סן ג'ימיניאנו

סן ג'ימיניאנו (San Gimiganano)  היא עיירה קטנה וקסומה שהאטרקציה המרכזית בה הינם 14 מגדלי האבן הגבוהים. העיירה שאנו מכירים ורואים אותה כיום נבנתה בין המאה התשיעית למאה השלוש עשרה, מחזירה את ההולך בה אל תקופת ימי הביניים אז היתה העיירה בשיא פריחתה, והארכיטקטורה היפה מאותה תקופה נשמרה בצורה טובה וניתן להתרשם ממנה בנקל. מרכז העיירה ההיסטורי הוכרז כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו וכיום המקום מהווה אתר תיירותי פופולארי (כ-3 מיליוני תיירים בשנה). הנופים המשתקפים מנקודות התצפית בה שוים בפני עצמם את הביקור, זאת בנוסף לגלריות והמוזיאונים שבמקום. בזכות המגדלים העיירה יש המכנים אותה "מנהטן של טוסקנה".

       

אתר האינטרנט של העיירה: http://www.sangimignano.net

     

חופשה מושלמת בטוסקנה
נופש חלומי משפחתי או זוגי בטוסקנה הקסומה
[לחצו כאן למידע נוסף]

   

     

העונה לטיול בסן ג'ימיניאנו  

  
התקופה המומלצת להגיע לסן ג'ימיניאנו היא כמובן תקופת האביב והקיץ – סביבות סוף מרץ-אפריל עד סוף ספטמבר. בחודש פברואר המקום די ריק והרבה חנויות סגורות רוב שעות היום.

    

   

דרכי הגעה לסן ג'ימיניאנו  

      
אין טיסה ישירה מהארץ. העיר נמצאת על הדרך בין פירנצה וסיינה.

אפשר לקחת טיסה לפירנצה שהיא היעד הקרוב ביותר לסאן ג'ימיניאנו.

במסגרת טיול גדול יותר אפשר גם לנחות בוורונה, מילאנו או רומא, ואז להגיע לסאן ג'ימיניאנו ברכב שכור או ברכבות ואוטובוסים.

        

דרכי ההגעה בתחבורה ציבורית לעיר:
למגיעים ברכבת - יש לעצור בתחנת הרכבת Poggibonsi המרוחקת כ-10 ק"מ מהעיר. מתחנת הרכבת ניתן לעלות על מוניות או אוטובוסים היוצאים כמעט כל שעה לעיר.

      

   

תחבורה בסן ג'ימיניאנו  

   
אזור העיר העתיקה אסור לנסיעה ברכב. החניון המומלץ ביותר הוא החניון הנמצא מדרום לחומות בסמוך לשער סאן ג'ובאני. שימו לב כי ישנם חניונים המיועדים לתושבי המקום בלבד וישנם סיפורים רבים על גרירות למי שמחנה שלא כחוק.

    

  

     

לינה בסן ג'ימיניאנו 

    
בדרך כלל התיירים לא ישנים בעיר אלא עוברים בה כטיול יום בלבד. עם זאת נציין כי קיים לא מגוון רחב של מקומות לינה כמלונות ואכסניות בין חומות העיר העתיקה ומחוצה לה, בסביבתה הקרובה.

       

אך סן ג'ימיניאנו ידועה בתחום זה בזכות חוות ההארחה הרבות הקיימות בסביבת העיירה, מה שקרוי באיטליה אגרי-טוריזמו (Agriturismo), במרחקים של מספר מספר ק"מ מהעיירה.

    

     

    

    
אתרים ואטרקציות מרכזיות

      
סן גרוב התיירים מתחילים את דרכם בין חומות העיר העתיקה בשער פורטה סן ג'ובאני (Porta San Giovanni) והליכה במעלה הרחוב, כנראה המתוייר ביותר בעיר, בעל אותו השם. לאורך הרחוב, כמובן, תמצאו מסעדות, חנויות מזכרות, יין, בגדים וקרמיקה.

     
הרחוב מוביל בסופו אל הפיאצה דלה צ'יסטרנה (Piazza Della Cisterna) - כיכר הבאר, על שם הבאר המצויה במרכזה שנבנתה במאה ה-13, זוהי אחת הכיכרות המרכזיות בסן ג'ימיניאנו,  כל אזור הכיכר והבניינים המקיפים אותה הוא אזור יפה ומרכזי בחיי העיר.

      
כיכר הקתדרלה: פיאצה דל דואומו (Piazza del Duomo) - היא כיכר מרכזית נוספת  הנמצאת סמוך לפיאצה דלה צ'יסטרנה.  יש הרואים בכיכר זו כלב העיירה בזכות חשיבות המבנים המקיפים אותה שנשתמרו מתקופת ימי הביניים - בית העירייה, הדואומו ובית הפודסטה. כיאה לכיכר מרכזית היא הומה אדם בשעות היום ובסביבתה הקרובה בתי קפה ומסעדות בהם תוכלו לנוח.

       

הקתדרלה - קולג'יאטה די סנטה מריה אסונטה (Collegiata di Santa Assunta) - אל תתנו למראה החיצוני להטעות אתכם, מי שנכנס לתוך הדומו יזכה לראות את אחת הכנסיות היפות ביותר, חלל פנימי מרהיב ביופיו.

