-16-18 מתאר את סיפורו של חבל פרובנס ומציג את אורח החיים הפרובינסיאלי.

       
בוקר

  
בוקר היא עיר מטופחת עם כנסייה מפורסמת בשם נוטר דאם דה פומייה.  במרומי העיר טירה עתיקה. ברחבת הטירה מתקיים מופע של אילוף עופות דורסים. בבוקר התקיים אחד הירידים הגדולים של ימי הביניים החל מהמאה ה-13, יריד לה-מדלן, שמשך אליו המוני סוחרים מכל אירופה ואפילו מהמזרח והביא לפריחתה הכלכלית.

    

טרסקון

   
בעיר טירה מרשימה של הרוזן רנה, שהיה מלך פרובנס במאה ה-14. הטירה הענקית, המתנוססת מעל נהר הרון, נשתמרה באופן מדהים, וכדאי לבקר בה.

   
מרסיי

   


מרסיי, עיר נמל עתיקה, היא העיר השניה בגדלה בצרפת השוכנת לחופו של הים התיכון. בעיר חופי רחצה טובים, מוזיאונים, ועיר עתיקה השוכנת בסביבת הנמל.

    
טר-דאם דה לה גארד - זוהי בזיליקה שנבנתה בסגנון ניאו-ביזנטי המשקיפה על הנוף המהמם של העיר מרסיי וחופייה. בראש הבזיליקה מוצב מגדל ופסל מוזהב של הבתולה הקדושה.

        
סן מארי דלה מר

    
זוהי עיירה עם כנסייה מיוחדת במינה הממוקמת על חוף הים התיכון, בלב שמורת הטבע של הקאמארג. העיר קרויה על שם מריה מגדלנה ועוד שתי מריותת, בנות משפחה של ישו, שלפי האמונה גורשו מארץ הקודש ואירע להן נס: ספינתן הרעועה ניצלה מול חופי סנט מארי והן קבורות בכנסייה בעיר .הכנסייה נראית כמו מבצר בעל צריח ענקי שבראשו מגדל פעמונים. ניתן לעלות לגג באמצעות 50 מדרגות, ולתצפת על כל אזור הקאמארג. בימי הביניים היתה הכנסיה אחת מהתחנות החשובות בדרך הצליינים אל סנטיאגו דה קמפוסטלה שבספרד. בתחילת הקיץ יש פסטיבל צוענים במקום, עם תלבושות מימי הביניים וכולם שרים ומתפללים לשלום בין הישראלים לפלשתינים.

   
סן רמי פרובנס

     
זוהי עיר שקטה המפורסמת בשל שהותו של ואן גוך בעיר. יש בעיר מגוון גלריות, חנויות, מזרקות, כיכרות, ומסלולי טיולים בעקבות ציירים (ואן גוך, פיקאסו, בראייר ועוד). הרחוב הראשי של סן רמי הוא La Rue Carnot. הכיכר המרכזית Place aux Herbes, בה נערך שוק מסורתי.

      

סנט פול דה מוסול - זהו מנזר קטן ויפהפה הנמצא בסמוך לעיירה סן רמי דה פרובנס. במנזר נמצא עד היום בית חולים לחולי נפש, אשר בו התאשפז הצייר המיוסר וינסנט ואן גוך, בשנת 1888. ניתן לבקר בחדר בו התגורר ואן גוך ולראות את הנופים אותם צייר.

    
קסיס

      
זוהי כפר דייגים קטן וקסום עם חופים יפהפיים ונמל דיג ויאכטות גדול שממנו אפשר לקחת שיט, או לשוטט במפרצים המקיפים את העיר לרגלי המצוקים האדירים. הכפר מושך אליו תיירים רבים. דרומה לקסיס, לאורך החוף, נמצאת טיילת הרכסים (La Cornishe des Cretes), אחת הטיילות היפות ביותר בצרפת, המובילה אל עיר הדיג לה סיוטה.

