אתרים ואטרקציות מרכזיות ברומא

אפשרויות הבילוי ברומא הן רבות מאוד וכל אחד יכול למצוא בה את הדברים שהוא אוהב ויהנה מהם.

      
להלן רשימת אתרים שכדאי לבקר בהם, ואטרקציות שאפשר לעשות ברחבי רומא:

   

בזיליקות מוכרות ברומא

רומא - בזיליקת די סנטי אפוסטולי (השליחים הקדושים)
רומא -בזיליקת סן מארקו
רומא -בזיליקת סנטה פרסדה
רומא -בזיליקת סן מרטינו איי מונטי
רומא -בזיליקת סן אנגס פיורי לה מורה (בזיליקת אנגנס הקדושה שמחוץ לחומות)
רומא -בזיליקת די סן קלמנטה (קלמנטוס הקדוש)
רומא -בזיליקת סאנטי קווטרו קורונאטי
רומא -בזיליקת סאנטי קוזמה אי דמיאנו (קוסמאס ודמיאנוס הקדושים)
רומא -בזיליקת סן ברנרדו אלה טרמה
רומא -בזיליקת סן סבסטיאנו פיורי לה מורה
רומא -בזיליקת סן אנדראה דלה פראטה
רומא -בזיליקת סנטה מריה אין ארקולי
רומא -בזיליקת סנטה מרידה דליי אנג'לי אי דאי מרטירי
רומא -בזיליקת סנטה מריה סופרה מינרווה
רומא -בזיליקת סנטה סבינה
רומא -בזיליקת סן לורנצו אין לוצינה

     

       
הקולוסיאום (Colosseo)

   
אמפיתיאטרון מפואר ובו כ-87,000 מקומות ישיבה  -סמלה הבלתי מעורער של האימפריה הרומית. זהו המבנה הרומי הגדול ביותר ששרד עד ימינו. הקולוסאום נבנה במאה הראשונה לספירה ונערכו בו בעבר קרבות הגלדיאטורים הידועות, מירוצים ומשחקים שונים. מהווה אחד מסמליה של רומא ומוקד עליה לרגל עבור כל תייר המגיע לעיר.

   
טיפים: ניתן לקנות כרטיס כניסה לקולוסיאום שעולה 12 יורו והוא כולל גם שהות בפורום הרומאי (ראה למטה) ובגבעת הקפיטול והוא תקף ל-48 שעות (כדי שתספיקו הכל).

   
לקולוסאום מגיעים כ-15 אלף מבקרים ביום ו-5 מיליון בשנה!! התורים לקניית הכרטיסים ארוכים ולכן כדאי להצטייד מראש בכרטיס כניסה (ניתן לשתמש ברומא-פס).

   

  

הפורום הרומאי (Foro Romano)

     


מהווה אתר ארכיאולוגי חשוב ושרידיו מעידים על חשיבותה של רומא בתקופת האימפריה הרומית. שם סחרו, החליפו דעות ורעיונות והיה למקום המרכזי בתקופה זו. ישנו מקום תצפית טוב מרחוב קמפדילו (Via Del Campidolio ) על האתר כולו. שימו לב כי המקום לא פתוח בכל יום לאורך כל שעות היום ולכן מומלץ לבדוק לפני הגעתכם את שעת הפתיחה.

שער טיטוס  (Arco di Tito)

      
ממזרח לפורום הרומאי נמצא שער טיטוס (Arco di Tito) המרשים, שהוקם על-ידי טיטוס בשנת 81 לספירה לציון כיבוש ירושלים על ידו. השער מקושט בתבליטים, שכל אחד מייצג פרט מתהלוכת הניצחון של טיטוס ברומא, שבה נראים גם חיילים הנושאים שלל שנבזז מבית המקדש, ובו מנורת שבעת הקנים.