  
פרטים נוספים: הכניסה בתשלום. פתוח: בחודשים נובמבר-ינואר ומרץ, ב'-שבת 17:00-9:30, א' וחגים 17:00-13:00; אפריל-אוקטובר, ב'-ו' 19:30-9:30, שבת 17:00-9:30, א' וחגים 17:00-13:00.  סגור מ-21 בינואר עד סוף פברואר. 

    

בית העירייה - ארמון פופולו (Palazzo del Popolo) - בארמון נמצא המוזיאון העירוני Museo Civico וכדאי לא להתעצל ולעלות במעלה 218 המדרגות המובילות לנקודת התצפית המרהיבה בראש המגדל (בגובה 54 מ') הנקרא טורה גרוסה Torre Grossa. זהו המגדל הגבוה מבין 14 המגדלים הקיימים ונפרס ממנו נוף יפה של העיירה וסביבותיה.

   
פרטים נוספים: הכניסה בתשלום, יש לרכוש במשרד הכרטיסים, טלפון 0577990348.

     
שעות פתיחה: בכל יום בחודשים מרץ-אוקטובר בין השעות 19:30-9:30, ובחודשים נובמבר-פברואר בין השעות 17:30-10:00.

      
מוזיאון העינויים (Museo Della Tortura) - לא הרחק נמצא מוזיאון העינויים, אחד המוזיאונים המפורסמים של  סן ג'ימיניאנו. המוזיאון מציג מבחר אביזרי עינוי וטכניקות עינויים מתקופות שונות. זהו מוזיאון לא שגרתי ולא כל אחד אוהב להיות בו.

     
כתובת: Via Del Castello 1. טלפון: 0577942243. פתוח: בחודשי הקיץ (אמצע יולי עד אמצע ספטמבר) כל יום בין השעות 24:00-10:00. בשאר השנה יש לבדוק בלשכת התיירות.

     

כיכר בסן גשרידי מבצר רוקה (Rocca) - במעלה סמטה קטנה מימין לקתדרלה נמצאים שרידי המבצר שנבנה במאה ה-14 בצמוד לחומות העיר בנקודה הגבוהה באזור. כיאה לנקודה גבוהה גם מפה יש תצפית טובה על האזור. כיום יש במקום גן ציבורי, בו נערכים לעתים אירועים, ומוזיאון היין (Museo del Vino), בו תוכלו לזכות גם לטעימות יין מהאזור. סן ג'ימיניאנו ידועה בזכות היין הלבן המיוצר מענבים הגדלים באזור. הכניסה ללא תשלום.

           
ניתן להמשיך  מכאן  לרחוב סאן מטאו Via San Matteo  שגם הוא רחוב עם חנויות ומבנים עתיקים שרבים נוהגים להלך בו. בסוף הרחוב נמצא השער הצפוני של העיר: סן מטאו Porte San Matteo.

    
כנסיית סנט אוגוסטינו -כנסיה נוספת, השניה בגודלה בסן ג'ימיניאנו, נבנתה במאה ה-13. גם החזית של זו אינה מרשימה במיוחד , אך בפנים תמצאו את ציורים יפים ממהמאה ה-15. לא מקום שחובה לעבור בו, מתאים בעיקר לחובבי האמנות מהתקופה. 

     

     
פרטים נוספים: כתובת: Via Del Castello 1/3

   
שעות פתיחה: בחודשים אפריל-אוקטובר בין השעות  12:00-7:00, 19:00-15:00ובחודשים נובמבר-מרץ בין השעות 12:00-7:00, 18:00-15:00.

        

חובבי האמנות יכולים להיכנס אל גלרית גאגליארדי ברחוב סאן ג'ובאני המרכזי. זוהי גלריה גדולה יחסית שנפתחה כבר ב-1991.

יש בה תצוגה רחבה של פסלים וציורים. פרטים נוספים ניתן לקבל בכתובת http://www.galleriagagliardi.com
        

לשכת התיירות: כתובת: כיכר הקתדרלה (מצד שמאל כשפניכם לכיוון הקתדרלה). טלפון 0577940008.

פתוח: בחודשים מרץ-אוקטובר כל יום 13:00-9:00, 19:00-15:00 ובחודשים נובמבר - פברואר כל יום 13:00-9:00, 18:00-14:00.

     

    
אירועים מיוחדים

   
בחודש יוני נערך קרנבל ימי הביניים (Cavalieri di santa Fina) האורך בדרך כלל יומיים. הקרנבל כולל תחרויות קליעה למטרה, אבירים ותלבושות אופייניות לתקופה ומוזיקה אופיינית.

      

     
אוכל וקניות

  
גלידה: בכל רחבי הרשת ממליצים על הגלידריה Gelateria Di Piazza, הנמצאת מול הבאר.
ברחוב סן ג'ובאני ( San Giovanni) תמצאו מספר מסעדות וכן מסביב לכיכרות המרכזיים: כיכר הבאר וכיכר הדואמו.

    

קניות: מתקיים שוק ססגוני בשתי הכיכרות שצוינו לעיל בימי חמישי בשעות הבוקר.

       

 

כתבות וסיפורי מסע על איטליה