      
שאטו רומנין

    
זהו היקב המודרני ביותר בפרובנס הממוקם על הכביש לסן רמי פרובנס. היקב חצוב בהר ויש בו סיור מודרך ומבחר יינות מכל הסוגים והמחירים. היקב מוקף בכרמים.

      
אג מורט

      
זוהי  עיר יפה המוקפת חומות. מנמל העיר יצא הצי הענק של המלך למסע הצלב השביעי, מסע כושל, שממנו גם לא חזר. כשהגיע לארץ הקודש ציווה להקים בקיסריה נמל זהה לשל אג מורט. בכיכר המרכזית של העיר ניצב פסל המלך. כיום משמש הנמל כבריכות אידוי לייצור מלח. אפשר לערוך סיור על חומות העיר ומגדליה ולתצפת על האזור.

        
מקומות באזור ווקלוז

   


מקור השם ווקלוז הוא רומי ופירושו "עמק סגור".

    
פונטן דה ווקלוז

   
פונטן דה ווקלוז היא נביעת מים של נהר הסורג. הנביעה היא תופעת טבע מעניינת ואחד הנהרות התת-קרקעיים הגדולים בעולם. בעבר, ניסו לחקור את התהום העמוקה שממנה פורצים המים ולגלות את המעיין האדיר. עיר קטנה צמחה סביב האתר, והיא עיר תיירותית עם מסעדות, חנויות, בתי מלון, ומוזיאונים מעניינים.  על מי הסורג עצמו יש טחנה לייצור נייר, הפועלת מהמהאה ה-14 ומהווה אטרקציה תיירותית.

     
שאטו נוף-די-פאף

    
זהו כפר ויקב המייצר יינות משובחים. ניתן לערוך סיור מודרך ביקב ולהינות מטעימות.

    

אורנג'

    
זוהי עיר הידועה בשל האמפיתאטרון המפורסם שבה הנבנה ע"י הרומאים. זהו האמפיתאטרון השמור ביותר בצרפת. כל שנה בתקופת הקיץ נערכים באמפיתאטרון פסטיבלים ומופעים שונים. בעיר גם שער ניצחון בת 2,000 שנה מתקופת הקיסרות הרומית המתאר את הניצחון על שבטי הגאלים.

     

אביניון

   
אביניון היא העיר הגדולה והחשובה ביותר בפרובאנס, הנחשבת גם למוקד תרבותי ואומנותי. העיר מוקפת חומה ושוכנת לגדותיו של הנהר רון. ארמון האפיפיורים הוא אתר מרכזי באביניון. מידי קיץ, במהלך חודש יולי, מתקיים בחצר "פסטיבל אביניון" שהו פסטיבל תיאטרון. בסמוך לארמון נמצא גשר סן-בנזה שנבנה במאה ה-12 ומאז נהרס ונבנה מספר פעמים עד שנהר הרון עלה על גדותיו והרס את חלקו הצפון-מערבי. כיום מסתיים הגשר באמצע הנהר. בעיר נמצא בית הכנסת העתיק ביותר בצרפת כולה.
    
קרפנטרה

    
זוהי עיר עתיקה שהתפתחה מאוד כאשר האפיפיור קלמנט החמישי קבע בה את מושבו במאה ה-15 וגרם למשיכה של קהילה גדולה של יהודים שגורשו בעבר מצרפת והורשו לחזור אליה. הרובע היהודי עדיין קיים, ובמרכזו בית הכנסת העתיק ביותר בצרפת מהמאה ה-18. בית הכנסת אינו בולט בחיצוניותו ובחזיתו יש שלט קטן הכתוב בעברית "זה השער לה' צדיקים יבואו בו". בבית הכנסת נמצאים מקווה ומאפיית מצות.

    

לה-בורי

   

זהו אתר היסטורי שהבקתות שבו בנויות מאבני בורי, אבנים שטוחות המאפיינות את האזור. הכפר ניטש לפני 150 שנה, וכיום משמש כמוזיאון אשר מציג את חיי היום יום של אנשי הכפר בתוך הבקתות, ומוצגים בו כלים, מכשירים ואביזרים.