  

  

הפנתיאון  (Pantheon)

  
אחד המבנים החשובים ביותר ברומא, זהו מקדש רומי שנבנה בשנת 27 לספירה. המקדש היווה במאה השניה בסיס למקדש חדש יותר אותו בנה הקיסר אדריאנוס. והחל מהמאה השביעית הפך להיות כנסיה יפה. כמה ממלכי איטליה קבורים בפנתיאון וכן הצייר הנודע רפאל. הכניסה לאולם הגדול חופשית וניתן להתפעל מהכיפה הגדולה שבתקרה (שקוטרה 43 מטרים!) הנחשבת להישג אדריכלי יוצא דופן בתקופת רומא העתיקה (זהו המבנה העתיק בעולם שנשמר בו הגג המקורי). על מנת להגיע למקום עליכם לעלות בגרם המדרגות הגבוה ששימש להגנה מפני הצפה מנהר הטיבר. המקום פתוח לביקורים בחודשים יולי-ספטמבר ואוקטובר-יוני עד שעות הצהריים.

     

המדרגות הספרדיות  (Scalinata della Trinita dei Monti) 

    


מקום זה מהווה אחד ממקומות המפגש הידועים בעיר ועל כן הוא לרוב הומה אדם (בעיקר החל משעות אחה"צ). זהו ככל הנראה אחד מגרמי המדרגות המפורסמים בעולם. 138 המדרגות נבנו ב-1725 ונקראו על שם נציגות ספרד בוותיקן. המדרגות מקשרות בין כיכר ספרד (פיאצה די ספניה (Piazza di Spagna –לבין הפיאצה טריניטה די מונטי וכנסיית טריניטה דיי מונטי. בכיכר ספרד תמצאו את פסל הסירה הידוע של פייטרו ברניני ובנו ג'ובאני לורנצו ברניני. בצמוד למדרגות ישנו מוזיאון לזכרו של המשורר האנגלי ג'ון קיטס, שהיה למעשה ביתו בשלושת החודשים האחרונים לחייו.

    
טיפ חשוב לבאי רומא בכלל: בכל יום יוצאים מפתח סניף המקדונלדס הסמוך למדרגות 3 סיורים רגליים ברחבי רומא ליעדים שונים. כל סיור אורך כשעה וחצי עד שעתיים ויכול להיות אלטרנטיבה טובה למי שרוצה להכיר את העיר עם עזרה קלה בהגעה למקומות המרכזיים. שימו לב כי הסיורים הם בחינם, אך המדריכים משתכרים מהתשר שהמשתתפים בסיור מעניקים להם בסיומו.

  
שעות הסיורים:
11:00 – סיור לוותיקן.
14:00 – סיור לקולוסיאום.
17:00 – סיור במרכז העיר.

   


הפלנטריום של רומא והמוזיאון לאסטרונומיה

   
הפלנטריום נמצא במוזיאון לתרבות רומא.  יש בו אולם כדורי שעל כיפתו מוצגת בכל שעה תמונה מדויקת של מפת השמיים. צמוד לפלנטריום מוזיאון לאסטרונומיה שמציג את תמונת היקום ותנועת כדור הארץ, שני המרומות חווייתיים מאוד ומהנים גם עבור אלה שאינם חובבי אסטרונומיה מושבעים..

  
הכתובת: Piazza Giovanni Agnelli, 10.

   

  
הגטו היהודי

  
זהו אחד האזורים המיוחדים בעיר. אזור זה נסגר והוקף חומה ולמעשה הפך לגטו במאה ה-16. זאת לאחר שהאפיפיור פאולוס הרביעי קבע שיהודים לא יכולים להתגורר בשכנות עם נוצרים. הגטו נהרס בזמן איחוד איטליה והפיכתה של רומא לעיר הבירה ב-1870. מומלץ לשוטט בכל הסימטאות שברחבי הגטו שרצוף במסעדות משובחות במיוחד אשר חלקן מציעות תפריט יהודי רומי. הרחוב הראשי של הגטו נקרא: Via del portico d'ottavia.

      

   

בית הכנסת הגדול  והמוזיאון היהודי

     

בית הכנסת הגדול (Tempio Maggiore di Roma)  והמוזיאון היהודי (Museo Ebraico - Tempio Maggiore)

   
בית הכנסת הגדול והידוע של רומא הוקם בשנת 1904. זהו מקום מרהיב ביופיו: אולם התפילה מתנשא עד לגובה של 46 מטר עד לכיפת אלומיניום מרובעת הידועה בכל רחבי העיר.

