מידע על יוון

יוון הינה מדינה שטופת שמש בדרום אירופה עם נופים מהריבים, חופים נרחבים ואיים בים האגאי, בים היוני, ובים התיכון. יוון היא אחת מיעדי התיירות הפופולאריים ביותר בעולם עם חיי לילה תוססים, אקלים ים תיכוני נוח ברוב ימות השנה, מגוון אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים והרבה יופי טבעי.

    

האדריכלות והארכיטקטורה במדינה משתנה באופן משמעותי מאזור לאזור בהתאם להיסטוריה המקומית. שטחה של המדינה גם הוא מגוון וכולל חופים אידיאליים, רכסי הרים גבוהים, עמקים שבהם מפיקים יין, רצועות של מטעי זיתים ביערות בדרום, והרבה שטחים ירוקים בצפון. יוון היא גם ארץ של טרקים, טיפוס הרים ומסלולי הליכה.

    

האתרים ההיסטוריים של יוון כוללים כנסיות מימי־הביניים, טירות עתיקות הבנויות בסגנון קלאסי, ומגוון מקדשים. יוון בעלת תרבות עתיקה אשר השפיעה משמעותית על האמנות, השפה, הפילוסופיה, והפוליטיקה של החברה המערבית.

    

יוון היא מדינה בדרום-מזרח אירופה, השוכנת דרומית מזרחית לטורקיה, בקצה הדרומי של חבל הבלקן לחוף הים התיכון. ביוון כ-3,000 איים, והיא גובלת בצפון עם בולגריה, אלבניה ומקדוניה, במזרח עם טורקיה והים האגאי, במערב עם הים היוני ובדרום עם הים התיכון. כ-80% משטח המדינה הררי ויבש. ביוון המערבית יש הרבה ימות ואזורים לחים. פינדוס הוא רכס ההרים במרכז יוון המתנשא לגובה ממוצע של כ-2,650 מטר. הנקודה הגבוהה ביותר ברכס היא הר אולימפוס המתנשא לגובה 2,917 מטר.

    
כיום, יוון הינה מדינה אירופאית לכל דבר, אך העם היווני נשאר כמות שהוא, חיוני, אופטימי, סקרן ומכניס אורחים וזה מה שהופך את הביקור במדינה לבלתי נשכח.

    

    

מתי להגיע ליוון

    
האקלים היווני דומה לאקלים של ארץ ישראל. בחורף גשום והטמפרטורות ממוצעות באזורים הנמוכים, ונמוכות באזוריים ההרריים. בקיץ חם ולח והטמפרטורות גבוהות. באזורי האיים האקלים חם ולח בשל הקרבה לים אך ישנם גם בריזות ורוחות מהים. רוב התיירים מגיעים בעונות האביב או הקיץ,  בין החודשים אפריל לאוקטובר. השיא התיירותי הוא בין יולי לאוגוסט.

    
דרכי הגעה ליוון

    
ישנם טיסות סדירות וטיסות שכר מהארץ ליוון וכן ממספר רב של מקומות בעולם. נמל התעופה העיקרי של יוון נמצא בעיר אתונה, אך ישנם עוד מספר נמלי תעופה בקורפו, סלוניקי, רודוס והרקליון.

    
ההגעה ברכבת הייתה אפשרית מערים שונות באירופיה, כגון סופיה בבולגריה, בוקרשט, איסטנבול, ובלגרד. עקב מצב כלכלי קשה השעו את כל הרכבות הבינלאומיות החל מתחילת 2011.

    
ניתן להגיע ליוון ברכב פרטי מהמדינות השכנות. האופציה הפופולארית ביותר היא דרך איטליה, אך אפשר גם דרך יוגוסלביה, הונגריה, רומניה, או בולגריה.

    
בנוסף, ישנם כמה קווי אוטובוסים בינלאומיים המקשרים בין יוון לבין טורקיה, בולגריה, מקדוניה, סרביה, גאורגיה ואלבניה.
אופציה נוספת הינה מעבורת. ישנם כמה חיבורים של מעבורות ליוון כגון מעבורת מאיטליה, מצרים, חיפה וטורקיה.