     
לה-בו דה פרובנס

     

זהו כפר הממוקם כ-10 ק"מ מדרום לסן רמי עם כ-500 תושבים. הכפר התפתח מסביב למצודת דה-בו. מרכז הכפר בנוי סמטאות קטנות העמוסות בבתי קפה, גלריות, מסעדות וגם חנויות מזכרות.  מצודת דה-בו נבנתה במאה ה-12.  כיום נותרו ממנה בעיקר שרידים, וממנה ניתן לתצפת על כל פרובנס.

    

אפט

      
בעיר אפט ניתן למצוא את השוק הגדול והיפה ביותר בפרובאנס. מידי שבת כל רחובות העיר הופכים להיות שוק אחד גדול. בנוסף לדוכני המזון, יש בו גם דוכני עתיקות, סבונים מבושמים, בגדים, תבלינים, רהיטים, צעצועים, כלי אוכל ועוד.

    
ארדש

     
זהו כפר נופש הממוקם בלב שמורת טבע בצפון פרובנס ודרום חבל הארדש המעוצב ככפר פרובנסלי אמיתי.  צמוד לכפר ישנם מגוון פעילויות ומתקנים הכוללים רכיבה על סוסים, סירות קנו, ראפטינג, אופני הרים, ומגוון חויות רטובות במימי נהר הארדש. הכפר. במרכזו של הפארק יש כיכר מרכזית עם מגדל שעון. הבתים והדירות צבועים בצעי פסטל.

    

    

מקומות ואטרקציות מומלצים לילדים

    

פרובאנס הוא חבל ארץ המציע מגוון פעילויות ואתרים המותאמים לילדים ומשפחות. כמה מוקדים מומלצים:

   

גשר מיו  - זהו הגשר הגבוה ביותר בעולם. מומלץ לראות.

   
פארק צפרות פונט דה גו - בפארק ישנם שבילי הליכה המשקיפים על נוף ביצות מדהים, שפע של ציפורים ,שיירות פלמינגו ורדרדים ההולכים בשורות ארוכות, ובעלי חיים אחרים.

    
מפעל משי - בכפר מונבושה-סיר-ג'ברון תמצאו את מוזיאון המשי הנמצא במפעל משי נטוש שמכונות המשי הישנות שבו שוחזרו. כיום תוכלו להפעיל כאן את המכונות במו ידיכם, ולעקוב אחר התהליך המורכב של ייצור המשי, מגידול התולעים, דרך טוויית החוטים וצביעתם, וכלה באריגת הבדים.

    
חוות התנינים - בחוות התנינים הממוקמת כ- 20 ק"מ דרומית ממונטלימר יש יותר מ-300 תנינים בגדלים שונים, שחיים בג'ונגל משוחזר, ובו שבילים, עצים טרופיים, כפרים אפריקאיים, ומוזיאון קטן. מומלץ לבקר כאן בזמן האכלת התנינים.

     

Légend'Aire, le parc aux 1000 lutins - זהו ה"משחקיה" הגדולה ביותר בצרפת המותאמת לכל המשפחה וממוקמת ב :AIX EN PROVENCE.

    
Zoo de la Barben - זהו גן חיות זאולוגי בלב פרובנס עם מעל 600 בעלי חיים מכל קצוות העולם הכולל נמרים, אריות, פילים גי'רפות ועוד. גן החיות ממוקם כ- 20 קילומטר מ- AIX EN PROVENCE.

    
Aqualand - זהו רשת פארקי מים המותאם לכל המשפחה. הפארק ממוקם בין טולון למרסיי.

   

Passerelles des Cimes - Lagnes - זהו פארק הרפתקאות ואתגרים עם מתקני חבלים ברמות קושי שונות, המותאם לכל המשפחה. הפארק ממוקם בעיר Lagnes.

       

 

כתבות על צרפת