    
מי שמגיע לבית הכנסת לרוב לא מחמיץ את ההזדמנות לבקר במוזיאון היהודי ובו סקירה המציגה את חיי היהודים באיטליה לאורך השנים, אביזרי יודאיקה עתיקים, כתבי קודש ויצירות אמנות שונות. כמו כן המוזיאון מציג תערוכות מתחלפות הקשורות גם הן לקהילה היהודית ברומא לאורך כל שנות קיומה.

  
מחירו המלא של כרטיס כניסה הוא 10 יורו אבל יש מגוון הנחות ושווה לבדוק בקופה מי זכאי לקבל ההנחה. בשבתות וחגים יהודיים סגור, בחגים קתוליים סגור אחר הצהריים.

   
בית הכנסת ממוקם ליד הגטו היהודי העתיק הסמוך  ל- Piazza mattei.
כתובת בית הכנסת:  Lungotevere Cenci, Temp
בכתובת אתר האינטרנט של המוזיאון: http://www.museoebraico.roma.it/ (מצד ימין למעלה יש לינק לאנגלית) ניתן למצוא את מספרי כל קווי האוטובוסים המגיעים למקום.

  

מוזיאון הפסטה (מתאים גם לילדים)

  
מוזיאון המוקדש כולו לפסטה, המהווה למעשה את אחד המרכיבים המרכזיים במטבח האיטלקי הידוע. המוזיאון מציג את גלגולה של הפסטה ב-11 אולמות תצוגה יפים שעברו שיפוץ לא מכבר החל מראשית דרכה כגידול חיטה ועד למכונות המייצרות והתוצאה הסופית בצלחת שלנו. המוזיאון נמצא במרכז העיר לא הרחק מפונטנה די טרווי. לפרטים נוספים ניתן להיכנס לאתר האינטרנט של המוזיאון בכתובת:  www.museodellapasta.it.

    
עלויות: 10 יורו למבוגר ו-7 יורו לילד.

    

    
מוזיאון הצעצועים (מתאים לילדים)


מוזיאון המותאם לילדים, יש בו מגוון רחב של פעילויות לילדים עד גיל 12.
מחיר כרטיס הכניסה משתנה, המחיר היקר ביותר הוא 7 יורו למבוגר.
כתובת: via Flaminia 8, מרחק הליכה קצר מפיאצה דל פופולו

    
לפרטים נוספים ולהרשמה מראש כדאי מאוד להיכנס לאתר האינטרנט של המוזיאון:  http://www.mdbr.it/

    

    
מעלית הזמן (מתאים לילדים)

  
סרטים המציגים שחזור שיחזור של אירועים מרכזיים מההסטוריה הענפה של רומא. האולמות בהחלט מפנקים ומעבירים תחושה טובה באמצעות האפקטים המיוחדים כדוגמת הכיסאות הזזים. פתוח בכל יום מהשעה 10:30 ועד השעה 19:30.
איך מגיעים: המקום נמצא ברחוב 20 Via dei SS. Apostoli. מתחנת טרמיני ניתן לעלות על אוטובוסים מספר: 40,60,64,170,175.

    

פרטים נוספים ניתן למצוא בכתובת:  http://www.timeelevator.it/pageing.html

   

   
מוזיאון צ'נטראלה מונטה-מרטיני

    


לחובבי האמנות: זהו מוזיאון לאומנות המציג פסלי שיש עתיקים. המוזיאון ממוקם למעשה בתוך תחנת כוח לשעבר ומתכנני המוזיאון השאירו למעשה את כל המכונות השונות שהפיקו את החשמל במקומן. כך למעשה נוצר שילוב מעניין בין הפסלים העתיקים והמכונות השונות.

     

מיקום: המוזיאון לא נמצא במרכז התיירותי של רומא וכדי להגיע אליו יש לנסוע כעשרים דקות ברכבת בקו B עד תחנת Garbatella (שלוש תחנות מהקולוסיאום) ומשם ללכת עד לרחוב Via Ostiense 106, הליכה של כ-5 דקות לערך.