    

    
ויזה ואשרות  

    
אין צורך בויזה ליוון בכלל לישראלי המטייל עד 90 יום.

    

עלויות של הטיול

    
עם שינוי המטבע המקומי למטבע היורו, המחירים במדינה עלו, אך היא עדיין נחשבת זולה ביחס למדינות אירופאיות אחרות. אזורי התיירות בערים הגדולות, בכפרי הנופש הסמוכים לחופים ובאיים יקרים מאוד, אך ניתן לצמצם עלויות ע"י לינה במקום מרוחק מאזורים אלו.

    

    

תחבורה בתוך יוון

    


ישנם כמה אופציות להתנייד בתוך יוון. אופציה אחת היא השכרת רכב. מוטב לשכור רכב רק מחוץ לעיר שכן יש בעיית צפיפות גדולה וכן בעיית חנייה. כמו כן עלויות הדלק די גבוהות. ישנה גם אפשרות להשכיר אופנועים ואופניים בכמה מקומות ברחבי יוון. כמו כן, פועלות כמה חברות מוניות אך לרוב קשה להשיג מונית בשעות השיא.

    
אוטובוסים בינעירוניים הם אפשרות נפוצה מאוד עבור נסיעות פנים. ישנה מערכת אוטובוסים יעילה וזולה המשרתת כמעט את כל המדינה כולל האיים. מערכת הרכבות היא גם דרך טובה להגיע ממקום למקום, אך זוהי מערכת מוגבלת למדי.  בנוסף לאוטובוסים פועלים במרכז העיר גם מיניבוסים וחשמליות.

    
ניתן גם לצאת לשייט לאיים השכנים, ואפילו לשייט של כמה ימים, הסובב בין איי יוון השונים.
ניתן להגיע במעבורת לאתונה וכן לצאת לאיי יוון השונים. לוח הזמנים משתנה ומומלץ להתעדכן.

    
רחפות הן חלופה טובה אך יקרה למעבורות. הרחפות והמעבורות גם מקשרות את אתונה עם נמלי מדינות שכנות.
בנוסף, ישנם שתי חברות תעופה המציעות רשת טיסות פנים בתוך המדינה כולל שירות המחבר בין מספר איים ליבשת.

    

    

אתרים ואטרקציות מרכזיות ביוון

         
הביקור ביוון מגוונת ומיוחדת. זוהי ארץ המשלבת עבר עם הווה. להלן פירוט האטרקציות המרכזיות בערי יוון. רובן של הערים ממוקמות בהרים על חורבות הערים העתיקות.

 

פירוט המחוזות המעניינים ביוון


פירוט האיים האטרקטיביים  ביוון

    

מידע כללי

    


כסף - המטבע המקומי הינו היורו.

    
תקשורת  - מומלץ לרכוש כרטיס חיוג להתקשרות בינלאומית שכן זו הדרך הזולה ביותר להתקשר. ניתן להשיג כרטיס זה כמעט בכל קיוסק. הקידומת הבינלאומית של יוון הינה 30+.

    
שעון - שעון יוון זהה לשעון ישראל.

    
שגרירויות - שגרירות ישראל ביוון נמצאת בכתובת:
1 Marathonodromou Str
Paleo Psychico 15452
Athens
 טלפון: 30-210-6705500

    

בתי חב"ד – ישנם שני בתי חב"ד ביוון:

באתונה:

10 Aisopou St
Athens
10554
טלפון: 30-210-323-3825

    

בסלוניקי:

6 Kouskoura St
Thessaloniki
54622
טלפון: 30-698-245-0105

    
שפה  - יוונית היא השפה הרשמית של המדינה.

    
מתח לחשמל –  220 וואט.

    
מספר תושבים וחלקותם – ביוון חיים כ-10.6 מליון תושבים.
כ-98% מהיוונים הם נוצרים אורתודוקסים עם מיעוט מוסלמי קטן של 1.7%, אשר מתגורר בתראקיה. כ-0.3% מוגדרים כ"אחרים" וכוללים נוצרים מזרמים אחרים, יהודים, וחסרי דת.
ביוון חיים כיום כ-5,300 יהודים.

 

כתבות וסיפורי מסע על יוון