   

  
מוזיאון מאקרו:

   
מוזיאון אומנות. יש האומרים כי זהו אחד המוזיאונים החשובים לאומנות בת זמננו באיטליה. המוזיאון שוכן במבנה ששימש בעבר מפעל לייצור בירה. במקום מרחב תצוגה גדול בו מתקיימות תערוכות אמנות, עיצוב וגרפיקה.
כתובת: Via reggio Emilia 54, סניף נוסף של המוזיאון בכתובת: Piazza Orazio Giustiniani 4.

   

     
מוזיאון ארה פאצ'יס


זהו מוזיאון המשמש כמשכן ל-"מזבח השלום" שהוקם לפנה"ס לכבוד ניצחונותיו של אוגוסטוס קיסר (בזכותם היתה שקט הממלכה הרומית במשך כ-200 שנה). במוזיאון מוצגות בנוסף לתבליטי המזבח תערוכות של עיצוב ואמנות.

   
כתובת:  Corso Vittorio Emanuele 166.

   

   

מזרקת טרווי (Fontana di Trevi)

  
יש האומרים כי זהו מקום שאסור לפספס ברומא, אחת הסיבות לכך אגב היא האמונה כי מי שזורק מטבע למזרקה הידועה יחזור לרומא ביום מן הימים. מלבד זאת מדובר במזרקה גדולה  ויפה, המזרקה כוללת פסל יפה של נפטון, אל הים הידוע, וסוסי הים שמסביבו, שלקח כ-30 שנה לבנות אותה. היא מלאה בתיירים לכל אורך היום והלילה (בלילה המזרקה מוארת באורות שונים וכך גם יפה יותר מאשר באור יום). לחובבי הצילום  מומלץ להגיע בשעות הערב.

   


כיכר נבונה (Piazza Navona)

   
כיכר נוספת מיני רבות ששוות ביקור. זוהי כיכר גדולה מאוד ותמצאו בה תיירים רבים הנהנים מאמני הרחוב המופיעים שם. כמובן שגם הרחובות מסביב לכיכר שוקקות חיים ומלאות בפיצריות, מסעדות, בתי קפה וכל טוב. אי אפשר לציין את הכיכר בלי להזכיר את מזרקת ארבע הנהרות (Fontana dei Fiumi) – מזרקה מאוד גדולה ששווה מספר צילומים למזכרת.

  

כנסיית סנטה מריה דלה קונצ'ציונה

  
בכנסיה זו התקרה והקירות מעוצבים באמצעות 4,000 שלדים וגולגלות של כמרים! זהו לבטח אחד המראות המצמררים והבלתי נשכחים למי שבוחר להגיע לכנסיה ולהתרשם מהמוצג בה.
כתובת: ויה ונטו 27.

  

  

האי טיברינה

  
מקום נחמד לסיים בו את היום העמוס והמעייף, בעיקר לזוגות הרומנטיים היוצאים לבקר את רומא, אך לא רק. האי ממוקם בלב נהר הטיבר בין גשר  גריבלדי לגשר פלאטינו. באי מספר בתי קפה נחמדים וגן לא גדול.

  


שופינג:

   
שוק הפשפשים פורטה פורטזה (Porta Portese)
מתקיים בימי ראשון וניתן למצוא במקום כמעט הכל. זוהי חוויה שאסור לפספס גם לא לחובבי השופינג המושבעים. בכל מקרה זהו מקום מאוד גדול ומומלץ להצטייד בנעליים נוחות להליכה.

   
כתובת: Via Portuense

   
הרחוב ויה דל קורסו (Via del Corso ) ידוע כרחוב הקניות המרכזי של העיר בו תמצאו מגוון רחב של חנויות במחירים משתנים. למי שמחפש את מותגי היוקרה היקרים מומלץ להגיע לרחוב ויה דה קונדוטי (Via dei Condotti), הקרוב למדרגות הספרדיות.
   

 

כתבות וסיפורי מסע על איטליה